Sağlık Bakanlığı 'Sezaryen' Haberine İlişkin Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sezaryenin anne ve bebek sağlığı için gerekli görüldüğünde başvurulacak bir tıbbi müdahale olduğu, gereksiz sezaryenin bilim dışı bir tutum olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı 'Sezaryen' Haberine İlişkin Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sezaryenin anne ve bebek sağlığı için gerekli görüldüğünde başvurulacak bir tıbbi müdahale olduğu, gereksiz sezaryenin bilim dışı bir tutum olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı 'Sezaryen' Haberine İlişkin Açıklama Yaptı
24 Kasım 2017 - 15:44

Sağlık Bakanlığı, yerel bir gazetede yer alan haberden sonra bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan, bir gazetede 'Normal ısrarı sakat bırakıyor' başlığıyla yer alan habere dair yazılı bir açıklama yapıldı

Sağlık Bakanlığı, 'Normal ısrarı sakat bırakıyor' başlığıyla yayımlanan haberde yanlış anlaşılmalara neden olabilecek ifadeler kullanıldığı belirtildi.

SAĞLIK BAKALIĞI'NIN YAZILI AÇIKLAMASI

İtirazın Reddine Karar Verildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Etlik Zübeyde Hanım Hastanesinde 2015 yılında 16 bin 353 doğum  gerçekleştirilmiş olup, bunların 7 bin 419'u sezaryen, 8 bin 934'ü normal  doğumdur. İddiada geçen sinir yaralanmaları sezaryen ile doğan bebeklerde de  görülebilmektedir. Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliğince son 10 yılı  kapsayacak şekilde geriye dönük yapılan incelemede bahsedilen haberle bağdaşan  bir olayın yaşanmadığı tespit edilmiştir. Tokat Devlet Hastanesi'nde yaşanan olay  uzman bilirkişi tarafından normal doğum komplikasyonu olarak değerlendirmiştir.  İzmir Torbalı Devlet Hastanesi'nde yaşanan olayda, İzmir Bölge İdare Mahkemesi  dosyayı inceleyerek yapılan itirazın reddine karar vermiş kararın kesin olduğunu  belirtmiştir." denildi.

Normal Durumda Başvurulmaması Lazım

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, normal ve sezaryen doğuma ilişkin bilimsel verilere de yer verildi. Türkiye'de her sene 1 milyon 300 bin doğumdan yüzde 49'unun normal yol ile gerçekleştiği ve sezaryenin bir doğum yöntemi olmadığı enfeksiyon, kanama ve bağırsak yaralanması gibi pek çok komplikasyona sebep olan bir operasyon olduğu aktarıldı.

Bakanlık, sezaryenin yalnızca anne ve bebeğin hayatının tehlikeye girdiği durumlarda başvurulması gereken bir operasyon olduğunu belirttiği açıklamasında, "Dünya sağlık Örgütü uzmanlar kurulu tarafından sezaryen oranları için  kabul edilebilir üst sınır yüzde 15'tir. Anne ölüm riski sezaryen doğumlarda  vajinal doğuma göre 3 kat daha fazladır. Ülkemizde 2016 yılında pulmoner emboli  ve amnion sıvı embolisine bağlı toplam 27 anne ölümünden 16'sı sezaryen ile  doğumlarda görülürken 11'i normal doğumlardan sonra gelişmiştir. 2016 yılında  kanama nedeniyle 6 annemiz ve rahmin yırtılmasına bağlı kanama nedeniyle de 3  annemiz kaybedilmiştir.

Bilimsel Verilerle Desteklenmelidir

Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde doğum kanalından geçiş  sırasında bebeğin akciğerlerinde bulunan sıvının daha kolay dışarı atılması  nedeni ile solunum sıkıntısı ve ıslak akciğer hastalığı gelişme riski daha azdır.  Normal doğan bebeklerin bağışıklık sistemi daha gelişmiştir. Bu nedenle çocukluk  döneminde sık görülen alerjik hastalıklar, astım, obezite, şeker hastalığı,  bağırsak hastalıkları gibi risklerle daha az karşılaşacakları bilimsel verilerle  desteklenmektedir.

Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi  çok kısadır, sezaryen ameliyatı ile doğuma göre 'doğum sırasında anne ölüm oranı'  daha azdır. Doğum sonrası enfeksiyon ve kanama gibi istenmeyen durumlar daha  azdır. Ağrı şikayeti sezaryen ameliyatı ile doğuma göre çok azdır. Sonuç olarak,  sezaryen anne ve bebek sağlığı için gerektiğinde başvurulacak tıbbi bir  müdahaledir. Dolayısıyla gereksiz sezaryen bilim dışı bir tutumdur. Buna rağmen  normal doğuma karşı sezaryeni savunur pozisyonda olmak ancak başka maksatlarla  açıklanabilir." ifadelerine yer verildi.

Finans365.com -  ANKARA

YORUMLAR

  • 0 Yorum