Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi! Bu Koşullara Uyan Kadınlar Hemen Emekli Olabilir!

Kadınlar SGK'dan emeklilik sürelerini kısaltmak için ne yapabilirler? Doğum borçlanması için ne yapmak gerekiyor? SGK erken emeklilik için doğum borçlanması müracaatı nereye yapmak gerekiyor? Merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi! Bu Koşullara Uyan Kadınlar Hemen Emekli Olabilir!

Kadınlar SGK'dan emeklilik sürelerini kısaltmak için ne yapabilirler? Doğum borçlanması için ne yapmak gerekiyor? SGK erken emeklilik için doğum borçlanması müracaatı nereye yapmak gerekiyor? Merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi! Bu Koşullara Uyan Kadınlar Hemen Emekli Olabilir!
09 Haziran 2020 - 21:40 - Güncelleme: 09 Haziran 2020 - 21:41

Bayan vatandaşlarımızın emeklilik konusunda en çok sorun yaşadığı konuların başında doğum öncesi ve sonrası mesailerine ara vermek zorunda olmalarından dolayı sigortalarının yatırılmamış olması doldurmaları gereken prim gün gün sayısını dolduramamış olmaları gelmektedir.

SGK erken emeklilik talebi ve koşulları, devlet tarafından belirlenmiştir. Erken emeklilik için kullanılan farklı yöntemler bulunur. Askerlik borçlanması sayesinde erken emekliye ayrılma, doğum borçlanması ile erken emekliye ayrılma, bu yöntemlerden birkaçıdır. Bu yöntemler ile erken emekliye ayrılmak için SGK il veya İlçe Müdürlüklerine, Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekir. SGK erken emeklilik yöntemleri, şartları ve başvurularına ilişkin detayları alt başlıklar içerisinden öğrenebilirsiniz.

SGK Erken Emeklilik Yöntemleri

SGK erken emeklilik yolları askerlik borçlanması ve doğum borçlanması olarak belirlenmiştir. Bu yöntemler kullanılarak, erken yaşta emeklilikten faydalanılır. Askerlik borçlanması için kişilerin er veya erbaş olarak askerlik yapmış olmaları gerekir. Er veya erbaş olarak yapılan ve prim ödemesi alınan günler, çalışma günlerine ekletilerek, erken emeklilik sağlanır. Çalışan anneler ise doğum yapmaları halinde, prim süreleri üzerinden erken emeklilik için başvuru yapabilir. Bu yöntemler hakkında detayları ve başvuru adımlarını alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Doğum Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik

SGK’dan erken emeklilik için doğum borçlanması yöntemi kullanılır. Bu yöntemden faydalanmak için sahip olunması gereken şartlar, şu şekilde sıralanır:

 • Doğum yapmış anneler bu uygulamadan faydalanır.

 • Doğum yapan annelerin, doğum öncesi çalışma primlerinin ödemiş olması gerekir.

 • Sigortası bulunmayan anneler, erken emeklilik koşullarından faydalanamaz.

 • Doğum sonrası, anneye prim ödemesinin yapılmamış olması gerekir.

Bu şartlara sahip olan anneler, erken emeklilik koşullarından faydalanabilmektedir. Doğum borçlanması ile SGK erken emeklilik koşullarından yararlanmak için başvurunun nasıl yapılacağını, alt başlıktan öğrenebilirsiniz. Başvuru için gerekli evraklar, başvuru adımları içerisinde sunulmuştur.

Doğum Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik Başvurusu

SGK erken emeklilik için doğum borçlanması müracaatı, Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılır. SGK erken emeklilik başvurusu için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu İl veya İlçe Müdürlüğüne gidilmelidir.

 • Başvuru sırasında nüfus cüzdanı fotokopisi götürülmelidir.

 • Kurum aracılığı ile ‘’ doğum borçlanması başvuru formu’’ doldurulmalıdır.

 • Erken emeklilik için başvuru yapılacağı iletilip, form eksizsiz doldurulmalıdır.

 • Form kurum tarafından kayda alınır.

 • Sonuçlar başvuru yapılan kurumdan takip edilip, olumlu sonuç alınması halinde erken emeklilik koşulundan faydalanılır.

DOĞUM BORÇLANMASI HESABI NASIL YAPILIR?

Doğum borçlanması hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kural, doğum borçlanmasının alt ve üst sınırlarının oluşudur. Alt sınırı açıklanan brüt asgari ücret olurken, üst sınır ise brüt asgari ücretin yaklaşık 6,5 katı olarak hesaplanmaktadır. Aylık brüt ücret 30’a bölünür ve prime esas günlük kazanç ortaya çıkar. Ortaya çıkan ücretin %32’si de günlük doğum borçlanması miktarını ortaya koyar.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması için ödeyeceğiniz günlük;


– En düşük doğum borçlanma tutarı 27,28,
– En yüksek doğum borçlanma tutarı ise; 177,35 TL'dir.
1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması miktarları
– 1 aylık doğum borçlanması primi 818,4 TL
– 2 aylık doğum borçlanması primi 1.636,8 TL
– 3 aylık doğum borçlanması primi 2.455,2 TL
– 6 aylık doğum borçlanması primi 4.910,4 TL
– 1 yıllık doğum borçlanması primi 9.820,8 TL
– 2 yıllık doğum borçlanması primi 19.641,6 TL şeklinde olmaktadır.

Askerlik Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik

SGK’dan erken emeklilik için askerlik borçlanması yöntemi kullanılabilmektedir. Erkeler uzun süreli olarak yaptıkları ve prim ödemesi aldıkları askerlik sürelerini kullanarak, erken emekli olurlar. Askerlik borçlanması ile SGK erken emeklilik koşullarından yararlanmak için şartlar, şu şekilde sıralanır:

 • Askerlik borçlanması ile erken emeklilikten, 4A, 4B ve 4C sigorta kapsamlarında yer alanlar faydalanır.

 • Askerlikten muaf sayılmış kişiler, erken emeklilik koşullarından yararlanamazlar.

 • Askerlik borçlanmasından faydalanmak için askerliğin er veya erbaş olarak yapılmış olması gerekir.

 • Yedek subaylar okulda okudukları, hazırlık süresini askerlik borçlanmasına ekleyebilir.

Bu şartların sağlanması ile SGK erken emeklilik olanağından faydalanılır. Askerlik borçlanması ile erken emekli olabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurulur. Başvuru için izlenecek aşamaları ve evrakları, alt başlık içerisinden öğrenebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İle SGK Erken Emeklilik Başvurusu

SGK erken emeklilik için askerlik borçlanması müracaatı, SGK İl ya da İlçe Müdürlüklerine yapılır. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Kişi öncelikle, çalıştığı kurumdan ‘’erken emeklilik başvuru formu’’ talep etmelidir. Bu form doldurulur.

 • Form ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte İl veya İlçe SGK Müdürlüğüne gidilir.

 • Müdürlük çalışanlarına askerlik borçlanması ile erken emeklilik koşullarından yararlanılmak istendiği iletilir.

 • Form kayda alınır.

 • Olumlu cevap hakkında bilgi, SGK İl Müdürlükleri’nden öğrenilmektedir.

 • Olumlu cevap alanlar, erken emeklilik koşullarından faydalanmaktadır.

Diğer erken emeklilik yöntemi şartları ve başvurusu hakkında bilgileri, alt başlıklar içerisinden öğrenebilirsiniz.


YORUMLAR

 • 29 Yorum
 • Havva ejder
  1 yıl önce
  Neden dogum dan sonra ssk olanlar faydalanamıyor bununda düşünsün devlet başkanımız lütfen rica ediyorum...
 • Gülşen yılmaz
  1 yıl önce
  Doğumdan sonra sgk oldu bizde yararlanalım lütfen sonuçta bizlrtde doğum yaptık yasanın çıkmasını brkliyoruzzzzz
 • Sebehat
  1 yıl önce
  Erkeklere verilen askerlik borçlanması,neden ssk öncesi anne olanlara verilmiyor benim gibi bekleyen annelere neden bu hk verilmiyor .Nerde erkek,kadın eşitliği burda bize de bu hak verilsin.
 • Nurcan Aksu
  1 yıl önce
  Bayan vatandaş nedir?Bir ogrenemediniz,hele ki bu yaziyi yazan ,gazeteci degil mi?Okumus etmis birisi degil mi?Kadin kadin !!!Nasil erkek yaziyorsaniz kadina da kadin yahu!!!!
 • Fikret Emekli
  1 yıl önce
  Sigorta öncesi doğum borçlanması neden çıkarılmıyor.askerlik yapıp da borçlanma oluyor.askere gitmeden önce sigortalı olmayan faydalanıyorsa.en azindan Annelere de 1 çocuk için borçlanma hakkının verilmesini Annelere bir yeniyıl hediyesi olur.Saygılarımla
 • Salim özlem
  1 yıl önce
  Eşim 5 çocuk annesi 20 yıldır evliyiz ev hanımıdır hiç çalışmamış 2017 de 1 aylık ssk sını yatırdım şimdi doğumda sonrakiler faydalanmiyacak eşimin durumunda binlerce ev hanımları var onlar ne olacak
 • Nurcan elma
  1 yıl önce
  Slm benim sigorta başlangıcı 2001 dır ve 250 gündür. Ilk çocuğum 2006 ikinci 2009 üçüncü çocuğum 2015 doğumlu Emekli olabilmem için ne kadar pirim ödemeliyim ve kaç yaşında olurum
 • Fikret Emekli
  1 yıl önce
  Sigorta öncesi yapılan doğum borçlanması neden çıkarılmıyor.askerlik yapıp da borçlanma oluyor.askere gitmeden önce sigortalı olmayan faydalanıyorsa.en azindan bir çocuk için annelerinde faydalanması gerekmezmi.bu durumda neyin hesabı yapilıyor anlamıyorum.yeri geldimi analarımız ayağı öpülesi deniyor ama annelere hiç bir iyileştirme yapılmıyor. Sanki bedava borçlanma isteniyor.kredi çekip borçlanarak.saygılarla.
 • Vatandaş
  1 yıl önce
  Çalışmayan anneye teşvik verilmelidir sayın yetkililer nokta
 • Nezahat Hacıosmanoğlu
  1 yıl önce
  Zaten biliyoruz bu yazdıklarını, dogumdan önce sigortalı olan anneler, erken emeklilikten faydalanıyor,,, bizim beklentimiz, bizim sorumuz, şudur!! Dogumdan sonra sigortalı olduk,, 30 yıldır çalışıyoruz, yaşımız 60 olmuş, prim günlerimiz eksik, çalıştıran ödemedi, neden biliyormusunuz? Devletin eksik denetimi, eksik yaptırımları yüzünden, primlerimiz ödenmedi! Şimdi diyorumki benim gibi mağdur hanımlar, hiç olmazsa bir çocuktan faydalansa, doğum borçlanması yapsak da, biraz erken emekli olsak, artık çalışamaz haldeyiz, yaş altmış a dayandı, ben bile utanıyorum bu durumu konuşmaktan,
 • Nuran
  1 yıl önce
  Merhaba sigorta başlangıc 1992 yılında 2 cocugun va calışıyorum prim günüm 1529 ve 48 yaşım döğüm borclanmasını yatırsam emekli olurum
 • Belgin
  1 yıl önce
  Erkeklere askerlik borclanmasi oluyorda kadina doğumdan once sgk si yoksa neden olmuyor bu haksizlik bizim sucumuz nedir erkeklerin sigortasi bulunmuyor askere gitmeden once odeyebiliyor emekli oluyor
 • Nihal
  1 yıl önce
  Ssk öncesi doğum boçlanması bekliyorum yaşım doldu beklerken yaş 53 oldu prim eksik çıksada maşımızdan kesilse yetkililer duyun
 • Yasmin
  1 yıl önce
  Allah sizi kahretsin 720 gün için 20 bin haram olsun yiye yiye bitiremediniz halkı.yatacak yeriniz yok
 • Melek
  1 yıl önce
  Benim sskya girişim 1973 den doğhum borçlanmadı yapmak istitoeum ama yapamıyorum 1825 günüm var ssk ya sesleliyorum bankalarla anlaşmaya varın dan bizlerde emekli olmak istiyoruz yaşim 60
 • Masime Yalçın
  1 yıl önce
  Doğumdan sonra sigorta girişi olan anneler doğum borçlanmasından faydalanabiliyor mu?
 • Hicran Akkanat
  1 yıl önce
  Hayırlı günler öncelikle her haberi umutla okuyoruz nezaman SSK oncesidoğum borçlanmasını onaylaycaklar diye ben 54yasindayim hastayım çalışamıyorum 3549gunum var bunu onaylasalar emekli olabilirim malesef bizleri gören duyan yok işkur yaş sınırı koymuş 18/35yas arası diye peki biz nereden iş bulup hastalıktan çalışıp emekli olalım buradan tüm vekillere sesleniyorum bize bu hakkı verdiğiniz zaman dünya yıkılmaz duyun artık sesimizi
 • Şenay özmen
  1 yıl önce
  Doğum yaptığım da ssk lı geğirdim nasıl yararlanacağım biz anne degilmiyiz
 • Belki cocuarimiz larari ir SGK bu ısı çözer insslah
  1 yıl önce
  Bence böyle olmaz çünkü yaş kadinlar55 erkeler6/ duguna göre böyle olmasia,im bilezlere iş vermiyoa R Bilmiyoruz biz emmekli amayiz s G TV
 • Belki cocuarimiz larari ir SGK bu ısı çözer insslah
  1 yıl önce
  Bence böyle olmaz çünkü yaş kadinlar55 erkeler6/ duguna göre böyle olmasia,im bilezlere iş vermiyoa R Bilmiyoruz biz emmekli amayiz s G TV
 • Didem
  1 yıl önce
  Boş umut bir ömür çalışıp yıranıyoruzşurda on yıl yinede ömür bitiyor elde ne var Allahtan korkun emeklilik yaşını biraz aşağıya çekin
 • Hulya aral
  1 yıl önce
  Merhaba sigorta başlangıcı1995 de 15 günlük sigorta var 2000 yılında 1cocugum oldu suan çalışıyorum 2496 pırım günüm var hem calısıp hemde dogum borclanmasını odıyebılırmıyım 3600 dolfurfugumda kac yasında emeklı olurum şimdiden çok teşekkür
 • Ayşe Can
  1 yıl önce
  3 dogum borçlanması için 60 milyar ödüycem ben o parayı bulsam ne gerek var emeklilige
 • Yeliz
  1 yıl önce
  Sakin öyle düsünmeyin banka anlaşmalı kredi veriyor maaşın yarısını krediye gidiyor.annem böyle emekli oldu şimdi kimseye muhtaç değıl.borcu da bitti
 • Zinetinci
  1 yıl önce
  Benim çocuklarım sigorta sonrası geç çalışmaya başladım yaşım 40 ben emeklilik goremiycem bile 2000 prim günüm var şu anda ayrılınca çalışmak zorunda kaldım peki ben 50 yaşından sonra nerde iş bulurum ne diyim
 • Cemile karakuş
  1 yıl önce
  Bende aynı sekildeyim ve bir sürü ondan bu şekilde belli bi yaştan sonra insanlar nerede iş bulacak buna çözüm bulan yok, diyelimki şahıs 45 yaşında iş yeri iflas etti işsiz kaldi bu kişiye kim iş verir halkı düşünen yok
 • Nuran Cinal
  1 yıl önce
  Doğum sonrası sgk girişi olan kadınların da bu haktan yararlanması gerekmiyor mu?Hiç çalışmayan kadınlara bile emeklilik hakkı tanımayı planlayan hükümet neden doğum sonrası sgk girişi olan kadınlarımıza bu hakları vermiyor acaba? Yetkililer neredesiniz sizlere sesleniyorum!!!! Duyun artık sesimizi!!!
 • Zeynep deveoğlu
  1 yıl önce
  Ben üç tane çocuk sahibiyim çocuklar sigortadan önce doğdu 36 yaşındayım devlet bize de bi güzellik yapar inşallah
 • TUNAY TAZEGÜL
  1 yıl önce
  Doğum borçlanması sanki erkenmi emekli ediyor yaşi gerimi çekiyor gerksiz kasaya para almak başka birşey değil her çocuğa 2 yıl yaştan düşün anneler zaten yıpranıyor nerde anneye verilen değer..