Hem SSK Çalışanları Hem De Emekliler Bu Paradan Faydalanabilir!

Hem SSK Çalışanları Hem De Emekliler Bu Paradan Faydalanabilir!

Emekli olan ve hala çalışmaya devam eden vatandaşlar haklarını merak ediyorlar. Emekli olan vatandaşlar çalışma sürelerinde tazminat alabilecekler ayrıca emekli olup çalışmaya devam eden vatandaşlara ikinci tazminat hakkı doğdu. Kıdem tazminatını sıfırlamış olan emekli bireyler de emeklilikten sonra çalışmış oldukları süre için de tazminat alabilecek. Detaylar haberimizde…

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:23
Hem SSK Çalışanları Hem De Emekliler Bu Paradan Faydalanabilir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli olan fakat çalışmaya devam eden bireyler için ikinci kıdem tazminatının önü açıldı. Emeklilikten sonra da ssk’lı olarak çalışmaya devam etmek isteyen vatandaşlar için 1 Ekim 2008 tarihi çok önemli olacak. Emekli olup kıdem tazminatını sıfırlamış olan bireyler emekli maaşlarını kestirip çalışmaya devam edebilecekler fakat emeklilik dilekçesi verilme şartı bulunacak.

İkinci Tazminat Almak İçin Neler Gerekli?

Emekli olup da ssk’lı olarak çalışmak isteyen vatandaşlar için 1 Ekim 2008 tarihi büyük önem taşıyacak. Bu tarihte veya sonrasında emekli olanlar ssk’lı olarak çalışmaya devam etmek isterlerse ya emekli aylıklarını kestirecek ya da sosyal güvenlik destek primine (SGDP)tabi olarak çalışabilecekler.

İkinci Tazminatın Hesaplanması

Çalışılan süreye göre 1.5 maaşa kadar ihbar tazminatı yükselebilir ayrıca gerekli bir neden olmadan kovulan işçilerde bu durumdan faydalanabilecekler.

20 yıl aynı yerde çalışarak kıdem tazminatını alıp emekli olan daha sonra tekrar aynı yerde çalışmaya başlayan bireyler 3 yıl daha çalışmaya devam etmişse ikinci kıdem tazminatı 3 yıllık süre üzerinden hesaplanacaktır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP