Şok Marketler Kimin? Sahibi Kim? İsmi Neden Şok?

Ülkemizdeki önemli market zinciri markalarından biri olan Şok marketlerinin sahibi kim? İsmini neden Şok koydular? Şok marketlerin kaç şubesi var? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şok Marketler Kimin? Sahibi Kim? İsmi Neden Şok?

Ülkemizdeki önemli market zinciri markalarından biri olan Şok marketlerinin sahibi kim? İsmini neden Şok koydular? Şok marketlerin kaç şubesi var? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şok Marketler Kimin? Sahibi Kim? İsmi Neden Şok?
17 Mayıs 2020 - 15:38 - Güncelleme: 17 Mayıs 2020 - 15:38

Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde şubeleri bulunan Şok Market, A-101, BİM vb. marketlerin rakibi konumundadır. Raflarında birçok markanın ürünlerini satmakla birlikte kendi ürünlerini de satmaktadır. Kısa sürede Türkiye çapında şubeleşen Şok Market hakkında merak edilenler.

ŞOK MARKET KİMİN?

1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş., 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding yani Ülker tarafından Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Satışla birlikte konseptini tamamen yenileyen Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi, tüketicilerin bildiği ve alıştığı markalı ürünleri uygun koşullarla müşterilerine sunmaya başladı. Ülker, Migros tarafından kurulan Şok marketler ile birlikte Sabancı’da olan DİA-SA marketlerini de satın alarak ŞOK adı altında birleştirdi.


Satın alma sürecinin ardından yapılan konsept yenileme çalışmaları ile birlikte içki satışı kaldırılmıştı. Şok market CEO’su Uğur Demirel’in verdiği bilgiye göre 2019 yılı sonunda mağaza sayısını 6.000’e yükseltilmesi planlanıyor.

Aynı sektörde rekabet içinde devam eden A101 ve BİM’den sonra mağaza sayısı en yüksek market olarak biliniyor.

İSMİ NEDEN ŞOK?

Marka isim bulmakta zorlanan yetkililer hem dikkat çekici olduğu hem de kampanyalarda sıkça telaffuz edilen bir kelime olduğu için ŞOK markasını oluşturmuşlar.

MURAT ÜLKER KİMDİR?

1959 yılı İstanbul doğumlu olan Murat Ülker Kırım Aluşta asıllıdır. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya’da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü. Murat Ülker’in babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta’nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929’da İstanbula göç etmiştir. 1940’lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım’ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944’te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş, daha sonra Yıldız Holding’e dönüşmüştür. Bu arada, markaları Ülker namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954’te ailenin evvelce Berksan olan soyadı Ülker olarak değiştirilmiştir.

Murat Ülker, lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1982 yılında iş hayatına atılan Murat Ülker, yurtdışında AIB ve ZDS gibi okullarda eğitim gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde Continental Baking şirketinde staj yaptı.

Yıldız Holding’te ilk görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. İlerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Murat Ülker, 2008 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam ediyor.

Murat Ülker, 2015 itibariyle Forbes’in yaptığı araştırmaya göre 4.4 Milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin ismidir.

Sabri Ülker ile ülkemizde tanınan ailenin şu an bayraktarlığını Murat Ülker yapmaktadır.

