Binali Yıldırım: Rakip adayın oyu 25 bin fazla

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, kendisinin değil, rakip adayın önde olduğunu açıkladı.

Binali Yıldırım: Rakip adayın oyu 25 bin fazla

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, kendisinin değil, rakip adayın önde olduğunu açıkladı.

Binali Yıldırım: Rakip adayın oyu 25 bin fazla
01 Nisan 2019 - 14:14

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu'nun aldığı oyun kendi aldığı oydan 25 bin daha fazla olduğunu doğruladı.

Rakip adayın aldığı oy diyerek açıklama yapan AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, itiraz süreci olduğunu ve bu itiraz sürecindenden sonra YSK'nin kime mazbatasını verirse onun başkan olarak görevi devrelacak olduğunu açıkladı.

Yıldırım, "Burada önemli bir ayrıntıyı paylaşmak gerekiyor. O da şudur; 319 bin 500 iptal oy var. Aradaki fark 25 bin. Yani iptal oylar aradaki farkın 10 katından fazla gözüküyor. Bu önemli bir detay. Bunun dışında tabii yapılan bazı usulsüzlükler, yanlışlar, hatalı girişler var" dedi.

İstanbul halkının takdirinin bu olduğunu ifade eden ve bu tercihe saygı duyduklarını belirten Yıldırım, aldığı oy oranı hakkında ise farklı açıklama yapmadı.

Türkiye son 36 saat süreyi İstanbul'da aday karmaşası ile geçirdi ve aday Ekrem İmamoğlu, bu süreçte İstanbul halkına en fazla basın açıklaması yapan ve kendisinin oy takibini sabah akşam demeden yapacak olduğunu açıklayan tek aday oldu.

Yıldırım, "Yüksek Seçim Kurulu mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz ancak sürecin de devam ettiğini söylemekte fayda var. Sayın İmamoğlu 2014'ü örnek veriyor ama orada bir şi eksik bırakıyor ben onu tamamlamakta yarar görüyorum. 2014 seçiminde iptal oylar 440 bin, aradaki fark 660 bin idi. Yani iptal oyların tamamını kazanan adaya yazsanız bile yetmiyordu. Burada ise iptal oylar aradaki farkın 10,5 katı. Takdir edersiniz ki bu sonucu çok değiştirebilir. Daha iyi anlaşılsın diye şunu söylemekte yarar görüyorum, 31 bin 136 sandık var, her sandıktan bir tane oy yanlış yazılmış olsa, bu 31 bin 136 eder ki bu da aradaki farktan daha fazla eder." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum