DOLAR

16,8143

-0.14%
EURO

17,5590

0%
ALTIN(gr)

977,66

0,01%
BİST 100

%
Paraguay’da Kripto Para Yasa Tasarısı Meclisten Geçti

Paraguay’da Kripto Para Yasa Tasarısı Meclisten Geçti

Paraguay Meclisi, geçtiğimiz gün kripto para birimlerinin alım satım işlemlerini ve madenciliğini regüle eden bir yasa tasarısına imza attı. Tasarının onaylandığını ise senator Fernardo Silva Facetti Twitter hesabından paylaştı. Facetti, kripto para yasa tasarısının ve kripto para madenciliğinin bir endüstri şeklinde tanımayı hedeflediklerini ve enerjiye erişimin garanti altına alınacağını ve büyüyen bu piyasaya resmiyet kazandıracaklarını dile getirdi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:00
Paraguay’da Kripto Para Yasa Tasarısı Meclisten Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Paraguay senatosunda ele alınan yasa tasarıları da kripto para madenciliği gerçekleştirecek kişi ya da kurumların endüstriyel elektrik tüketimi açısından izin istemeleri ve daha sonrasında ise bir lisans başvurusu yapmalarını istedi. Ülkenin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Menkul Kıymetler Komisyonu, kara para aklama önleme idaresi ve ulusal elektrik kurumu ise kripto para madenciliği faaliyetlerini denetim altında tutacak ve böylelikle Paraguay Devleti’nde kripto paraların yasal bir zemine oturtulması başta olmak üzere alım-satım işlemlerinin daha şeffaf bir ortamda yapılmasına aracılık edilecek. Diğer taraftan Paraguay Meclisi’nden geçen kripto para yasa tasarısında, kripto para alım satım ile saklama hizmeti vermek amacıyla hareket edecek kişilerin ya da tüzel kişilerin de aynı şekilde kayıtlı olmaları talep edildi. Paraguay, üretmiş olduğu enerjinin sadece 1/3’ünü tüketiyor. Ülkenin enerji fazlalığı ile kripto para madenciliğinde kullanılması hedefleniyor. Böylelikle Paraguay, üretmiş olduğu enerjinin üçte ikisini kripto para madenciliği piyasasında harcadığı vakit, kripto para üretecek ve bunun gerek iç piyasada gerekse de dış ticaret şeklinde harcaması yine aynı şekilde Paraguay hazinesine döviz girdisi şeklinde girecek.

 Paraguay İlk Değil

Dünya Devletleri daha Kripto paraları yeni yeni tanımaya çalışırken El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, Bitcoin kripto para biriminin El Salvador Devleti’nde resmi para birimi olarak ilan edilmesine karar verdi. Daha sonrasında ise vergiden muaf Bitcoin şehri kurmayı düşündüklerini dile getiren El Salvador devlet başkanı, İngiliz Merkez Bankası başkanının kendilerine ‘cahil’ şeklinde çıkışmasına dahi imalı bir cevap vererek Bitcoin kripto para birimini ne denli sahiplendiklerini böylelikle göstermiş oldu. Nayib Bukele, geçtiğimiz günlerde Bitcoin kripto para biriminin değerinin ciddi manada düşüşe geçtiği bir ortamda El Salvador hükümeti adına 150 adet Bitcoin Kripto para birimini alarak devletin hazinesine koyduklarını dile getirdi. Böylelikle Paraguay, kripto para birimleri ile ilgili yapacakları çeşitli çalışmalar ile aslında alım satım işlemleri başta olmak üzere kripto madencilik ile ilgili işlemlerin Paraguay hükümetinin denetiminde yapılmasına olanak tanıyacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP