Sezen SAYDAM

Sezen SAYDAM

Merkez Bankası‘nın Fiyat İstikrarı Politikaları

23 Kasım 2018 - 16:39

Ulusal paranın değer kaybetmesini istemeyen tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası görevlendirilmiştir.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılda sekiz defa toplanır. Temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası  izleyeceği para politikasına bağımsız olarak karar verir . Karar alırken şeffaflığı göz önünde bulundururlar. Bu sebeple aldıkları kararları toplantı sonrası halk ile paylaşırlar.

Merkez Bankası’nın Faiz Politikası

Bankalar, ellerinde olan  parayı gün sonunda Merkez Bankası ‘na yatırır. Paraya ihtiyaçları olduğunda ise Merkez Bankası ‘ndan borç alırlar. Bankalar yatırdıkları paradan faiz elde ederken  borç aldıklarında da yüksek faiz öderler.  Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarında artış yaparak diğer bankalarında yüksek faiz oranları uygulamasını sağlar. Bankalar  yüksek faizden borç almak yerine müşterilerinin birikimlerini yüksek faiz ile toplamaya başlar. Bu durum  vatandaşı tasarrufa yönlendirir. Mal ve Hizmetlere olan talep azalır. Dolayısıyla  yatırım azalır.

Piyasaya ek likidite sunmak isteyen Merkez Bankası bu sefer tersini uygular ve faiz oranlarını düşürür. Bankaların daha uygun para bulması  kredi faizlerinin düşmesine neden olur .Daha uygun fiyatla fon bulan vatandaş  tüketim ve yatırımını arttırır. Ekonomi hareketlenmeye başlar.

Açık Piyasa İşlemleri

Merkez Bankası ,  piyasaya ek likidite sunmak istendiğinde  açık piyasa işlemleriyle (APİ)ellerinde tahvil bulunduranların tahvillerini alır. Ya da ellerinde bulunan tahvili satarak piyasadaki fazla parayı toplayarak ekonomide etki yaratmaya çalışır.

Karşılıklar Politikası

Bankaların topladıkları mevduatlar karşılığında TCMB  nezdinde bulundurmaları gereken mevduat oranına Zorunlu Karşılık Oranı denir. Zorunlu karşılık olarak bulunan paralara TCMB ödeme yapmaz.

Merkez Bankası ‘nın zorunlu karşılık oranlarını arttırması ile bankaların kaynakları azalır. Dolayısıyla bankalar daha az kredi vermeyi  tercih ederler. Böylece  dolaylı olarak ekonominin canlanmasını sağlar.

Finans Uzmanı / Sezen SAYDAM -  Finans365.com

NOT: BU MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.

YORUMLAR

  • 0 Yorum