Sağlık Sektörüne Büyük Değişiklikler Geliyor!

Sağlık alanında hükümetten yeni reform hareketleri geliyor. Bakanlık, sağlık alanında büyük değişiklikler için adım atacaklarını ifade etti. Bunlardan biri de 291 ilacın ülkemizde üretileceği bilgisi oldu.

Sağlık Sektörüne Büyük Değişiklikler Geliyor!

Sağlık alanında hükümetten yeni reform hareketleri geliyor. Bakanlık, sağlık alanında büyük değişiklikler için adım atacaklarını ifade etti. Bunlardan biri de 291 ilacın ülkemizde üretileceği bilgisi oldu.

Sağlık Sektörüne Büyük Değişiklikler Geliyor!
26 Mart 2018 - 19:21

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu sağlık sektörüne 87 milyarlık bir pay ayırdıklarını belirterek birçok hastane, özel sağlık hizmeti, eczane gibi sağlık kuruluşlarını vatandaşın hizmetine açtıklarını belirtti. Bakan Jülide Sarıeroğlu ilaçta yerlileşme çalışmalarının başladığını belirtirken, bunun için 2,5 milyar liralık ödeme yapılacağını ifade etti.

Sağlık Sektöründe Yapılacak Yenilikler

1- Sağlık alanında yapılması planlanan bu değişiklikler içerisinde ilki Ankara’da çekilen bir röntgenin Hakkari’de görülmesini sağlayacak uygulama olan görüntü paylaşım projesi. Bu proje ile çekilen röntgen Türkiye’nin her yerinde görüntülenebilecek.

2- Acil müdahale gerektiren ameliyat, organ nakli gibi işlemleri düzenleme yoluna gidilecek.

3- Yapılan tetkik ve tahlil işlem süreci hızlandırılarak vatandaşın sonuçlara daha hızlı ulaşması sağlanacak. Aynı şekilde tahlil sonuçlarına da görüntü paylaşımı getirilerek Türkiye’nin her yerinden sonuçlar görüntülenebilecek.

4- Yüzde 40 ve üzeri oranında engeli olan bireylerin sevk işlemleri doğrudan yapılarak herhangi bir tıbbı gerekçe sorgulanmayacak.

5-  Türkiye geneli için hastane sicil karnesi uygulaması gerçekleştirilecek.

6- Fatura denetimini arttırmak amacıyla hastane verileri toplanarak faturaların elektronik ortamda kontrolünü sağlayacak bilişim altyapısı bu sene içerisinde hizmet vermeye başlayacak. Bu yenilik ile mükerrer faturalandırma engellenecek.

7- İş yerlerinde hizmet veren doktorlara e-reçete sistemi zorunlu hale getirilecek. Hastanenin verdiği fatura ekindeki bilgiler elektronik ortama aktarılacak.

8- 80 olan e-devlet hizmeti 120’ye yükseltilecek.

9- Sağlık sunucularının hastaneler içerisinde istihdam teşviklerinin hepsinden faydalanması sağlanacak.

10- Genel sağlık sigortası borcu olan bireyler için fırsat getiriliyor. Bu kişiler 2 Nisan tarihine kadar gelir testine girerek borcundan kurtulabilecek.

11- Yerli ilaç üretim çalışmaları başlayacak. Sağlık alanında büyük değişiklik olarak görülen bu yenilik ile toplamda 291 ilacın Türkiye’de üretimi gerçekleştirilecek.

12- Karekod uygulaması eczanelerden sonra hastanelere de getirilecek.

13- 8 bin 200’e varan ilaç geri ödeme listesi ihtiyaç doğdukça güncellenmeye devam edilecek.

14- Veriler doğrultusunda geçen sene yetim ilaca 3,5 milyar lira ödendiği belirlendi. Önümüzde ki süreç için bilimsel olduğu tespit edilmiş yetim ilaçlar ödeme kapsamına dahil edilecek.

15- İşitme cihazı alan bireylerin fatura almak için SGK’ya gitme zorunluluğu kaldırılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum