Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Türkiye ortaktır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin F-35 proje ortağı olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Türkiye ortaktır

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin F-35 proje ortağı olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Türkiye ortaktır
17 Nisan 2019 - 10:39

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ve Türkiye arasında süren kriz ile iglili konuştu.

Türkiye'nin F-35 projesinin stratejik ortaklarından olduğunu açıklayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'ni programda kalmasını istediklerini ve F-35 projesi kapsamında uçakların Türkiye'ye teslim edilmesi gerektiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Stratejik ortaklar olarak ekonomi ve güvenlik konularındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlardan birisi de F-35 konusu. F-35 projesinin aynı zamanda bir ortağıyız. Bu projenin bir ortağı olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları eksiksiz yerine getirdik. Zaten bu, bütün taraflarca kabul edilmektedir. Aynı şekilde bu projenin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Bu konuyu bir kez daha dile getirme fırsatı bulduk." dedi.

Akar, "Burada bazı senatörler tarafından kanun tasarısı hazırlandı. Hazırlanan tasarılardan biri de Doğu Akdeniz'le ilgiliydi. Bu konuda endişelerimizi, diğer bir deyişle görüşlerimizi de açık bir şekilde ortaya koyduk. Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimizin hakları olduğunu, KKTC halkının Kıbrıs’ın sahip olduğu enerji kaynakları konusundaki haklarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini, eşit haklara sahip olduklarını, burada yapılacak çalışmaların mutlaka bu gerçeği göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini, aksi uygulamaların bizler tarafından kabul edilmeyeceğini, uygun olmadığını kendilerine aktardık. Bunun da anlaşıldığını zannediyorum, bunun üzerinde de önemle duruldu." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum