Şok Market Kimin? İsminin Şok Olma Sebebi Ne?

Ülkemizdeki önemli market zinciri markalarından biri olan Şok marketlerinin sahibi kim? İsmini neden Şok koydular? Şok marketlerin kaç şubesi var? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şok Market Kimin? İsminin Şok Olma Sebebi Ne?

Ülkemizdeki önemli market zinciri markalarından biri olan Şok marketlerinin sahibi kim? İsmini neden Şok koydular? Şok marketlerin kaç şubesi var? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şok Market Kimin? İsminin Şok Olma Sebebi Ne?
01 Ekim 2019 - 17:30 - Güncelleme: 01 Ekim 2019 - 17:33

Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde şubeleri bulunan Şok Market, A-101, BİM vb. marketlerin rakibi konumundadır. Raflarında birçok markanın ürünlerini satmakla birlikte kendi ürünlerini de satmaktadır. Kısa sürede Türkiye çapında şubeleşen Şok Market hakkında merak edilenler.

ŞOK MARKET KİMİN?

1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş., 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding yani Ülker tarafından Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Satışla birlikte konseptini tamamen yenileyen Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi, tüketicilerin bildiği ve alıştığı markalı ürünleri uygun koşullarla müşterilerine sunmaya başladı. Ülker, Migros tarafından kurulan Şok marketler ile birlikte Sabancı’da olan DİA-SA marketlerini de satın alarak ŞOK adı altında birleştirdi.


Satın alma sürecinin ardından yapılan konsept yenileme çalışmaları ile birlikte içki satışı kaldırılmıştı. Şok market CEO’su Uğur Demirel’in verdiği bilgiye göre 2019 yılı sonunda mağaza sayısını 6.000’e yükseltilmesi planlanıyor.

Aynı sektörde rekabet içinde devam eden A101 ve BİM’den sonra mağaza sayısı en yüksek market olarak biliniyor.

İSMİ NEDEN ŞOK?

Marka isim bulmakta zorlanan yetkililer hem dikkat çekici olduğu hem de kampanyalarda sıkça telaffuz edilen bir kelime olduğu için ŞOK markasını oluşturmuşlar.

MURAT ÜLKER KİMDİR?

1959 yılı İstanbul doğumlu olan Murat Ülker Kırım Aluşta asıllıdır. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya’da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü. Murat Ülker’in babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta’nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929’da İstanbula göç etmiştir. 1940’lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım’ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944’te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş, daha sonra Yıldız Holding’e dönüşmüştür. Bu arada, markaları Ülker namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954’te ailenin evvelce Berksan olan soyadı Ülker olarak değiştirilmiştir.

Murat Ülker, lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1982 yılında iş hayatına atılan Murat Ülker, yurtdışında AIB ve ZDS gibi okullarda eğitim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde Continental Baking şirketinde staj yaptı.

Yıldız Holding’te ilk görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Murat Ülker, 2008 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam ediyor.

Murat Ülker, 2015 itibariyle Forbes’in yaptığı araştırmaya göre 4.4 Milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin ismidir.

Sabri Ülker ile ülkemizde tanınan ailenin şu an bayraktarlığını Murat Ülker yapmaktadır.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ayşegül Koçak
  1 ay önce
  Aman Rabbim. Namerde muhtaç etmesin ne goturecekler iman sağlık olsun
 • Yılmaz TISKA
  1 ay önce
  Haberin içeriğinde uygun fiyat yazıyor peeh güldürmeyin adamı ucuzmuş, şuna uçuk fiyatlar desenize
 • Nalannur kutlu
  1 ay önce
  Sabri ülkerle merterde büskivi fabrikasında tanışmısdık çok iyi bir ALlah kulu saygılı zengin fakir ayırmayan zat yaşıyorsa sağlık versin Rabbim
 • Mahmut malak
  2 hafta önce
  Hepsi mason araştırın...