YORUMLAR

 • 19 Yorum
 • Yusuf cabuk
  1 ay önce
  Personeller cok kotu davraniyor Saygi diye bisi yok insanlar birsey sormaya korkuyorlar.lutfen bir care bulun.adana seyhan obalar cad no.12.bu adresteki sok market gercekten Adi gibi musterilerini soka ugratiyorlar Sikayetciyim
 • Emel
  1 ay önce
  Bulunduğumuz ilçede saat 4 45 gibi gittim cok yorgundum sadece 1 şey alıp çıkıcaktım ki sürekli şahit olduğum şey başıma geldi müşterilere karşı inanılmaz saygısız bağırıp çağıran çalışanları var kadının bi dövmedigi kaldi bende şok oldum tabi neymiş kapanmaya yakınmış kasada nakit ödeyenler bir kasada kartla ödeme yapanlar diğer kasadaydı ben kartla ödeme yapıcaktım ve o kasada sadece 1 kişi vardi yani benden dolayı geç kalmaları imkansızdı bana aldığım şeyi ezik buzuk verdiler ben çıktığımda nakit kasasında 3 veya 4 kişi vardi ama zor tuttum kendimi insanları rahatsız etmek istemedim söylemediği kalmadı kadının neymiş efendim öğlen niye almamışım çıkar mısın dışarı bilmem ne böyle bişey ilk defa gördüm bidahada gitmem zaten ayıp ya gerçekten şok marketlerde hiç böyle birşeyle karşılaşmamıştım zaten sürekli dışarda ellerinde çay sigara ilgili kişiler bian önce düzeltmeliler böyle bi saygısızlık olmaz bu aynı zamanda bir şikayet tir.
 • şokun Beduacısı
  1 yıl önce
  Şok marketler nerde bir hirsiz varsa onu barındirır neden bir gariban varsa hakiyla işin yapsa barindirmaz emin şuan calişlarin bile hakkini helal etmiyorlar şahsim adina benim hakkim zehir zeberk zikim olsun onlar ne yazik kurban oldugum RABBIM AZZE VE CELLE ugur demirl hakan koyun medine yigit birakiyor ama bu dünyada öbür dunyata fitit fitir ALLAH AZZE VE CELLENIN kelamiyla çıkartacktir. # Haksiz yere işten çıkarlına insanları?
 • Dilek koçak
  1 yıl önce
  Yorumlarda çok güzel şeyler yazılmış ama hiç alakası yok işçinin hakkı yeniliyor işten çıkana tazminat yok yıldırma operasyonu kullanılıyor para vermemek için ama ben şuna da inanıyorum ki bu olanlardan hiç bir zaman murat beyin haberi olmadı ve olmayacak
 • Dilek koçak
  1 yıl önce
  Yorumlarda çok güzel şeyler yazılmış ama hiç alakası yok işçinin hakkı yeniliyor işten çıkana tazminat yok yıldırma operasyonu kullanılıyor para vermemek için ama ben şuna da inanıyorum ki bu olanlardan hiç bir zaman murat beyin haberi olmadı ve olmayacak
 • Gebze Ülker
  1 yıl önce
  Sabri Ülker'in çalışanları nasıl ve çevresine çok iyi olduğu söyleniyor
 • Ali
  1 yıl önce
  Önce borsa da hisselerine sahip çıksınlar
 • N g das
  1 yıl önce
  Sok no poreblem personelleri musteriye saygili diger marketlerde calisanlardan daha saygili
 • Fevzi bora
  1 yıl önce
  Şok ısmi mirgroslarin dır yalan konusmayin antel inşaat as ılk fıstık agacindaki şoku yapti migros un mini marketi sonrasinda ulker satın aldi koç grubundan koç gurubu migrosu sattıktan sonra yetkililer dediğiniz kocun yetkikilrri bilin istedim
 • Ayfer can
  1 yıl önce
  Evet fiyatlar uygun değil zamanında nersen gelip nasıl zorluklar yaşadıklarını zenginlikleri onlara kolay unuturmuş...
 • Melike Çetinkaya
  1 yıl önce
  Çalışanların molası yok, yemek ücreti veya yemekleri yok. İçtikleri suları bile kendileri cebinden alıyor. Ve asgari ücrete çalışıyor
 • Enes keskiner
  1 yıl önce
  Şok markette çalışıyorum sadece şunu söyleyim herkezin parasını zamanında veriyor ve maaşları yüksekten yatırıyor Allah razı olsun
 • İsimsiz
  1 yıl önce
  İyi işte neolmuş beğenmeyen alışveriş yapmadın
 • mehmet salci
  1 yıl önce
  sabri ulkerle kuçükkoyde dokumhanesinde taniştik ozamanlar eski mavi volvo arabasi vardi fitings,alirdim
 • Ayşegül Koçak
  1 yıl önce
  Aman Rabbim. Namerde muhtaç etmesin ne goturecekler iman sağlık olsun
 • Murat Muro
  1 yıl önce
  Zengin olsan öyle demezdin
 • Yılmaz TISKA
  1 yıl önce
  Haberin içeriğinde uygun fiyat yazıyor peeh güldürmeyin adamı ucuzmuş, şuna uçuk fiyatlar desenize
 • Nalannur kutlu
  1 yıl önce
  Sabri ülkerle merterde büskivi fabrikasında tanışmısdık çok iyi bir ALlah kulu saygılı zengin fakir ayırmayan zat yaşıyorsa sağlık versin Rabbim
 • Mahmut malak
  1 yıl önce
  Hepsi mason araştırın...