DOLAR

16,3418

-0.2%
EURO

17,5496

0.36%
ALTIN(gr)

971,05

-0,36%
BİST 100

%
Bakan Müjdeyi Verdi! Volkswagen Türkiye’de Hangi İlde Fabrika Açacak? (Yeri Bile Hazır)
  • Finans 365
  • Gündem
  • Bakan Müjdeyi Verdi! Volkswagen Türkiye’de Hangi İlde Fabrika Açacak? (Yeri Bile Hazır)

Bakan Müjdeyi Verdi! Volkswagen Türkiye’de Hangi İlde Fabrika Açacak? (Yeri Bile Hazır)

Son aylarda Volkswagen firmasının yapacağı fabrika yatırımı ile ilgili Bulgaristan mı, Türkiye mi olacak derken Bakan Pekcan müjdeli haberi verdi. Volkswagen fabrikayı Manisa'ya kuracak. Yeri bile belli. İşte bakan Ruhsar Pekcan'ın konuşmalarından detaylar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:30
Bakan Müjdeyi Verdi! Volkswagen Türkiye’de Hangi İlde Fabrika Açacak? (Yeri Bile Hazır)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Volkswagen firmasının Türkiye’ye gelmesi hem uluslararası sermayeyi cesaretlendirme adına önemli bir adım hem de bölge istihdamı için çok olumlu bir gelişme. İhracata ve ekonomiye yapacağı katkı da cabası.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamasından satır başları şöyle;

– ABD ile ticari ilişkiler hakkında

Öncelikle 100 milyar dolarlık ticaret hacmi bir motivasyon oldu bizim ilişkilerimiz için. Nisan ayında ilk kez bir araya geldik. Ross’la 7-8 görüşmemiz var. E-mail, telefon yüz yüze görüşmelerimiz. Sektörlerin içinde bulunduğu çalışma grupları kurduk. Strateji planı oluşturduk.

TİM ve birlik başkanları başta olmak üzere hepsiyle çalışmalar yaptık. Yol haritalarımızı belirledik. İzmir fuarı öncesinde ve sonrasında da görüştük. Sonrasında Ross’la bir araya geldik. Ben detaycıyımdır, Ross da çok detaycı.

– Öncelikli sektörler

Öncelikli belirli sektörleri seçtik. ABD’de kendi talebini iletiyor. Öncelikle tekstil, hazır giyim mobilya, otomotiv ve doğal taş var. Küçük küçük çok şirket var. 2000 mobilyacı var, tek tek muhattap olamayız dedi. Biz de onunla ilgili çalışma yapacağız.

Uluslararası pazarlarda birbirimizin rakibi olmayacağız. Bir bütün olacağız. ABD ile ticaretimiz 20 milyar dolar. 8.3 milyar ihracat, onlarda 10 milyar dolar ihracat görünüyor. Bazı rakamlar farklı görünebiliyor.

– Otomotiv ihracatı

Hazır giyim, tekstil, mobilyaya nazaran otomotivde farklılık var. 100 milyon dolarlık yatırım gerekiyor. ABD pazarının beklentileri farklı. Yedek parça daha farklı konu ve daha hızlı yol alabiliriz.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın görüşmesi

Sektör bazında bizim de çalışmalarımız var. Bizim de ticaret bakanları olarak hedeflerimiz ilerleme yönünde. ABD’ye yaptığımız bugünkü ihracatımızın yüzde 50’sini getirdim dile. Çelikle ilgili biraz daha tutucu davranıyor Ross. Biz de Meksika gibi, Kanada gibi bazı uygulamalar var. Onlar gibi biz de kabul edebiliriz.

Biz de 22 ürüne ek vergi getirdik. Çelik sektöründe daha kapsamlı anlaşma olursa çok daha iyi olur. Serbest ticaret anlaşması çok uzun soluklu bir iş. Bizim de AB’ye olan yükümlülüklerinden dolayı… Tercihli ticaret anlaşması öncelikli hedefimiz.

– İhracat pazarları

Biz 29 Ağustos’ta ihracat planımızı açıkladık. Çok ciddi çalışmalar yaptık. Görüşleri aldık. Kendi stratejimizi belirledik. Hedef ülkeleri neye göre seçtik. Dünya nüfusunun yüzde 55 olan ithalat hacminin yüzde 43.7’si olan ülkeler. İhracat oranımıza baktığımızda 1000’de 5. Önce 1000’de 5’i ikiye katlayacağım dedik. İhracatımızın içindeki yüksek teknoloji ürün yüzde 3,5. Teknoloji ağırlıklı ihracatımızı artırmak hedefimiz. Teknoloji oranı yüksek, ticaret hacmi artma potansiyeli olan sektörler olsun dedik. Ya seyreden ya da içinde yaşayan ülkeler olacağız. 5 sektör; makine, otomotiv, kimya, gıda ve elektrik.

– Bakanlıklar arasındaki WhatsApp grubu

Biz diğer bakanlıklarda telefonla 10 dakikada çözüp uygulamaya geçiyoruz. WhatsApp grubumuz da var. Hazır giyim ve tekstil bizim gururumuz. İki sektörde gerideyiz. Bunlar, kimya ve bilişim, haberleşme cihazları sektörleri.

– Volkswagen’in Türkiye’ye yatırımı

Volkswagen’in yeni üretim otomobili için Türkiye için olumlu bakılıyor. Alman bakanlarımızla da konuştuk. Bu tarz açıklamalarda bulundular. Manisa’da yapılacak, yöresi bile belli ancak o konu Bakanımız Varank’ın çalışma alanı tabii. Bazı tüyoları da Alman Ticaret Bakanlığı’ndan alıyoruz.’Türkiye lehinde karar verildi’ diyorlar bize esasında.

Ekonomi uzmanları bu yatırımın gerçekleşmesi halinde Türkiye adına çok olumlu bir gelişme olacağını ifade ediyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP