Türkiye'deki İşsizlik Oranı Yükselmeye Devam Ediyor (Güncel Oran)

Türkiye'de işsizlik oranı yükselmeye devam ediyor. İşsizlik oranı kaç? Güncel işsizlik oranları ve toplam işsiz sayısı ne kadar? Yıl sonu işsizlik oranı tahminleri neler? Yatırım firmasının yorumu ve tahminleri.

Türkiye'deki İşsizlik Oranı Yükselmeye Devam Ediyor (Güncel Oran)

Türkiye'de işsizlik oranı yükselmeye devam ediyor. İşsizlik oranı kaç? Güncel işsizlik oranları ve toplam işsiz sayısı ne kadar? Yıl sonu işsizlik oranı tahminleri neler? Yatırım firmasının yorumu ve tahminleri.

Türkiye'deki İşsizlik Oranı Yükselmeye Devam Ediyor (Güncel Oran)
16 Eylül 2019 - 13:20

Türkiye'nin sıkıntısını yaşadığı işsizlik yükselişine devam ediyor. Özellikle genç istihdamın giderek azalması ekonomik açıdan toplumu huzursuz ediyor.

İşte rakamların dilinden işsizlik

İşsizlik oranı, haziranda, mevsimsel etkilerle 0,2 puan yükselişle %13’e yükseldi. İşsizlik oranındaki yükselişte, katılım oranının 0.5 puan artışla %53.3’e yükselmesine karşın, istihdam oranının 0.3 puan artışla %46,4’e yükselmesi belirleyici oldu. Toplam işsiz sayısı aylık bazda 96 bin kişi ve yıllık bazda 938 bin kişi artışla 4,3 milyon kişi oldu. Diğer taraftan, mevsimsellikten arındırılmış (MA) işsizlik oranı 0,1 puan düşüşle %13,9’a geriledi. Böylelikle, MA işsizlik oranında Ocak 2018’den bu yana ilk defa aylık düşüş kaydedilmiş oldu. Haziranda, aylık bazda, hem arındırılmamış hem de arındırılmış rakamlar hizmet sektörü haricinde tüm sektörlerde istihdam artışına işaret etti.


Tarihsel olarak, arındırılmamış işsizlik oranı yılın ikinci yarısı itibariyle ve yılın ilk iki ayında yükseliş eğilimi gösterirken, yılın üçüncü ayından yedinci ayına kadar düşüş eğilimi göstermekte. Yıl içi trend değişikliğinin yaşandığı Haziran aylarında ise işsizlik oranında genellikle hafif bir artış görülmekte. Dolayısıyla, işsizlik oranında yılın geri kalanında olumsuz mevsimsel etkilerin öne çıkması beklenebilir. Diğer taraftan, yılın ikinci yarısında beklenen kademeli toparlanma eğiliminin söz konusu olumsuz mevsimsel etkileri bir miktar sınırlaması beklenebilir. Ayrıca, yaklaşık son 2.5 aylık dönemde TCMB’nin gerçekleştirdiği 7.5 puanlık faiz indiriminin de iktisadi faaliyete sağlayacağı potansiyel katkıyı da hatırlatmakta da fayda bulunmakta. Potansiyelin altındaki büyüme performansı nedeniyle kısa-orta vadede işsizlik oranında kalıcı aşağı yönlü bir trend oluşması kolay görünmemekte. Bu anlamda, yılın geri kalanında iktisadi faaliyetin izleyeceği seyir oldukça belirleyici olacak. Mevcut gerçekleşme ve eğilimleri dikkate alarak 2019 yılı için %13,2 seviyesinde olan 12 aylık ortalama işsizlik tahminimizi korumaya devam ediyoruz.

Gedik Yatırım

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Murat
    1 yıl önce
    Maffetdiniz güzelim ülkemizi maffetdiniz bunca insanlari.işsizlik den yokluktan çaresizlik den birbirini yiyor. İş istihdamı sağlıyor ikametgah şartı denen rezaleti şart koşuyor. Hep ayni il ve ilçeye işçi alımı yapılıyor. Kaldırın şu ikametgah şartı denen rezaleti hepimiz baş vuralim yazık degilmi bunca insana hepimiz iş imkânı bekliyoruz. Hergun işlenen cinayetler aile katliamı yetmedi mi. Her geçen gün çiğ gibi büyüyen boşanmalar aile içi şiddet yetmedi mi bunların sebebi işsizlik yokluk çaresizlik yeter. Hani nerde devletin kanunen ve yasal olarak %5 eski hükümlü kontenjanı hiçbir şart olmaksızın iş imkânı sağladığı kanun niye uygulanmıyor bizler TC i vatandaşı olarak iş imkânı bekliyoruz yeter artik.