DOLAR

32,2084

0.13%
EURO

35,0138

0.05%
ALTIN(gr)

2.510,15

0,29%
BİST 100

%
Temettü verimliliği en yüksek hisse senetleri hangileri? Borsada temettü emekliliği fırsatı veren hisseler 2022
  • Finans 365
  • Borsa
  • Temettü verimliliği en yüksek hisse senetleri hangileri? Borsada temettü emekliliği fırsatı veren hisseler 2022

Temettü verimliliği en yüksek hisse senetleri hangileri? Borsada temettü emekliliği fırsatı veren hisseler 2022

Borsa İstanbul’da yatırımcılar temettü verimi en yüksek şirket ve hisse senetlerini araştırıyor. 2022 yılında en yüksek temettü verimliliği olan hisse senetleri hangileri? Temettü hisseleri ile temettü emekliliği mümkündür. 2022 temettü verimliliği en yüksek şirket hisse senetleri ve temettü ile ilgili detaylar.

ABONE OL
9 Mart 2022 13:10
Temettü verimliliği en yüksek hisse senetleri hangileri? Borsada temettü emekliliği fırsatı veren hisseler 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2022 yılı temettü verimliliği en yüksek hisse senetleri hangileri? Borsada temettü emekliliği fırsatı veren hisseler 2022

Temettü Nedir?

Temettü şirket hissedarlarına ortaklık payları oranında kar payı dağıtılmasıdır. Yıllık bilançoya göre belirlenen net kardan ya da bunun için ayrılmış yedek akçelerden dağıtılabilir. Kar payının dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul karar verir. Ana sözleşmeye konulacak bir maddeyle, bazı pay tiplerine temettü ile ilgili olarak ayrıcalık tanınabilir. Böyle durumlarda, kar dağıtılırken yapılan ayrıcalıklarla ilgili oranlar dikkate alınmaktadır.

Şirketlerin temettü dağıtım tarihleri ise, değişkenlik göstermekle birlikte genellikle ikinci çeyrek içerisinde gerçekleşmektedir. Temettü hakkı kazanmak için şirket genel kurulunda belirlenen temettü dağıtım tarihinde ilgili hisse senetlerine sahip olmanız yani şirkete ortak olmanız ve kar payı alma hakkı kazanmanız gerekir. Temettü dağıtım tarihleri önceden KAP aracılığı ile BIST’te bildirilir ve kamuoyuna duyurulur. Bu tarihten bir gün önce hisse senedine yatırım yapmanız dahi temettü almanız için yeterlidir.

temettü

temettü

Nakit temettü alabilmeniz için temettünün dağıtılacağını gün hesabınızda hisse senetlerinin bulunması gereklidir. Alacağınız nakit miktar, şirketin önceden açıkladığı hisse başına net temettü tutarına ve elinizde bulunan hisse senedi adedine bağlıdır. Örnek olarak X şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini açıkladı ve portföyünüzde X hissesinden 1.000 adet var. 1.000 TL’niz temettü ödeneceği tarihten iki gün sonra hesabınıza geçecektir. Temettünün dağıtılacağının açıklandığı tarihte hisse senedi fiyatı ödenen temettü miktarı kadar düşer.

Temettü (Kar Payı) Nasıl Alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Temettü (Kar Payı) Veren Hissede Fiyat Değişimi Nasıl Olur? Düşer mi?

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettünün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Temettü veren firmalar

Temettü veren firmalar

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye Yatırımcı İlgisi Artarak Devam Ediyor

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

2022 Yılı Temettü Verimliliği Yüksek Hisseler

EREGL Temettü verimi: 12,92%
DOAS Temettü verimi: 12,23%
ISDMR Temettü verimi: 10,92%
TTRAK Temettü verimi: 10,64%
TURSG Temettü verimi: 9,65%

Tüm Hisseleri, Fiyatlarını Canlı Olarak Sitemiz Üzerinden Takip Edebilir, Detay ve Grafiklerine Ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Murti

    2021 Agustan beri bedelli başvurusu açıklanmamış tır incelenmesini rica ederiz


HIZLI YORUM YAP