Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim

4D'li Taşeron işçi statüsünde olanlar haklarında yapılacak olan düzenlemeleri merakla bekliyorlar. Taşeron olarak başlayıp kadroya geçen işçilerin maaşlarında ne kadar artış olacak? Ek zam, yüzdelik dilim, ikramiye ve tayin konularında merak edilen tüm soruların detayları haberimizde.

Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim

4D'li Taşeron işçi statüsünde olanlar haklarında yapılacak olan düzenlemeleri merakla bekliyorlar. Taşeron olarak başlayıp kadroya geçen işçilerin maaşlarında ne kadar artış olacak? Ek zam, yüzdelik dilim, ikramiye ve tayin konularında merak edilen tüm soruların detayları haberimizde.

Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim
10 Haziran 2020 - 23:37 - Güncelleme: 10 Haziran 2020 - 23:37

Taşeron işçiler ile ilgili merak edilen tüm gelişmeleri başlıklar halinde topladık.

Ek zam, yüzdelik dilim, ikramiye, tayin konularında, asgari ücrete göre maaş zammı olacak mı olmayacak mı? Tüm merak edilen soruların cevaplarını ara başlıklar altında bulabilirsiniz.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI ORANI


Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin mali hakları ilk açıklandığında Çalışma Bakanlığı, işçilere 2020 yılına kadar yüzde 4 zam yapılacağını bildirdi. Bu zam oranına dair en çarpıcı gelişme ise 2019 asgari ücret zammı sonrası yaşandı. Zira çok sayıda işçinin maaşına yapılan yüzde 4'lük zam sonrası maaşlar, yüzde 26 oranında artan asgari ücretin altında kaldı. Bu kapsamda bu işçilere özel düzenleme yapıldı ve maaşlar asgari ücret seviyesine çekildi. 2020 yılında maaş zammı için görüşmeler yapılacak. Yüzde 4'lük zam oranları ile enflasyon karşısında ezilen işçiler, bu görüşmelerden yüksek oranda zam müjdesi çıkmasını bekliyor.

Yüzdelik Dilim ile Ek Zam Taşeron işçilerin 2020 yılından maaş konusunda bir diğer beklentisi yüzdelik dilim. Zira bu konuda bazı taşeron işçiler dava açıp kazanmışlardı. Hatta bir sendika tüm üyeleri için toplu halde yüzdelik dilim farkının ödenmesi başvurusunda bulundular. Bu kapsamda taşeron işçiler 2020 yılında yüzdelik dilim ile ek zam talep ediyorlar.

4/D İÇİN İKRAMİYE VE EK ÖDEME DÜZENLEMESİ

Kamu kurumlarında çalışan işçilere tediye ikramiyesi dışında yapılan ödemelerin tutarlarında zam bekleniyor. Öyle ki bu konuda 75 TL bayram ikramiyesi alan işçiler, 100 TL veya biraz daha üzerinde eğitim desteği alıyorlar. Bu iki ödeme konusunda da zam yapılması bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİLERE TAYİN HAKKI

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere tayin hakkı konusu son günlerde gündemde. Bu konuya ilişkin açılan bir davada işçinin haklı bulunması ve eş durumundan tayin kararı verilmesi işçileri umutlandırdı. Bu çerçevede 2020 yılında yapılacak görüşmelerde tayin hakkı konusunun mutlaka gündeme gelmesi bekleniyor. Hükümetin bu konuda henüz bir açıklaması bulunmazken taşeron işçiler belli şartlar altında da olsa tayin hakkı için müjde bekliyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRET ZAMMI VAR MI?

Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek.
Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. Kocaeli Belediyesi tarafından atılan adımda taşeron işçilerin maaşlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yapılmıştı. Buna benzer kararlar seçimlerden hemen önce birkaç belediye tarafından alındı.

İŞÇİLER ENFLASYON FARKI İSTİYOR

Düşük maaş zammı alan işçiler maaşlara enflasyon farkının getirilmesini istiyor.
.
TAŞERON İŞÇİYE YENİ ÜCRETLER NASIL BELİRLENECEK?

Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

Taşeron işçiler ile ilgili tüm gelişmeleri sitemiz finans365.com üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

 • 19 Yorum
 • Turkiyeli
  8 ay önce
  Millet aynı şeyleri duymaktan yoruldu işit isitib ayni haberi atın duruyorsunuz
 • Taşeron
  8 ay önce
  Yüzdelik bunları bırakın gerçek anlamda bi zam olmalı haklar verilmeli artik
 • Taseron
  1 yıl önce
  Belediyelerde çalışan 4 d taşeronun gece yüzde on maaş farkı kalktığı
 • Sunay zengin
  1 yıl önce
  Aklın yolu adalet
 • Elmas
  1 yıl önce
  Hayat bize sen acımıyorsun yabancısın be dünya
 • Hasan
  1 yıl önce
  Neden hep anlamadığım, 4/d ye yapılan veya yapılacak haklar konuşuluyor. Belediye çalışanları neden 4/d olmuyor. Bunlarla ilgili neden sıcak bir haber gelişme yok lütfen bizim içinde olumlu bir gelişme olsun belediyelerde bu kapsama alınsın lütfen ama lütfen bizlere yardımcı olun kaygılarımızı lütfen anlayın teşekkür ederim.
 • Merve
  1 yıl önce
  Hep aynı seyleri yazıp durmayın anladık bunları!!!!
 • HALDUNMUSTAFA
  1 yıl önce
  ilk müjde taşerona geldi derken neyi kast ediyorsunuz anlayamadım. yapılan habere bakıyorum da . 2 yıldır gasp edilen haklarımız verilmemişken asgari ücretten kaynaklanan 100-150 tl lik farkı mı müjde diye veriyorsunuz. lütfen taseronlarla dalga geçmeyi hükümete yalakalık etmeyi bırakın. ve mazlumların sesi olun.
 • yavuz
  1 yıl önce
  taşeron perişan 4 4 ne olaca böyle iş güvencesi yok
 • Mağdur
  1 yıl önce
  Aynı saçma sapan haberleri vermekten vazgeçin artık. İşçilere zaten kadro yalanıyla zulmediliyor. Bir de sırf okunmak uğruna aynı saçma şeyleri paylaşmayın artık
 • Topkara
  1 yıl önce
  Sanki bütün haklar verilmiş gibi başlık atıyorsunuz sonrada yüzdelik farklar verilecek mi 4D çalışan zam alacak mı tayin olacak mı soruları daha netleşmedi bekleniyor diye yazıyorsunuz bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
 • Taşeron
  1 yıl önce
  Cumhur başkanımızdan istiyoruz özel sektör de çalışanları da görün. Kamuda çalışanlara kadro verildi ancak fabrikalarda çalışan taşeron işçileri de gündem e gelsin . Cumhur başkanımız işçi nin yanında olursa taşeron işçi si de seçimlerde yanınızda olur .
 • Sunay zengin
  1 yıl önce
  Ben çalışmaya asgari ücretin ile girmiştim.Kadroya geçtikten sonra kesildi.2019da mı yaksa 2020 demi bu fark alınacak bir türlü yerini bulamadı.Özlük hakkını hala bekliyorum.
 • Zelzele
  1 yıl önce
  Baksana belediyede çalışıyorum asgari ücretle yemesine içmesine sıçmasına herşeye para veriyorum asgari ücretle çalışan kaç kişi var
 • emiratez kızgın
  1 yıl önce
  birdaha böyle umut taciri gibi haber yaparsanız küfredecem yeter artık yav
 • Bülent çelebi
  1 yıl önce
  Yeter artık aynı haberi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorsunuz insanlara işçilerle dalga geçmeyin.
 • Yahya şahan
  1 yıl önce
  Çok şükür ki çakma kadroya geçtik yoksa hangi fabrika bize asgari ücret artı 75 tl kurban parası günlük 5 tl yemek parası 25 tl çocuk parası ve 30 tl yakacak parası verirdi ortada kalırdık alimallah valla pavyona düşer konsumatris olurduk çok şükür kötü yola düşmedik
 • Emre dkkkkkkkkk
  1 yıl önce
  Peki zeki murende bizi gorecek mi
 • emrah
  1 yıl önce
  Hani kadro nerde hükümetin belediye başkanı şirketleri ile yenilen tazminatları üstünü kapatmak için sözde kadro kılıfı verildi yerseniz yoksa iş tehdidine calistiriyolar nerdesin adalet