Gülcan ÖZER

Gülcan ÖZER

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

19 Kasım 2018 - 16:44

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Acil nakit para ihtiyaçlarında akla ilk gelen çözüm bankaların kredi paketleri olurken, ekonomik göstergelerde yaşanan bozulmalar bankalardan kredi çekmeyi günden güne zorlaştırıyor. Eskiye oranla bankalar artık çok daha zor kredi onayı verirken bu süreçte dikkate alınan en önemli veri ise kredi notu ortalaması olarak öne çıkıyor. Peki, bankadan kredi çekmek için kredi notu ortalaması en az kaç olmalı?

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kredi değerlendirmesinde kullandıkları en önemli veriler arasında yer alan kredi notu aslında kişinin mali performans değerlendirmesidir. Bankalardan kullanılan kredilerden kredi kartı ödemelerine, aylık hesapta tutulan nakit paradan hesaptan ödenen faturaların düzenine ve hatta kişinin aylık belgelenebilir gelirine kadar tüm maddi akışı kredi notu ortalamasına etki eder.

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması için dikkate alınan en önemli kriter kişinin borcuna olan sadakatidir. Borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi notu ortalaması düşerken bunun tam tersi durumlarda ise düşük kredi notu ortalaması ile tüketici cezalandırılır. Kredi notunun düşmesi ne yazık ki bankadan kredi çekmek, kredi kartı limiti yükseltmek ya da yeni kredi kartı almak için yapılan başvurularda bankanın size “güvensiz müşteri” gözü ile bakmasına neden olur ki bu ret cevabı ile karşı karşıya kalma ihtimalinin artması demektir.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Aslında kredi notu ortalaması sorgulama işlemi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki aynı zamanda bankaların ortak girişimleri ile kurulan ve kredi notu sisteminin uygulamacısı konumunda bulunan Findeks kredi notu sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Türkiye’de yer alan bankaların kendi ortak girişimleri ile kurdukları Findeks kredi notu sistemi tüm bankaların tek bir ekran üzerinden müşterilerinin bankalar üzerinden yapmış oldukları nakit akış ve işlemleri takip ettikleri sistemdir. Findeks internet sitesi üzerinden sisteme ücretsiz üye olduktan sonra bu ekrandan kredi notu sorgulama yapılmaktadır.

Cep Telefonundan SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Bir diğer yöntem ise cep telefonu üzerinden kredi notu sorgulama işlemidir. Bunun için Turkcell kredi notu sorgulama ya da Vodafone kredi notu sorgulama servislerinden yararlanmanıza olanak sağlanır. İşlemi gerçekleştirmek için cep telefonu kısa mesaj bölümünden kimlik numarası yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılınızı dört haneli olarak yazıp oluşturduğunuz kısa mesajı 1122 numarasına göndermeniz yeterlidir.

Banka Kredi Notu Sorgulama

Bankalar üzerinden de kredi notu sorgulama hizmeti yapılmakta olup bunun için bankaların internet şubesi üzerinden ya da bankayı ziyaret ederek kimlik numaranız ile kredi notu ortalaması bilginiz paylaşılmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kolay kredi onayı almak isteyen kişilerin kredi notu ortalaması en az yeşil kredi notu ortalaması olarak ta anılan iyi kredi notu ortalaması seviyesinde olan 1500 puan ve üzeri olmalıdır. Genelde kredi notu 1500 puan ve üzeri olan kişiler bankalardan kolay kredi onayı almayı başarmaktadır.

Kişinin bankalara olan borçlarında gecikme bulunmuyorsa, başvuruda bulunduğu kredi tutarı ile maaşı uyumlu ise bu durumda kredi notu 1300 puan ve üzeri olan kişilerde kredi onayı alma imkânına sahiptir.

Burada önemli olan kişinin kredi başvurusu öncesi kredi notu sorgulaması yaparak ona göre kredi başvurusunda bulunmasıdır. Çünkü düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi reddi almaları kredi sicili açısından olumsuz olmakla beraber aynı zamanda kredi notu ortalamasını da olumsuz etkileyerek düşürür.

Bu nedenle maaşa göre kredi hesaplama yapılmalı, aylık belgelenebilir gelirin yarısını geçmeyecek ödemelere sahip olan kredi başvuruları kredi notu 1300 puan ve üzeri ise yapılmalıdır. Kolay kredi veren bankalar 1200 puana kadar kredi onayı vermekle beraber bu puanın altında olan kişilerin kredi onayı almaları ise son derece zor olacaktır.

Finans Uzmanı / Gülcan ÖZER - Finans365.com

NOT: BU MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.

YORUMLAR

  • 0 Yorum