TİSK ve Türk İş'ten TÜİK Raporlarına İlişkin Değerlendirme!

TÜİK tarafından açıklanan asgari geçim indirimi rakamlarının ardından işçi ve işveren temsilcileri açıklanan rakamları değerlendirdiler.

TİSK ve Türk İş'ten TÜİK Raporlarına İlişkin Değerlendirme!

TÜİK tarafından açıklanan asgari geçim indirimi rakamlarının ardından işçi ve işveren temsilcileri açıklanan rakamları değerlendirdiler.

TİSK ve Türk İş'ten TÜİK Raporlarına İlişkin Değerlendirme!
21 Aralık 2018 - 11:04

Asgari Ücret görüşmeleri kapsamında gerçekleştirilen 3. toplantıda TÜİK verileri açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilerde asgari geçim tutarı 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak açıklandı. TÜİK verilerinin açıklanmasının ardından ise hem işçi temsilcisi TÜRK İş tarafından hemde işveren temsilcisi TİSK tarafından açıklamalar geldi. Yapılan değerlendirmeleri Finans365.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. 

TÜRK İŞ: ASGARİ GEÇİM TUTARINA REFAH PAYI DA EKLENMELİ

Asgari ücret tespit komisyonunda işçi temsilcisi olan Türk İş, TÜİK verilerine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında 2 bin 213 TL'lik rakamı değerlendirdi. Kendi açıkladıkları rakamın 2 bib 385 TL olduğunu hatırlatan Nazmi Irgat, 170 TL'lik bir fark olduğunu ve bu farkında refah payı olarak eklenmesini umduklarını ifade etti. 


Türk İş Tarafından Yapılan Açıklama

"Biz asgari ücretin bilimsel, objektif veriler doğrultusunda hazırlanmasına inanıyoruz. Bugün TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Türk-İş uzmanlarımızın açıkladığı bir kişinin yaşam maliyeti olarak 2 bin 385 liraydı. Bizim tespitimiz ile TÜİK'in tespiti arasında yaklaşık 170 lira fark var. Ülkemizin gelişmesine ve ekonominin büyümesine bağlı olarak refah payının da burada uygulanmasını bekliyoruz. Son toplantımızda bu hususun da dikkate alınarak asgari ücretli çalışanların beklentilerine uygun bir tespitin yapılacağına inanıyorum. Bizim tespitimiz var. Bunların tespitinin ne olduğu da belli değil. Biz 2 bin 385 lira diye açıklıyoruz, onlar onu da açıklamıyor. Onlar itiraz etmeye alışkın"

TİSK MEMNUN DEĞİL

Türkiye İstaistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlardan Türkiye İşveren Temsilcileri memnu olmadıklarını ifade ettiler. Daha önce Hacettepe Üniversitesi tarafından açıklanan veriler ile ilgili olarak çekinceleri olduğunu ifade eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç şu ifadeleri kullandı.

Anayasamızda çok açık, 'asgari ücret tespit edilirken, geçim şartlarıyla ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum da dikkate alınır' diye çok net bir tanım var. Sadece TÜİK raporu değil Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıklarının sunduğu raporları da dikkate alarak görüşlerimizi komisyonla paylaştık. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu koşullar ile 2019 yılı hedeflerinin de mutlak suretle dikkate alınıp, geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanlığının sunduğu veriler de göz önüne alınarak, bir hesaplama yapılmasında fayda görüyoruz"

Asgari Ücret Gelişmelerinden anında haberdar olmak için.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum