Türkiye 7 Büyüklüğünde Depremi Görecek (Elazığ, Diyarbakır, Maraş, Gaziantep, Malatya)

Son günlerde üst üste depremler meydana gelen Türkiye için jeoloji profesöründen korkutan iddia. Şiddeti 7,0 üzeri olacak ve en az 2.5 dakika sürecek. Elazığ'a deprem! Karadeniz'de bile hissedildi!

Türkiye 7 Büyüklüğünde Depremi Görecek (Elazığ, Diyarbakır, Maraş, Gaziantep, Malatya)

Son günlerde üst üste depremler meydana gelen Türkiye için jeoloji profesöründen korkutan iddia. Şiddeti 7,0 üzeri olacak ve en az 2.5 dakika sürecek. Elazığ'a deprem! Karadeniz'de bile hissedildi!

Türkiye 7 Büyüklüğünde Depremi Görecek (Elazığ, Diyarbakır, Maraş, Gaziantep, Malatya)
24 Ocak 2020 - 21:34 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 21:38

Ülkemizin ürküten gerçeği olan deprem hakkında son ve en iddialı tahmin Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak'tan geldi. Söylediklerine bakılırsa İzmit depreminden daha şiddetlisi bizi bekliyor.

SON DAKİKA

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem Hatay'da da hissedildi. Depremde panik olan vatandaşlar kendilerini sokağa attı.


Deprem Elazıp'ın yanı sıra; Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya'da da hissedildi.

Detaylar geliyor...

Marmara'yı inceleyen Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak, beklenen depremle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Depremin büyüklüğü konusunda emin olduğunu vurgulayan Yaltırak, depremin 2,5 dakika süreceğini ifade etti.

Önümüzdeki 7 yıl içerisinde depremin meydana geleceğini savunan Yaltırak, "Bazı bölgelerde hiç oturulmaması lazım" diye konuştu.

2000 yılından bu yana tarihsel depremler ve fay modelleme araştırmaları yürüten Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak, Karar gazetesine konuştu. Marmara'nın bin 500 yıllık deprem tarihini ortaya çıkaran Yaltırak, beklenen Marmara depremi hakkında önemli veriler paylaştı.

BAŞLAYACAĞI YERİ AÇIKLADI

Beklenen depremin Osmangazi Köprüsü'nün olduğu bölgeden başlayıp hızla batıya doğru ilerleyeceğini söyleyen Yaltırak, ''Verilere göre minimum 7.5 büyüklüğünde olacak. Depremin zararının 17 Ağustos depreminden 2 kat büyük olacağını artık yüzde yüz biliyoruz, bizim derdimiz artık bilmek değil nereyi nasıl etkileyeceği'' dedi.

"YÜZDE YÜZ TESPİT ETTİK"

Prof. Dr. Cenk Yaltırak konuşmasına şöyle devam etti:
''1500 yıl içinde 253 deprem, birden fazla yeri yıkmış 38 büyük deprem var. Son yüzyıl içerisinde bunlara örnek Marmara adası depremi, Çınarcık depremi, İzmit depremi... Bu depremlerde ne kadar alan yıkıldığını, fayın büyüklüğünü, ne kadar alanı etkilediğini biliyoruz. Marmara'da bir depremin birden fazla yeri yıkabilmesi için büyüklüğünün 7'yi aşması gerekiyor. Elimizdeki veri setinde 38 tane 7'nin üzerinde deprem olduğunu biliyoruz. Burada dikkat çekici olan, yıkım alanlarında 557, 989, 1509... İzmit'ten başlayıp Tekirdağ ve Bursa'ya kadar yıkım raporları gelen deprem serisi bu üç depremdir. Bu yıkım alanlarını bildiğimiz için, çalışmalarımızda biraz daha ilerleyerek tüm yıkım verisine ulaştık. Biz tarihsel depremleri, hasar alanını ve fay boyutunu yazdığımızda depremin hangi büyüklükte olabileceğini gösteren bir kodla, elimizdeki deprem verileri ile yıkım raporlarına bakarak bulduğumuz deprem verilerinin aynı olduğunu yüzde yüz tespit ettik.''

''EN AZ 7.5''

Marmara'da olası bir depremin en az 7.5 büyüklüğünde olacağını iddia eden Yaltırak, ''Bu raporların sonuçlarına göre; biz biliyoruz ki fayın kırılması için 7.5 ten büyük deprem olması lazım ve elimizdeki verilere göre öyle de olacak." dedi.

DEPREM NE KADAR SÜRECEK?

Yaltırak, "Bu çalışma bize gösterdi ki; atım yoksuluğundan dolayı az miktarda bir atım birikse bile, fayın kendisi çok derine uzandığı için büyük depremler oluyor ve süre uzuyor. Marmara'da 20 yılda 6 deprem olmuş ve 7. deprem olmaya başlıyor. Elimizdeki verilere göre biz bu depremin 2019 ile 2026 arasında olacağını ve 2,5 dakika kadar uzayabileceğini görüyoruz.'' dedi.

17 AĞUSTOS 1999'DA NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin yaşadığı en acı olaylardan biri olan Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden 20 yıl geçti. 600 bin kişinin evsiz kaldığı, büyük can ve mal kaybı yaşandığı deprem, 17 Ağustos gecesi 03:02 sularında gerçekleşti. Tüm Marmara bölgesi'nde Ankara'dan İzmir'e kadar geniş alanda hissedilen depremde resmi raporlara göre 17 bin 480 kişi öldü, 23 bin 781 kişi ise yaralandı.

O günleri yaşayan vatandaşlar bir daha öyle bir deprem yaşatmasın Allah diyorlar.

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Harun
  1 yıl önce
  Yine kıyamet sinekleri yayın yapmaya başladılar.bilecen karakterler çok biliyorlarsa önceden haber vereceklerdi.biz de kendilerini taktir ederdik.ama bunların sòylediklerini tutarlı görmüyorum. ALLAH bizimle beraberdir.
 • Vildan
  1 yıl önce
  Allahın emirlerine karşı gelirse kül ve doğaya zarar verirse olca bu hayır dua edin bilen etsin
 • Ayda nur
  1 yıl önce
  Deprem şiddetini ve süeresini biliyorsanız önkem alın niye hep sahil kısmında oluyor bu deprem siyasetle alakası varmıdır acaba hetkes bunu konuşuyor
 • Ali TARTAR
  1 yıl önce
  17 ağustosta olan deprem den sonra konuşan profesörün konuşması devlet tarafından susturuldu Karadeniz ve Marmara nın birleşeceği ni anlattı Karadeniz terkoz gölü sazlıbosna veya büyük çekmece göü birleşe bilir demişti tarih vermeden kapatıldı belki daha çok şeyler anlayacaktı.
 • Yayin yaltıran 2.5 dakika süren deprem dört bölgeyi yok eder bu bir kıyamet olur geçmiş depremlerle
  1 yıl önce
  Sayin yaktıran 7.5 üzeri ve 2.5 dakika sürecek dediginiz deprem dört bölgeyi yok eder .bu bir kıyamet olur,bu kadar eminseniz niye dün olan depremi ve 17 ağustos depremini ve bu güne kadar olan depremleri önceden bilgi vermediniz ,ge müşteki olan depremlerle hesaplamayı lise talebesi veya her insan yapabilir lütfen insanları paniğe sirulemeyin akademi bilginizle bizleri aydınlatın
 • Serdar solakoğlu
  1 yıl önce
  Dolu şehrin boşlari yaziyor yine
 • Nalannur kutlu
  1 yıl önce
  Rabbim sen kullarına acı 99 depremi faciaydı istanbulda yaşadık 2.5dakika sürerse taş üstüne taş kalmaz ALlahım acı bizlere
 • Batumlu
  1 yıl önce
  Bu deprem İstanbul 'da haziran seçiminde oldu zaten, kıymet bilmeyen kesim seçimi kazanarak, depremi çağırdı, hiç şaşırdık, diyemeyeceğim. Hayırlı olsun.
 • Emek
  1 yıl önce
  Devrem olacakmış ne dıyelim vatan haınlerı kalsın altında
 • Emin egriboyunoğlu
  1 yıl önce
  Felaket tellalları