DOLAR

15,8769

0.2%
EURO

16,8435

-0.21%
ALTIN(gr)

945,16

0,54%
BİST 100

%
Emekli Olurken Maaşın Yüksek Olması İçin Ne Yapmalı? Emekli Aylığını Yüksek Almanın Yöntemi
  • Finans 365
  • Finans
  • Emekli Olurken Maaşın Yüksek Olması İçin Ne Yapmalı? Emekli Aylığını Yüksek Almanın Yöntemi

Emekli Olurken Maaşın Yüksek Olması İçin Ne Yapmalı? Emekli Aylığını Yüksek Almanın Yöntemi

Emeklilikte yüksek maaş almanın yolları neler? Yüksek emekli aylığı almak için neler yapılması gerek? Rahat bir emeklilik hayatı sürebilmek adına emekli aylığınızı yükseltebileceğiniz pratik çözümleri sizler için derledik.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:30
Emekli Olurken Maaşın Yüksek Olması İçin Ne Yapmalı? Emekli Aylığını Yüksek Almanın Yöntemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilerin düşük maaşlarla yaşamaya çalışması bilinen bir gerçek. Uzun yıllar çalışmak prim günü sayısının fazlalığı emeklilikte yüksek maaş almak için yeterli değil maalesef. Emeklilikte yüksek maaş almanın yollarını sizlere sıralamak istiyoruz. Öncelikle emeklilik için 3 koşunun yerine getirilmesi gerekiyor. Bildiğin üzere;

– Belirli süre çalışmış olması

– Bu süre içinde prim ödenmiş olması ve

– Gerekli yaşında doldurulması gerekiyor.

Bunlardan biri bile eksik olsa emekli olunamıyor. Örnek için EYT mağdurları gösterebiliriz. Emekli maaşı bağlanamıyor.

Emekli maaşı ise çalışanların ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranları çarpımı sonucunda bulunan tutar maaş olarak bağlanıyor. Yine bildiğiniz üzere emekli maaşı bağlama oranları yıllar içinde bir hayli düşmüştü bunun içinde emekli olmak isteyenler bazı çalışmalara girmiş bazı talepleri dile getirmişlerdi.

Emeklilerin aylık kazancında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen primine esas kazanç önemli rol oynuyor. Emekli maaşını da ev tansiyon oranı ve büyüme oranı gibi etkenlerde rol oynuyor. Aylık bağlama oranı ise sigortalının malullük yaşlılık ve ölüm sigortalarından toplam prim ödeme gün sayısının, her 360 gün için %2 olarak uygulanıyor Tabii bir diğer taraftan emekli maaşı bağlanırken kişinin Bağkurlu mu memur mu Hangi statüde çalıştığına da bakılıyor. Burada kişinin son 7 yılda hangi statüde çalıştığı önemli. Son yani 2520 gün kişi hangi statüde çalışmışsa emekliliği de o statüye göre oluyor.

Emekli aylığı buna göre belirleniyor. 7 yıllık son prim ödeme tarihinden önceki fiili hizmet yılı olarak gösteriliyor. Örneğin son 7 yılda Bağkur’lu çalışmışsa bu statüden emekli olabiliyor.

Emeklilik şartlarını yerine getiren kişi çalışmaya devam ettikçe emekli maaşı artar mı yükselir mi?

Sorunun cevabına bir kere Sosyal Güvenlik Kurumu ne kadar yüksek ücret bildirip ne kadar yüksek prim ödenirse emekli aylığı da o oranda yüksek oluyor. Bugün asgari ücret ve asgari ücretin biraz üzerinde maaşla çalışan emekli olmayıp yüksek maaş alabilmek için daha fazla çalıştıklarında maalesef emekli maaşları düşüyor arkadaşlar ne kadar düşer derseniz;

Her ay için 3 lira arasında maaşlar azalıyor.

Yani sosyal güvenlik kurumuna primi esas kazancın yüksek bildirilmesi gerekiyor. Bu oranında yükseltilmesi için prim ikram ek ödemelerin primi esas kazanca eklenip gösterilmesi şart arkadaşlar son 3 buçuk yıl önemli demiştik farklı sosyal güvenlik statülerin de çalışsanız son 3,5 yılda tavandan kazanç bildirip SSK’dan emekli olursanız maaşını artacaktır.

Yine bir diğer taraftan kadınlar için doğum erkekler için askerlik ve yurtdışı borçlanması Sosyal Güvenlik tavanı üzerinden yapılırsa emeklilik maaşına olumlu etki edecektir ve maaşlarını yükselecektir. Biz emeklilik ile ilgili tüm gelişme ve haberleri takip etmeye devam edeceğiz. Tüm gelişmeleri sitemiz finans365.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP