Taşıt Kredilerinde Beklenen Esneme, Talebi Arttıracak

Taşıt Kredilerinde Beklenen Esneme, Talebi Arttıracak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) bankaların 2017 yılı son çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ve 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren'Banka Kredileri Eğilim Anketi'ni yayımladı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan anket verilerine göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde taşıt kredilerine talebin artması öngörülüyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:11
Taşıt Kredilerinde Beklenen Esneme, Talebi Arttıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan anket verilerine göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde taşıt kredilerine talebin artması öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) bankaların 2017 yılı son çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ve 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’ni yayımladı.

Taşıt Kredilerinde Gevşeme Bekleniyor

Söz konusu anket verilerine bakıldığında, 2018 yılının ilk çeyreğinde taşıt kredilerinde standartların gevşetilmesi beklenirken, diğer kredi türlerinde ise aynı kalması öngörülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan ankette yer alan bilgilere göre, bankaların, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları temelde aynı bırakıldığı aktarıldı.

Banka Standartları Aynı Kalacak

İşletme kredilerine uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen faktör bulunmazken, standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen tek faktör sermaye yeterliliği ile ilgili kısıtların olduğu belirtilen ankette, 2018 yılının ilk çeyreği için bankaların beklentisi, standartların temelde aynı kalacağı yönünde olduğu belirtildi.

TCBMM tarafından yapılan anket verilerine göre, bireysel kredilere uygulanan standartların değişimi incelendiğinde, bankaların tüm kredi türlerine uygulanan standartları temelde aynı bırakıldığı gözlemlendi. Bu kapsamda, konut ve taşıt kredilerinde hiçbir faktörün standartları sıkılaştırıcı ya da gevşetici yönde etki etmediği gözlemlendi. Bunun yanı sıra, diğer bireysel kredilere uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen tek faktör diğer bankaların rekabeti olduğu kaydedildi.

Konut Kredileri Aynı Kalacak

Merkez Bankası tarafından yapılan anket verilerine göre, gelecek çeyrek dönem için beklentiler ise konut ve diğer bireysel kredilerde standartların temelde aynı kalacağı, taşıt kredilerinde ise gevşeyeceği öngörülüyor.

Bireysel Kredilerde Talep Azalacak

Söz konusu anket verilerine göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde konut ile diğer bireysel kredi türlerinde talebin azalması bekleniyor. Bunun yanı sıra taşıt kredileri talebinde artış beklenmektedir. Ayrıca işletmelere verilen krediler kapsamında, sabit yatırım ve diğer bankalardan alınan krediler talebi azaltıcı yönde etkileyen faktörler olurken, borcun yeniden yapılandırılması, banka dışı mali kesimden alınan krediler, borçlanmak için menkul kıymet ihracı, stok artırımı ve işletme sermayesi, satıcıların peşin alımlarda uyguladığı iskonto ve kolaylıklar, birleşmeler/satın almalar ve yeniden yapılanma ile iç finansman talebi artırıcı yönde etkileyen faktörlerin olduğu belirtildi.

Taşıt Kredilerinde Talep Artacak

Merkez Bankası tarafından yayımlanan anketin ayrıntılarına bakıldığında, taşıt kredilerinde diğer bankalardan sağlanan krediler, tüketici güveni, taşıt alımı dışındaki tüketim harcamaları, diğer finansman kaynakları, bireysel tasarruflar ve taşıt piyasasına ilişkin beklentiler talebi azaltıcı yönde etkilerken, krediler üzerindeki vergi ve benzeri yükler talebi artırıcı yönde etkilediği kaydedildi.

Bireysel Kredilerde Talep Azalacak

Ayrıca anket verilerine göre, diğer bireysel kredilerde ise bireysel tasarruflar ve dayanıklı tüketim mallarına yapılan harcamalar talebi artıran faktörler olurken, diğer bankalardan sağlanan krediler talebi azaltıcı yönde etkilendiği kaydedildi.

finans365.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP