Binali Yıldırım: Murdar olur!

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim hakkında açıklama yaptı.

Binali Yıldırım: Murdar olur!

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim hakkında açıklama yaptı.

Binali Yıldırım: Murdar olur!
15 Nisan 2019 - 17:21

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul seçimlerinde oyların hiç edildiğini ve AKP'nin bu süreçte oy sayımlarını tekrarlatması ve itirazları sayesinde oy farkının 29 binlerden 12 binlere düştüğünü ve herkesin itiraz hakkının olduğunu açıkladı.

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, ”Bu toplantı ile başta İstanbullu hemşerilerimiz olmak üzere halkımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Neden böyle bir toplantı yapmak hasıl oldu? Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimleri Türkiye'de ve İstanbul'da gerçekleşti. Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oy farkıyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11'i 25 geçe eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik.” diye konuştu.

Açıklamasını 10 gün sonra kameralar karşısında yaparak uzun tutan Binali Yıldırım'ın açıklamalarında CHP'ye sitem yoktu ancak Ekrem İmamoğlu'nun bu süreci beklemesi gerektiği ve yavaş davranması konusunda uyarı vardı.

İmamoğlu'nu sukünetli davranmaya davet eden Binali Yıldırım'ın açıklamaları kısa sürede milyonlarca vatandaş tarafından okundu.

“Bu itiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur. İlk itiraz 1946 seçimlerinde olmuştur. O seçimler yarı serbest seçimlerdir ilk itirazı yapan da CHP’dir. 2014 seçimlerinde de CHP Ankara seçimlerini itiraz sürecinden sonra AYM’ye AİHM’e götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz vatandaşlarımızın verdriği oyun iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunu da kısmen başardık. Başlangıçta 27 binlerde açıklanan rakamlar bugün 12 binler seviyesine gerilemiştir. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum; iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır. Bu, şunu gösteriyor; oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylar rakibe yazılmıştır. Oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı. Rakip aday ve CHP buna rıza gsöterseydi bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Bu tablo tersine dönecekti. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabiki seçimin bu şekile dönüşmesi tadsız bir şey. Sakatlanmış bir sonuçla başkan olunması hoş olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması ve İstanbullulara hizmet etmesi herkesin ortak beklentisidir.


Biz başından beri ‘Seçim hakim teminatındadır’ diyoruz. Bundan sonra da tüm karar YSK’dadır. Bizim de CHP’nin de birçok itirazları reddetmiştir. Sona yaklaşmak üzereyiz. Maltepe’deki sayım sona erdiğinde sona gelmiş olacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum