Sezen SAYDAM

Sezen SAYDAM

Yüksek Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

21 Kasım 2018 - 11:01

Enflasyon Nedir? 

Günlük hayatımızda, televizyonlarda , gazetelerde sürekli duyarız “Enflasyon arttı”, “Enflasyon düştü”. Nedir, enflasyon? 

Enflasyon ,  mal ya da hizmet fiyatlarının  bir kez yükselmesi değildir. Genel bilinenin aksine mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesindeki sürekli  artıştır.

Enflasyon Ortaya Çıkma Sebepleri Nelerdir? 

Enflasyonun ortaya çıkmasının üç temel nedeni vardır. 

Bunlardan birincisi beklenen enflasyondur. Gelecek dönemde enflasyonun artacağının beklenmesi üzerine ortaya çıkar. Bu beklentiyle mal ve hizmet satanlar fiyatları arttırırlar.

İkinci neden ; bir ürünün maliyet fiyatlarının artmasıdır. Yani bir malın üretilmesinde kullanılan hammaddenin fiyatı artması ya da iş gücünün maliyetinin artmasıdır.

Üçüncü neden; bir mala ya da hizmete talebin fazla olmasıdır. Talebin fazla olması nedeniyle arz yetersiz kalıyorsa fiyatların artması doğaldır. Örneğin erik kış mevsiminde bulunamadığından kışın  satan manavlarda kg. fiyatı 100 lirayı bulmaktadır.

Yüksek Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Paranın alım değerinin düşmesi  enflasyon artışının istenmemesinin temel nedenidir. Ulusal paraya olan güven azalır. Dövize yönlenirler. Para en temel işlevi olan değişim aracı olma özelliğini kaybeder. 

Yüksek enflasyonun getirdiği belirsizlik  kaynakların  verimsiz kullanılmasına sebep olurken  aynı zamanda günlük hayatı da etkiler. İnsanların geleceğe bakışını olumsuz yönde etkiler. 

Yatırımcılar yatırım yapmaktan çekinirken birikimlerini yüksek faizle  değerlendirmeyi tercih eder. Yüksek enflasyondan dolayı yüksek kredi faizi uygulayan bankalardan borçlanan düşük gelirli vatandaş ile  yüksek gelirli vatandaş arasında makas daha çok açılır.

Finans Uzmanı / Sezen SAYDAM -  Finans365.com

NOT: BU MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.

YORUMLAR

  • 0 Yorum