DOLAR

15,9583

0.46%
EURO

16,9157

0.59%
ALTIN(gr)

945,16

0,54%
BİST 100

%
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır? (İstenen Belgeler)

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır? (İstenen Belgeler)

Engelli Sağlık Kurulu raporu için istenen belgeler ve aranan şartlar nelerdir?

ABONE OL
3 Şubat 2022 20:58
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır? (İstenen Belgeler)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık kurulu raporu engelliler için nasıl alınmaktadır sorusu engelli vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Engellilerin sağlık kurulu onaylı rapor alabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen bir hastanede tedavi olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının resmi sitesinde de yer alan tam teşekküllü kamu hastaneleri aracılığı ile tedavi olunarak sağlık raporu alınabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurul Raporu

Engellilerin sağlık kurulu tarafından rapor alabilmesi için öncelikle bir hastane belirlemeleri gerekmektedir. Belirlenen bu hastanenin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kamu hastanesi olması zorunlu tutulmaktadır. Her hastanede yer alan sağlık kurulu aracılığı ile bu rapor alınabilmekte olup kişinin öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru bir dilekçe aracılığı ile yapılmakta olup rapordan herhangi bir ücret talebine bulunulmamaktadır. Rapor başvurusunu engelli kişi direkt olarak kendisi yapabileceği gibi bir yakını aracılığı ile de yapılabilmektedir. Engelli raporu nasıl alınır 2018 yılında hastaneye başvuru yaparak alınabilmektedir.

Engelli Raporu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Tam teşekküllü hastaneler başvuru esnasında bazı belgeleri istemektedir ve bu belgeler aracılığı ile rapor oluşturulmaktadır. Engelli raporu için istenen evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Başvuru dilekçesi
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf başvuru esnasında istenen belgeler arasında bulunmaktadır. Fotoğraf sayısı hastanelere göre farklılık gösterebilmektedir.

Engelli Raporu Şartları Nelerdir?

Engelli raporu şartları arasında bireyin tam teşekküllü bir kamu hastanesine başvuru yapması yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen hastaneler dışında başka bir hastaneden alınan sağlık raporu kabul edilmemektedir. Engelli raporu almak için yüzde 40’ın üzerinde bir engelliliğin bulunması gerekmektedir. Yüzde 40’ın altında engeli bulunan vatandaşlara sağlık kurulu tarafından engelli raporu verilememektedir. Engelli maaşı alabilmek için raporda engellilik yüzdesinin de net olarak belirtilmesi gerekmektedir. Alınan rapor ile kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaşa bağlanmaktadır ve bu maaş aracılığı ile hayatlarını devam ettirebilmektedir. Ayrıca birçok kredi imkanından da sıfır faizli bir şekilde yararlanabilmektedirler.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP