DOLAR

16,3765

0.03%
EURO

17,5840

0.55%
ALTIN(gr)

971,29

-0,34%
BİST 100

%
Japonya Maliye Bakanı’ndan Dikkat Çeken Bitcoin Uyarısı

Japonya Maliye Bakanı’ndan Dikkat Çeken Bitcoin Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde Tokyo merkezli kripto para borsası Coincheck 530 milyon Dolar hacklendi. Bu olayın üzerine açıklama yapan Japonya Maliye Bakanı, borsayı siber güvenlik alt yapısı konusunda uyardı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 20:58
Japonya Maliye Bakanı’ndan Dikkat Çeken Bitcoin Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere Bitcoin, diğer kripto para birimleri gibi sanal ortamda alışveriş yapabilmenizi, hızlı alım-satım yaparak kazancınızı artırabilmenizi ve reel ortamda sanal ortamdaki paranızı kullanarak bir takım hizmetlerden yararlanabilmenizi sağlayan bir kripto para birimidir. Sanal ortamda sizlere sunduğu bu ayrıcalıklarla beraber bazı istenilmeyen durumların yaşanabilmesine de neden olabilmektedir. Örneğin, bazı terör örgütleri Bitcoin kullanarak para transferleri gerçekleştirebilmektedirler. Çünkü Bitcoin, kullanıcılarına kimliklerini gizleyebilme olanağı sağlamaktadır. Bunun sonucunda da yasa dışı faaliyet gösteren şahıslar, kimliklerini gizleyerek para transferinde bulunabilmektedirler. Ayrıca Bitcoin sanal ortamda bulunan bir para birimi olduğu için siber saldırılara da açık bir konumdadır. Kod dizilimi ne kadar karmaşık olursa olsun, güvenlik çalışmaları ne kadar sıkı olursa olsun Bitcoin ve diğer kripto para birimleri sanal ortamda siber saldırılara açık bir vaziyettedir.

Siber Güvelik Güçlendirilmeli

Bu siber saldırılardan biri Coincheck’in başına geldi ve Coincheck’de 530 milyon Dolar hacklendi. Coincheck’de yaşanan bu olaya ilişkin açıklamalarda bulunan Japonya Maliye Bakanı, Tokyo merkezli olan kripto para borsası Coincheck’in sahip oldukları siber güvenlik alt yapısını güçlendirmeleri çağrısında bulundu.

Kripto Para Borsaları Daha Yakından Takip Edilmeli

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, bu hafta içerisinde düzenlenmiş olan kabine toplantısı kapsamında, Coincheck’de yaşanan hacklenme olayı ve alınması gereken tedbirlere dair basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulundu. Aso, kripto para düzenleyicilerini tüketicileri korumak adına kripto para borsalarını yakından takip etmelerine yönelik teşvik etti ve yerli kripto para borsalarının yönetim sistemlerinin daha güçlü hale getirilmesi talebinde bulundu.

Soğuk Cüzdanlar Kullanılmalıydı

Coincheck yöneticileri kripto para borsasındaki fonların sıcak cüzdanlar içerisinde saklandığını kabul etmişlerdi. Sıcak cüzdanlar tüm yetkisiz erişimlere açıktır ve bu yüzden de fonların soğuk cüzdanlarda saklanması gerekir. Zira soğuk cüzdanlar çevrimdışı bir şekilde kripto paraların saklanmasını sağlar bu yüzden de yetkisiz erişimlere tamamen kapalıdır.

Bu Olay Bir Ders Niteliği Taşıyor

Coincheck Başkanı Koichiro Wada’nın hacklenme olayına yönelik yaptığı açıklamada, soğuk cüzdanların yönetiminin kendileri için zorluk taşıdığı belirtildi. Ancak bu durumun da kendileri için bir ders olduğunun altı çizildi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP