Sigorta Acenteleri, O Konuda İsyan Etti!

Sigorta Acenteleri, O Konuda İsyan Etti!

Koronavirüsü pandemisinin getirmiş olduğu kur belirsizliği sebebiyle zor günler yaşayan sigorta acenteleri, haksız rekabetten dolayı isyanda! Piyasadaki en temel problemin, bir başka iş yapma hakkı bulunmayan pek çok sigortacılık olan acentelerin, rekabet koşullarında büyük yapılarla rekabete giremeyeceği olduğunu dile getiren sektör temsilcileri, bu yapıların çalışma prensiplerinin müşterilere doğru poliçe satmaktan ziyade ucuz poliçe satmak olduğunu söyledi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:03
Sigorta Acenteleri, O Konuda İsyan Etti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kur belirsizliği ile koronavirüsü pandemisinin getirmiş olduğu belirsizlik sebebiyle oldukça zorlu günler yaşayan sigorta acenteleri, haksız rekabetten dolayı isyanda! Piyasadaki en temel problemin bir başka işi yapma hakkı bulunmayan, tek işi sigortacılık olan acentelerin, rekabet ortamında büyük yapılarla mücadele eden ve işi olduğunu dile getiren piyasa temsilcileri, bu yapıların çalışma prensiplerini müşteriye doğru poliçe satmaktan ziyade ucuz poliçe satmak olduğunu söyledi. Sigorta piyasasında 20 bin 104 işveren mevcut. Toplam çalışan sayısı ise yaklaşık olarak 140 bin. Bu rakamı aileleri ile beraber hesaba kattığımızda 500 binden daha çok kişi bu piyasadan ekmek yiyor. Piyasadaki en temel probleminin tek kişi sigortacılık olan acentelerin büyük yapılarla mücadele etmek zorunda olduğunu dile getiren sigorta acenteleri işveren sendikası başkanı Yalçın Metin, bu durumun, yurttaşların sigorta poliçesini olan güveninin sarsılmasına ve zedelenmesine sebep olduğunu söylüyor.

 2020 senesinin sonu itibariyle 300 milyon TL sınırını aşan aktif büyüklüğü ile finans piyasasının en önemli alanlarından biri olma özelliğini taşıyan Türk sigorta piyasasının yüksek büyüme potansiyeli olduğunu dile getiren Metin, fakat piyasanın tüketici davranışlarında kendini gösteren problemleri sürüyor. Piyasa, esasında kendisine tahsis edilebilecek gelirin azlığı nedeniyle potansiyelinin altında bir performans sergiliyor şeklinde konuştu.

Maliyetler Oldukça Etkili

Döviz kurlarında meydana gelen oynaklığın da piyasayı olumsuz bir şekilde etkilediğini dile getiren Yalçın Metin, tutarsızlık ortamının getirmiş olduğu motorlu taşıtlardaki parça maliyetlerinin öngörülemez olması ile poliçe maliyetlerinin istikrarsızlığı nedeniyle acentelerin ve sektörün üretim kayıpları olduğunu söyledi. Acenteler, sigorta firmalarının pazarlama ile perakende ayağı olmaları nedeniyle daha önemsenmek ve piyasadan hak etmiş oldukları öne mi almak istiyor şeklinde ifadeler kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP