İpek Böcekçiliği KOSGEB Desteği (Başvurusu ve Şartları)

İpek Böcekçiliği KOSGEB Desteği (Başvurusu ve Şartları)

İpek böcekçiliği için KOSGEB hibe kredisi almak istiyorsanız başvurusunun nasıl yapılacağını, şartlarını ve gerekli evrakları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:58
İpek Böcekçiliği KOSGEB Desteği (Başvurusu ve Şartları)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İpek böceği yetiştiriciliği yapanlara KOSGEB’ten destek alma imkânı pek çok yatırımcının oldukça merak ettiği durumların başında gelmektedir. Pek çok işletme sahibine oldukça avantajlı destekler veren ve onları iş hayatında destekleyen KOSGEB ülkemizde bu alanda çalışan önemli kurumların başında gelmektedir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği İçin KOSGEB’ten Destek Alabilmek Mümkün Müdür?

KOSGEB destek programı kapsamında ipek böceği yetiştiricilerinin merak ettiği bu sorunun maalesef yanıtı hayırdır. KOSGEB destek programı kapsamında yer alan kodların içerisinde İpek Böceği Yetiştirme kodu nace kodludur ve bu kod dâhilinde olan sektörler KOSGEB’ten hibe desteği alamazlar.

İpek Böceği Yetiştiriciliği İçin Devlet Destekli Programlar Nelerdir?

İpek böceği yetiştiriciliği için devletten destek almak isteyen kişilerin başvurmaları gereken yer Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığıdır. KOSGEB’in ipek böceği yetiştiriciliği için destek programının olmaması sebebi ile oldukça zorlanan yetiştiricilere beklenen destek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmektedir. 2018 yılı için açıklanan hibe miktarı 250.000 TL iken, verilen destek oranı yüzde 100’dür. Ancak bu destek programına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, destek programının her zaman açılmadığıdır. Bu yüzden programa başvuracak olan kişilerin sık sık başvuru programının takibini yapmaları gerekmektedir. Ayrıca her il, bu destek programı kapsamına alınmadığı için hibe desteği almak isteyen kişiler, gerekli bilgiyi illerinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden alabilirle.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İpek böceği yetiştirmek karlı mıdır sorusu pek çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Özellikle yatırım olarak düşünülen bu alan, az maliyetli ve ilginç bir uğraş olarak bilinir. Maddi açıdan ciddi bir getiriye sahip olan bu iş kolunun, ülkemizde en karlı işlerden bir tanesi olduğu bilinmektedir. Ancak bu iş kolunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ciddi bir bilgi birikimine sahip olunması gerektiğidir. Özellikle KOSGEB hibe destek programı içinde yer almadığı için pek çok kişinin tereddütte kaldığı bu iş kolu, yatırım için belirli bir miktar maddi imkânı olan kişilerin düşünmeleri gereken bir iş koludur.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP