SGK Erken Emeklilik İçin Erkeklere Bu Hakkı Tanıyor

SGK’dan erken emeklilik için askerlik borçlanması nasıl yapılır? Askerlik borçlanması yaparsam emeklilik ne kadar kısalır? SGK erken emeklilik yöntemleri nelerdir? Erken emeklilik ile ilgili son dakika mevzuat ve bilgileri sizler için derledik.

SGK Erken Emeklilik İçin Erkeklere Bu Hakkı Tanıyor

SGK’dan erken emeklilik için askerlik borçlanması nasıl yapılır? Askerlik borçlanması yaparsam emeklilik ne kadar kısalır? SGK erken emeklilik yöntemleri nelerdir? Erken emeklilik ile ilgili son dakika mevzuat ve bilgileri sizler için derledik.

SGK Erken Emeklilik İçin Erkeklere Bu Hakkı Tanıyor
18 Ocak 2020 - 12:12 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 12:12

Erkek vatandaşların emekli olma konusunda en çok merak ettiği konu askerlik borçlanması hususudur. Askerlik borçlanması ile ilgili tüm detayları meraklıları için derledik.

SGK erken emeklilik talebi ve koşulları, devlet tarafından belirlenmiştir. Erken emeklilik için kullanılan farklı yöntemler bulunur. Askerlik borçlanması sayesinde erken emekliye ayrılma, doğum borçlanması ile erken emekliye ayrılma, bu yöntemlerden birkaçıdır. Bu yöntemler ile erken emekliye ayrılmak için SGK il veya İlçe Müdürlüklerine, Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekir. SGK erken emeklilik yöntemleri, şartları ve başvurularına ilişkin detayları alt başlıklar içerisinden öğrenebilirsiniz.

SGK Erken Emeklilik Yöntemleri

SGK erken emeklilik yolları askerlik borçlanması ve doğum borçlanması olarak belirlenmiştir. Bu yöntemler kullanılarak, erken yaşta emeklilikten faydalanılır. Askerlik borçlanması için kişilerin er veya erbaş olarak askerlik yapmış olmaları gerekir. Er veya erbaş olarak yapılan ve prim ödemesi alınan günler, çalışma günlerine ekletilerek, erken emeklilik sağlanır. Çalışan anneler ise doğum yapmaları halinde, prim süreleri üzerinden erken emeklilik için başvuru yapabilir. Bu yöntemler hakkında detayları ve başvuru adımlarını alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik

SGK’dan erken emeklilik için askerlik borçlanması yöntemi kullanılabilmektedir. Erkeler uzun süreli olarak yaptıkları ve prim ödemesi aldıkları askerlik sürelerini kullanarak, erken emekli olurlar. Askerlik borçlanması ile SGK erken emeklilik koşullarından yararlanmak için şartlar, şu şekilde sıralanır:

 • Askerlik borçlanması ile erken emeklilikten, 4A, 4B ve 4C sigorta kapsamlarında yer alanlar faydalanır.

 • Askerlikten muaf sayılmış kişiler, erken emeklilik koşullarından yararlanamazlar.

 • Askerlik borçlanmasından faydalanmak için askerliğin er veya erbaş olarak yapılmış olması gerekir.

 • Yedek subaylar okulda okudukları, hazırlık süresini askerlik borçlanmasına ekleyebilir.

Bu şartların sağlanması ile SGK erken emeklilik olanağından faydalanılır. Askerlik borçlanması ile erken emekli olabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulur. Başvuru için izlenecek aşamaları ve evrakları, alt başlık içerisinden öğrenebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik Başvurusu

SGK erken emeklilik için askerlik borçlanması müracaatı, SGK İl ya da İlçe Müdürlüklerine yapılır. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Kişi öncelikle, çalıştığı kurumdan ‘’erken emeklilik başvuru formu’’ talep etmelidir. Bu form doldurulur.

 • Form ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte İl veya İlçe SGK Müdürlüğüne gidilir.

 • Müdürlük çalışanlarına askerlik borçlanması ile erken emeklilik koşullarından yararlanılmak istendiği iletilir.

 • Form kayda alınır.

 • Olumlu cevap hakkında bilgi, SGK İl Müdürlükleri’nden öğrenilmektedir.

 • Olumlu cevap alanlar, erken emeklilik koşullarından faydalanmaktadır.

Diğer erken emeklilik yöntemi şartları ve başvurusu hakkında bilgileri, alt başlıklar içerisinden öğrenebilirsiniz.

Doğum Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik

SGK’dan erken emeklilik için doğum borçlanması yöntemi kullanılır. Bu yöntemden faydalanmak için sahip olunması gereken şartlar, şu şekilde sıralanır:

 • Doğum yapmış anneler bu uygulamadan faydalanır.

 • Doğum yapan annelerin, doğum öncesi çalışma primlerinin ödemiş olması gerekir.

 • Sigortası bulunmayan anneler, erken emeklilik koşullarından faydalanamaz.

 • Doğum sonrası, anneye prim ödemesinin yapılmamış olması gerekir.

Bu şartlara sahip olan anneler, erken emeklilik koşullarından faydalanabilmektedir. Doğum borçlanması ile SGK erken emeklilik koşullarından yararlanmak için başvurunun nasıl yapılacağını, alt başlıktan öğrenebilirsiniz. Başvuru için gerekli evraklar, başvuru adımları içerisinde sunulmuştur.

Doğum Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik Başvurusu

SGK erken emeklilik için doğum borçlanması müracaatı, Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılır. SGK erken emeklilik başvurusu için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüğüne gidilmelidir.

 • Başvuru sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi götürülmelidir.

 • Kurum aracılığı ile ‘’ doğum borçlanması başvuru formu’’ doldurulmalıdır.

 • Erken emeklilik için başvuru yapılacağı iletilip, form eksizsiz doldurulmalıdır.

 • Form kurum tarafından kayda alınır.

 • Sonuçlar başvuru yapılan kurumdan takip edilip, olumlu sonuç alınması halinde erken emeklilik koşulundan faydalanılır.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Mahmut pektaş
  1 ay önce
  29 02 1964 doğumluyum 01 07 1987 sigorta girisim 4660 gunum var benden istenen 5375 gun askerlik borçlanmasını yatirsam benim sigorta girişimi 1985 e geri cekermi örnek olarak 5375 değilde 5150 de emekli olurmuyum Tskr 'ler saygılar
 • Hamdi ŞEVİK
  1 ay önce
  Sigorta girişi öncesi doğum borçlanması hakkı Kadın lara mutlak tanınmalı. Eşitlik ilkesi bunu gerektirir.
 • Abidin
  1 ay önce
  1971 dogumkuyum 1993 ssk girisliyim 1991 de askere gittim 71/3 olarak askerligimi yaptim 15 ay 54 yasinda emekli olursun diyorlar 7000 işgünü pirimim var askerlikten kac ay borclanirsam daha erken emeli olabilirim
 • Fatih
  1 ay önce
  Devletin parayami ihtiyacı var milleti soymaya çalışıyor eyt lileri emekli yapın adiler yavaşlar bırakın milleti soymaya artik
 • Duran gök
  4 ay önce
  Askerlik boslanmasi sutbe er
 • Rüstem Durmaz
  4 ay önce
  1971 e 2 tertip olarak 15 ay hatta tam 460 gün Askerlik yaptım.19 Ekim 1992 tarhinde işe başladım yani sigorta başlangıç tarihim 19 Ekim 1992 .Fakat 2008 de çıkarılan reformdan dolayı askerlik borçlanmasını yapıp 1 yıl erken emekli olma durumu olmuyor. BU nasıl kanun olması gereken nedir kaç ay askerlik yaptın borçlan o kadar erken emekli olunması gereklidir. Önceki yasa böyleydi kaç ay askerlik borçlanması yaptıysan o kadar ay erken emekli oluyordun.Hami diyorlar ya sgk numarası askerden sonra ise öde askerliği erken emekli ol işte benim ödeme şansım yok.