Flaş Gelişme: Ev Hanımları Emekli Olabilecek!  

Flaş Gelişme: Ev Hanımları Emekli Olabilecek!  

Alınan bir son dakika haberine göre ev hanımları ve eksik primi bulunan vatandaşlar, isteğe bağlı bir şekilde sigorta ile emekli olabiliyor. Ayda yalnızca 1144 TL prim ödemesi ile emekli olabilirsiniz. Peki, isteğe bağlı sigorta ile emekli olma avantajlarından kimler faydalanabilir? Ne kadar prim ödenmesi gerekir? İşte konuya ilişkin detaylar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:51
Flaş Gelişme: Ev Hanımları Emekli Olabilecek!  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de emekli olabilmek amacıyla 3 koşul mevcut. Bunlar da işe giriş tarihine göre açıklanan sene ile prim şartlarını taşımak… Herhangi bir işyerinde çalışan vatandaşların primlerini ise işveren ödüyor. Kendi işini kuran vatandaşlar ise BAĞ-KUR bağlamında primlerini yatırır. Borçlanma yolu ile yeni doğum ya da askerlik gibi süre zarflarının satın alınması suretiyle de prim elde edilebilir. Bir başka uygulama ise çalışma avantajı bulunmayan vatandaşlar veya kendi işlerini kuramayacak olan vatandaşlar açısından geçerlidir. Bu durumda yine aynı şekilde isteğe bağlı bir şekilde sigorta primleri yatırıldıysa isteğe bağlı sigorta ise özellikle de ev kadınları ile primi eksik bulunan vatandaşlar açısından emeklilik yolunu açıyor.

 Kimler Müracaat Edebilir?

Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar ile Türkiye’de ikamet etmekte iken Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ni imzalamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından;

18 yaşını tamamlamış olanlar,

Kendi sigortalılıkları sebebiyle Türkiye’de Sosyal Güvenlik yasalarına göre yaşlılık ya da malullük aylığı almayanlar,

Sigortalı bir şekilde çalışmak ile beraber ay içerisinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan vatandaşlar,

5510 sayılı kanuna tabi olarak zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek biçimde çalışmayan vatandaşlar

 Başvurular Nereye Ve Nasıl Yapılır?

 İlk kez isteğe bağlı bir şekilde sigortalı olmak isteyen vatandaşlardan, ‘isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi’ ile nerede ikamet ediyorlarsa orada bulunan Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapmaları gerekir. Tekrar isteğe bağlı bir şekilde sigortalı olmak isteyen vatandaşların, talep dilekçeleri ile müracaatları yeterli olacaktır.

 Ödenecek Prim Ne Kadar?

 İsteğe bağlı bir şekilde sigorta primleri, primi esas elde edilen kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında ve sigortalı vatandaş tarafından belirlenecek primi esas aylık kazancın ise %32’si kadardır. Bu sene için en düşük prim miktarı ise aylık 1144 TL. En çok ise 7 buçuk katı kadar yatırılabilir.

 Sona Erme Durumu nasıl Olacak?

 

Sona erdirme talebinde bulunan vatandaşların,

Primlerinin ödenmediği son günü takip eden günden,

Aylık talebinde bulunan vatandaşların ise talep ettikleri tarihten itibaren,

Hayatını kaybeden sigortalı vatandaşların ise ölüm tarihlerini ne itibaren sona erer.

 Değerlendirilecek Sigortalılık Hangi Kapsama Giriyor

 Emeklilik hesapları yapılırken; BAĞ-KUR koşullar geçerli olacaktır. Tabii bu durumda SSK‘lı vatandaşlara göre daha fazla prim ödeme gerekecektir. Ancak Daha önce çalışmış olup eksik primi bulunan vatandaşlar ise, 3 buçuk seneden yani (1261 günden) daha az isteğe bağlı sigorta ödemek suretiyle primlerini tamamlarsa Eğer SSK’dan emekli olmaya hak kazanırlar.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP