Sigarada Bir Devir Bitti! Yeni Uygulama Bugün Başladı Dikkat

Sigara ile mücadelesi herkes tarafından bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hayata geçirilecek uygulama ile ilgili detaylar verdi. 5 Aralık'ta uygulamaya girecek olan sigara düzenlemesi ile ilgili detayları Rize'de dile getirmişti. İşte sigara düzenlemesi ile ilgili detaylar.

Sigarada Bir Devir Bitti! Yeni Uygulama Bugün Başladı Dikkat

Sigara ile mücadelesi herkes tarafından bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hayata geçirilecek uygulama ile ilgili detaylar verdi. 5 Aralık'ta uygulamaya girecek olan sigara düzenlemesi ile ilgili detayları Rize'de dile getirmişti. İşte sigara düzenlemesi ile ilgili detaylar.

Sigarada Bir Devir Bitti! Yeni Uygulama Bugün Başladı Dikkat
05 Aralık 2019 - 14:03 - Güncelleme: 05 Aralık 2019 - 14:04

İngiltere'de ilk olarak uygulamaya konan sigara uygulamasının bir benzeri Türkiye'de hayata geçiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen hemen her fırsatta sigaraya karşı duruşunu gerek söylemleri gerekse eylemleri ile belli ediyordu. Ayaküstü konuşma esnasında sigara tiryakisi olan birçok vatandaşın sigara paketini alarak bir daha içmeyeceğine dair söz alıyordu.

DEVLET POLİTİKALARINA DA YANSIDI

Erdoğan'ın sigaraya karşı duruşu devlet politikası haline geldi.


- Sigara ile mücadele kapsamında sigaranın zararlarını belirten çok sayıda kamu spotu yayınlandı televizyon kanallarında.

- Sigara paketlerinin üzerine görsel ve metin olarak birçok uyarıcı yazılar eklendi.

- Vatandaşların sigarayı bırakması için teşvik edici kampanyalar düzenlendi.

- Bir çok kapalı alanda sigara içimi yasaklandı. İlk etapta tiryakiler tepki gösterse de sonradan yasaklamanın ne denli doğru olduğu toplumun her kesimi tarafından (sigara içen, içmeyen) kabul gördü.

- SGK aracılığı ile sigarayı bırakmak isteyipte bırakamayanlar için bantlar ve ilaçlar ücretsiz olarak verildi, veriliyor. Devlet vatandaşının sağlığı için bedeli 500 tl olan özel ilaçları sigarayı bırakmak isteyenlere sigarayı bıraktırma polikliniklerinde ücretsiz olarak veriyor.

UYGULAMAYA YENİ KONACAK, PAKETLER TEK TİP OLACAK

Başkan Erdoğan yaptığı son açıklama da şunları söyledi:

Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, asla rehavete düşmeden kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının tekrar arttığını görüyoruz. Tek tip paket uygulamasının 5 Aralık’tan itibaren hayata geçmesi bekleniyor. Yeni uygulama ile paketlerde logo bulunmayacak.

Dünya genelinde günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her sene binlerce kardeşimizi sigaraya kurban veriyoruz. Devlet olarak tek bir insanımızın dahi sigara illetinin pençesine düşmesine seyirci kalamayız. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model gördüğü sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli.

SİGARA HARAMDIR

Sigara şirketlerinin Türkiye’ye yapacağı yatırıma ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “O yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. İnanın bu (sigara) haramdır, Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi, ‘haramdır’ dedi. Elektronik sigara üretmek için bizden yer istediler, vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur.” ifadelerini kullandı.

Sigarayı bıraktırma konusunda yeni uygulamaların hayata geçirilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

 • 19 Yorum
 • Hakan nı
  1 ay önce
  Kanser uzmanı bir prof doktor fesleğenin sigarayı bıraktığını söyledi. Fesleğenli sakız feslegen den sigara bıraktırma hapları üretilebilir.
 • Yunus Özcan
  1 ay önce
  Ben 13 yanımda gurbete çıktım yaşım 28 siz bu kararı vermek için erken ya biraz daha bekleseydiniz ...
 • Ahmet büber
  1 ay önce
  Kusura bakma sigara kullanımı hergün artırıyor her yasak sonu daha çok içen var kısaca hikaye konuşma
 • Ertan ÇAMLIBEL
  1 ay önce
  Sayın başkanımız haik sağlığına çok duyarlı tütün ve türevi madde kullanımı ilaç endüstrinin çarklarını çeviren dışa bağımlılığı artıran esaretin başlangıcıdır sağlıklı bir nesil için aldığı bu ve benzeri kararlar ülkemizin geleceği için çok önemli vatandaş olarak kendisine sevgilerimi saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum
 • Ferhat mete
  1 ay önce
  Sigara haram da kendi maaşına 20 bin tl zam yapip halkin yiyecek lerine getirilen zamlar ve gelirlerine getirilen uyumsuz zamlar haram diilmi
 • Raşit Demir
  1 ay önce
  SIGARA HARAM DEĞİL MEKRUHTUR,yıllarca hocaları dinledim.mekruh dediler.
 • Abdülhamit 97
  1 ay önce
  Sigara haramdır neden dokunan tepki almıyor içki gibi.mesela içkiye zinaya kimse karışamaz.karistirmazlar.ama sigaraya karisiliyor tepki görmüyorsa kafadasoru işareti kalıyor.
 • Seyhan babata
  1 ay önce
  Yav bırakın Allah aşkına. Millet sigarayı bıraksa devlet neye saldıracağını şaşırır paket başına 14 tl vergi alıyo uz. Elekteonik sigaradan tek seferde vergi alıp sonra alamayacağını için yasakladınız. Uyanıklar sizi
 • dragon
  1 ay önce
  haramı biliyon yani değilmi...
 • Kubra
  1 ay önce
  Sigara kullanıyordum hastaneye gittim bırakmak için ama dewlet artık ne bant nede ilaç karşılamadığı için parayla aldım sigara bırakmak için dewlet hic bir destek ilaç wermio
 • Burcak sukla
  1 ay önce
  Bugün ki koşullarda insanlar işsizlikten kırılıyor gündem sigara.... Millet zaten evine ekmek alamazken sigaraya para verecek kadar *** değil.Gelun cerkezkoy gorun bir-çok sabıka işçisi işten çıkarılıyor.Millet zevkinden değil sıkıntıdan sigarayı alamayıp üç kuruşluk tütün alıyor.bunlqr yerine gelinde işsizliğe el atın.
 • Teyfik PALABİYİK
  1 ay önce
  Başkanım sigara haramdır diyosunuz tamam doğru. Ama faizde haramdir. Bu diyanet işleri ve siz milletinizin faize bulaşmasını engellemiyosunuz. Hatta devlet olarak faizleri milletin kullanımına sunulması için duzenliyosunuz. Hani faize bulasanlar Allah'a ve resulune savaş açmış durumdaydım ayet böyle diyor. Soruyorum size. Allah'a ve resulune savaş açmış bir toplum sizce Allah tarafından bir yardım gorurmu hayır görmez biz müslüman olarak Allah'a savaş açtık oda lanetlerini biz dünya muslumanlarina yağdırıyor. Bide şans oyunları haram deniyor camilerde hutbede peki ülkemizde kumar oynamak ve oynatmak yasak tespit halinde cezai kurumlar devreye giriyor hapis bile var peki bu milli piyango kimin ve kumar degilmi devlet neden kumar ve şans oyunu oynatıyor. Önce bunu bı yasaklayin Allah size ve tüm müslümanlara ozaman yardım eder. Siyonizmin karsisinda Abdülhamit Han'ın evlatlari olan bizlere zaferi nasip eyler inşallah.
 • Vatandaş Rıza
  1 ay önce
  He valla doğru
 • Alperen akbaba
  1 ay önce
  Sigara yı bıraktırsalar Tayyip Erdoğan oyumu ona vereceğim
 • Bir meçhul
  1 ay önce
  Allah cc razı olsun baskanım gercektn cok iyi olur bu milletimiz için askerde şehit olmayan savaştan saglam cıkan genclermz sigaradan ölüyor tabi bayanlarda içiyor ama erkekler daha fazla
 • Ali
  1 ay önce
  Başkan büyüksün durmak yok yola devam
 • Koray
  1 ay önce
  Sigara haram ise bir Ayet bir nas gosterinde gorelim ayet yok hadis yok bunlar kafasina gore haram helal turetiyorlar. Ama hepsi gidicekler az kaldi.
 • hasan nuri
  1 ay önce
  sigaradan önce bizi bu zamlar öldürecek. sigara ya gelene kadar daha önemli devlet işleri var onlarla uğraşsalar daha iyi olacak.
 • İsmail Kurshun
  1 ay önce
  Haram olmayan ne kaldı cumhurbaşkan im burasi 85milyonluk bir ÜLKE milletle fazla uğraşıyorunuz seçimlerde millete yalvsrsanda seni bu sigara,icki yüzünden devirecekler ab ,abd bu kadar sik sigara ile birsey yok siz kafayı taktiniz bence sizde takıntı var, en iyisi fabrikalari kapattırin. Vergide alamazsin ,icki fabrikalarini bira, sarap,fabrikalarını kapat.iranida geceriz ,herkese bir tesbuh seccade 10metrede bir bir cami kimse çalışmasin camide yatip kalkalim sana ALLAH dua ederiz ulke şaha kalkar seni de büstünü dikerlet ölümsüz sigara yi bitiren adam olarak tarihe gecersin.