Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'yi eleştirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 konusunda dürüst davranmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'yi eleştirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 konusunda dürüst davranmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'yi eleştirdi
05 Nisan 2019 - 09:37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan satın almaya karar verdiği ve ödemelerinin yapılmaya başladığı hava savunma füzesi S-400 hakkında ABD'nin tarafsız ve dürüst davranması gerektiğini istedi.

Türkiye'nin S-400 sistemini satın almasının arkasında daha önce ABD tarafından ve diğer bazı müttefik ülkelerin hava savunma sistemlerini Türkiye'ye satmamasını gerekçe gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin mecbur olarak bu sistemleri satın aldığını ve bu sistemlerin geri verilmeyeceğini ve Türkiye'ye teslim edilerek Türkiye tarafından kendi teknolojisi ile kullanılacak olduğu açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'deki Amerikan misyonlarından çalışan vatandaşlarla ilgili konuda kendisi konuyu hiç açmadı, ben bilgi verdim. Bir tanesi serbest bırakılmıştı. Bir tanesi yine Yargıtaya başvurdu, iki tanesi de yine adli kontrol kapsamında. Biz bu konsolosluk konularında çalışıyoruz. Yani hesap verir gibi değil de kendisi ile sürekli bu konuları konuştuğumuz için bilgi verdim, kendisi de çok teşekkür etti.

Bu konuda endişeler varsa nasıl gidereceğiz? Bu S-400'lerin tamamen Türkiye'nin kontrolünde olacağını ve bunların NATO sistemlerine F-35 dahil herhangi bir tehdit oluşturmayacağını biz başından beri söylüyoruz. Zaten Rusya ile ilk şartımız da buydu ve NATO sistemlerine entegre edilmeyeceği gibi NATO sistemlerine ve bizim sistemlerimize bir risk veya tehdit oluşturmayacak. 'Bu konuda ortak bir teknik çalışma grubu oluşturalım' dedik. Bu önerimizi de yine dün Pompeo'ya ilettik. Genel Sekreter Stoltenberg'e de bu konuda öncülük yapmasını özellikle söyledik. Yani biz bu konularda açığız çünkü aldığımız bir sistem, amacı ne, bizim kendi güvenliğimiz için. Bizim acil bir hava savunma sistemine ihtiyacımız vardı ve müttefiklerimizden de alamadığımız için bu S-400'ü almak durumunda kaldık. Biz yeni yönetim geldikten sonra da yine Amerika'dan Patriot almak için mektubu gönderdik ve 17 ay sonra bize cevap geldi.

Esas sorun şu: ABD bugün bile Patriotları satma konusunda garanti veremiyor. O zaman benim ihtiyacımı kim karşılayacak? Burada herkes kendisine göre karar alırsa olmaz. Benim güvenliğimi, güvenlik endişemi kim karşılayacak? Benim aldığım sistem herhangi birine saldırı için değil. Adı üstünde hava savunma sistemi, bize yönelik bir saldırı olduğu zaman ülkemi, topraklarımı ve hava sahamı korumak için bu sistemi alıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum