Suriyeliler Tarımcı Oluyor

Suriyelilere 8 farklı şehirde tarımcılık eğitimi verilerek istihdam etmeleri sağlanacak.

Suriyeliler Tarımcı Oluyor

Suriyelilere 8 farklı şehirde tarımcılık eğitimi verilerek istihdam etmeleri sağlanacak.

Suriyeliler Tarımcı Oluyor
Editor: Serhat KARAMAN
11 Mart 2019 - 21:44

Suriyelilerin tarım sektörüne kazandırılması için AB ve Türkiye tarafından finanse edilecek program kapsamında 8 şehirde aralarında Suriyelilerin de yer aldığı bin 800 kişiye tarım başı eğitim verilecek.

 AB ve Türkiye tarafından finanse edilen istihdam olanakları vasıtasıyla mültecilerin Öz yeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi" projesi kapsamında,  8 şehirde Suriyelilerin de bulunduğu bin 800 kişi işbaşı eğitim alacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilciliğinden yapılan açıklamada AB ve Türkiye Cumhuriyet tarafından finanse edilen AO’nun, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile beraber yürütülen projenin üçüncü toplantısı Gaziantep'te yapıldı. Yapılan toplantıda Türkiye'deki Suriyelilerin bir kesiminin düzenli bir gelirinin olmaması ve temel gıda ile diğer ihtiyaçlarını pahalılığı nedeniyle yoksulluğun çok önemli bir sorun olmaya devam ettiği açıklandı. Yapılan araştırmalar sonucunda Suriyelilere ev sahipliği yapan ve ağırlıklı Güneydoğu'da yaşayan ve çoğunun gelir kaynağını tarım ve gıda sektörü olduğu ifade edildi.

Tüm bu durumlar ele alındığında Türkiye'deki tarım sektöründe kalifiye eleman eksikliği ve nitelikli ve yarın nitelikli iş gücü olan ihtiyaç göz önüne serildi. Türkiye’nin farklı illerinde 2 fazı gerçekleştirilecek olan projede yaklaşık 1800 kişi faydalanacak proje Adana, Bursa, Gaziantep, İzmir, Manisa, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde gerçekleştirilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum