Sigara Tiryakileri İsyan Ediyor! Sigaraların Tadı Neden Değişti?

Tiryakiler, yenilenen paketlerle beraber alışık oldukları sigara markalarının tatlarının bozulduğunu belirterek sigara şirketlerini şikayet yağmuruna tuttu. Yeni sigara paketlerinde ki sigaraların tadı neden değişti? Sigaraların içeriğindeki maddeler mi değişti? Hangi maddeler çıktı? İşte merak edilen sorular ve yanıtları.

Sigara Tiryakileri İsyan Ediyor! Sigaraların Tadı Neden Değişti?

Tiryakiler, yenilenen paketlerle beraber alışık oldukları sigara markalarının tatlarının bozulduğunu belirterek sigara şirketlerini şikayet yağmuruna tuttu. Yeni sigara paketlerinde ki sigaraların tadı neden değişti? Sigaraların içeriğindeki maddeler mi değişti? Hangi maddeler çıktı? İşte merak edilen sorular ve yanıtları.

Sigara Tiryakileri İsyan Ediyor! Sigaraların Tadı Neden Değişti?
17 Ocak 2020 - 18:58 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 18:59

2020 senesine girmemiz ile birlikte bütün markalar sigara paketlerini tek tip ve siyah renge dönüştürmek zorunda kaldı. Sigara satışı yapılan tüm dükkanlarda artık siyah paketli sigaralar yerini aldı. Yenilenen paketlerle her zaman içtiği sigara markalarını alan tiryakiler önceki paketlerde alışık oldukları tada göre aşırı farklılıklar hissedince sigara şirketlerinin telefon hatlarını şikayet yağmuruna tuttular.

Sigara paketleri yenilendi, tadı kaçtı değişen sigara paketleri sonrasında ‘tüm yenilenen sigara paketlerinin tadı kaçtı’ yorumları gelmeye başladı. Türkiye’de satılan yabancı sigaraların tadı neden eskisi gibi değil soruları da intenette sıkça araştırılan başlıklar arasında yerini aldı. Öncelikle açıklamakta fayda var, 2020 yılı ile birlikte sigaraların tatlarında ki değişiklik sadece ülkemizin sorunu değil dünya genelinde konuşulan ve söylenen bir durum.

İlk olarak Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesi (SDFA), duyurduğu bir açıklama yapınca şirketlerden açıklamalar gecikmedi.


Sigara Şirketleri: Tadında Değişiklik Yok Ama

Sigara şirketlerinin yaptığı açıklamaya göre Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesine uygun şartlarda üretildiği  ambalaj tasarımından başka bir değişiklik olmadığı dile getirildi. Ancak SDFA ve Bakanlık, yapılan açıklamaların yeterli olmadığına ve sigara içerisinde bulunan bileşenlerin, kullanılan kağıt ve filtrelerin ve sigaraların ihraç edilmeden önceli hallerini merak edince ikinci açıklama gecikmedi.

Kamuoyunda Dolaşan İddialar

Sigara Muhteviyatında Bazı Maddeler Çıkarıldı

Sigaraların tadının değişmesinin nedeni olarak kamuoyunda en çok konuşulan iddia sigaraların içeriğinde bulunan bazı zararlı maddelerin çıkarıldığı yönünde.

Kaçak Sigara Olabilir

Yetkili şirketler, İran üzerinden kaçak sigara getirmenin arttığını ve bunların çok ucuza getirilerek ciddi karlar elde ettiği dile getirildi. Getirilen bu sigaraların paketleri 1 TL’den ülkelere sokularak satıcılara büyük kar elde ettiriyor açıklaması da yapıldı. Bunun tek çözümü olarak ise sigara paketlerinin alınırken yapılması gerekenlere dikkat çekildi. Ayrıca Irak üzerinden de çok sayıda kaçak sigaranın ülkelere sokulduğu ve bakkal, market gibi kuruluşların bu oyunlara kolaylıkla getirilebildiği aktarıldı.

Üzerinde TAPDK etiketi olmak zorunda Hangi sigarayı hangi market veya hangi bakkaldan alınacaksa alınsın paketin üzerinde mutlaka TAPDK olması, Satış Belgesi ve Süre Uzatımı olmayan sigaraların alınmasından uzak durulması gerektiği belirtildi.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • yılmaz kemancı
  1 yıl önce
  belli ki insanların iyiliği için yapılmış bir uygulama gençler sigaraya alışmasın diye bilhassa sigaraların tadını iğrenç hale getirdiler 50 yıllık tiryakiyim sigaranın tadındaki bozulmayı çok iyi anlıyorum. gerçekten içilecek durumu kalmadı o kadar kötü hale getirdiler. belki biz yaşlı tiryakiler biraz sigara krizine gireceğiz ama bir yandan da seviniyorum yeni gençlik sigarasız bir hayat sürdürecek bu uygulama için teşekkür ederim.keşke aynı uygulamayı içki için de yapsalar millet içkiyide bıraksın,sağlıklı bir nesil için çok önemli.
 • Mustafa
  1 yıl önce
  Sigara şirketleri kimi kandırıyor, 43 yıllık tiryakiyim 20 yıla yaklaşan n aynı sigarayı içiyorum,Ocak ayında piyasaya çıkan siyah paketli sigaralar bayağı tütün içinde katkı maddesi yok. Ve kaçakta değil Tapdk etiketli .
 • Mahmut karayel
  1 yıl önce
  O markayı yapan etiketmi yapamayacak
 • Huso
  1 yıl önce
  Yeni Sigaralar Baş ağrısı yapıyor , ayrıca ağızda acı bir tat bırakıyor , içeriğine ilave maddeler eklenmiş olabilir diye düşünüyorum, eğer bunlarların hepsi Sigarayı bıraktırmak için yapılıyorsa, Bazılarına göre bir nevi sakinleştirici olan sigarayı bırakınca , o kişinin tam bir CANAVAR olabileceğini göz önünde bulundurulması gerekiyor , Sigaranın fazlası zararlıdır ,ancak bugün Tükettiğimiz gıdalar daha çok Zaralıdır , sağlığımız için (Alerjen,Katkı maddeler,GDO, v.b. )...
 • A.ç
  1 yıl önce
  Fırsatçılık. ÇOK kötü bişeydir kaliteyi değiştirenler Resmen dolandırıcılık sayılır
 • Sedat somuncular
  1 yıl önce
  28 yıllık tiryakiyim değişti diyorsak dikkate alınıp dogru olarak bilgilendirilmemiz lâzım sonucta bedel ödeyip satın aldığımız zararli da olsa yasal bir ürün umarım yetkililer dikkate alıp dogru bir açıklama yapar