Kredili mevduat hesabı nasıl tanımlanır?

Kredili mevduat hesabı nasıl tanımlanır?

Kredili mevduat hesabı son yıllarda bankalarda hesap açan neredeyse herkese otomatik olarak tanımlanıyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:00
Kredili mevduat hesabı nasıl tanımlanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda bankalar kredi ve kredi kartından sonra yeni bir hesap türü çıkardılar.

Eskiden adının bile geçmediği bu hesap türü kredili mevduat hesabı olarak tüketicilerin vadesiz banka hesaplarına tanımlanıyor ve vadesiz banka hesabında 0 TL’si bulunan bir tüketici bu hesapta kendisine tanımlanan limit kadar para kullanabiliyor.

Kullanılan bu limit eksi limit olduğu ve aylık olarak ödenmesi gerektiği için çok düşük oranlarda da olsa faiz işliyor ve bu faiz ile birlikte geri ödemesi tüketici tarafından eğer bu para kullanılır ise yapılmak zorunda kalıyor.

Eğer tüketici bu kredili mevduat hesabını kullanmazsa faiz ödemiyor veya hesap ücreti ödemiyor.

Ancak bazı emekli tüketiciler bu hesabı anlamadıkları için bu hesapta olan paralarınıda çekiyorlar ve aylık olarak gereksiz bir faiz ödüyorlar.

Tüketicilerin kredili mevduat hesabı kullanmak istememeleri durumunda bankaya giderek iptal ettirmelerine gerek yok. Bunu kullanmadığınız sürece size zararı dokunmaz ve hiçbir işlem ücreti kesilmez.

Bankanız özel olarak size tanımladığı bu limiti acil günler için tanımlamış olsa da faiz gideri olduğunu ve kullanıldığında kredi ve kredi kartından farksız geri ödenmesi gerektiğini unutmadan kullanmak gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP