Dikkat Çok Sayıda Kişinin Başı Derde Girdi! E-Devlet Hesabınıza Girip Bunu Mutlaka Kontrol Edin!

İnternet hayatı kolaylaştırdığı gibi dolandırıcılarında fink attığı bir mecra haline geldi. E-Devlet uygulaması kolaylıklarla birlikte dolandırıcılara da malzeme oldu. Dolandırıcılara karşı E-Devlet üzerinden bu önlemi mutlaka alın. Size ait tapularda herhangi bir işlem yapıldığında anında sms ile bilgilendirileceksiniz.

Dikkat Çok Sayıda Kişinin Başı Derde Girdi! E-Devlet Hesabınıza Girip Bunu Mutlaka Kontrol Edin!

İnternet hayatı kolaylaştırdığı gibi dolandırıcılarında fink attığı bir mecra haline geldi. E-Devlet uygulaması kolaylıklarla birlikte dolandırıcılara da malzeme oldu. Dolandırıcılara karşı E-Devlet üzerinden bu önlemi mutlaka alın. Size ait tapularda herhangi bir işlem yapıldığında anında sms ile bilgilendirileceksiniz.

Dikkat Çok Sayıda Kişinin Başı Derde Girdi! E-Devlet Hesabınıza Girip Bunu Mutlaka Kontrol Edin!
25 Ağustos 2020 - 09:12 - Güncelleme: 25 Ağustos 2020 - 09:12

Uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. E-Devlet uygulaması kolaylıklarla birlikte riskleri de beraberinde getirdi. E-Devlet uygulamasında mutlaka bunları yapın. Aman dikat.

İletişim çağı kolaylıklarla birlikte dolandırıcıların tuzaklarınıda beraberinde getiriyor. Kendinizi ve mal varlığınızı güvene almak için bu tavsiyeleri mutlaka yerine getirin.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, vatandaşların taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden anında haberdar olmaları için e-Devlette "Tapu Telefon Bilgileri Beyan" kısmına numaralarını kaydetmesi gerektiğini, böylece yapılan işlem bilgileri dışındaysa cep telefonlarına otomatik gönderilecek SMS sayesinde hemen ilgili tapu müdürlüğüyle irtibata geçebileceklerini bildirdi.


Adlı, Türkiye'nin en önemli kamu ağı e-Devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birçok uygulamasına tek tuşla erişmenin mümkün hale geldiğini belirtti. 

Vatandaşın "turkiye.gov.tr" web adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkine tıkladığında karşısına birçok seçenek çıktığını ifade eden Adlı, bu kapsamda "e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler" başlığında Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Belge Doğrulama, Tapu Taşınmaz Beyan, Tapu Telefon Bilgileri Beyanı, "Kimlik Doğrulama Hizmetleri" başlığında, Satış İşlemi Başvurusu, Tapu Kayıt Belgesi, Tusaga-Aktif Sistemi Kullanıcı İşlemleri, Web Tapu İşlemleri, "Kuruma Ait İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler" başlığında ise Satış İşlemi Başvurusu ve Tapu Kayıt Belgesi seçeneklerinin çıktığını anlattı.

"UYGULAMA, TAPUDA İŞLEM GÜVENLİĞİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI"

Adlı, sunulan hizmetlerin en önemlilerinden birinin de taşınmazlar üzerinde başlatılan işlemlerden bilgilendirilmek için hazırlanmış "Tapu Telefon Bilgileri Beyan" seçeneği olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS  gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı."

Adlı, vatandaşın her konuda olduğu gibi taşınmazların alım ve satımı konusunda da bilgilendirmesinin öncelikle onların yararına olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR

 • 22 Yorum
 • Sema
  1 yıl önce
  Herkesin e devleti mi var. Bu kadar basit mi satis işlemi . Boyle bir acik varsa bunun sorumlulugu kuruma ait olmali ve bu konuda farkli tedbir alinmali.
 • Esd
  1 yıl önce
  Mesajla gelen telefon numarasına ulaşabilir mi acaba birde onu deseler
 • Adem adem
  1 yıl önce
  Benim adıma tapu var ama yurtdışına sürekli giderim.Cep telefonum kapalı olduğunda?sms alamayacağım ve dolasıyla dolandırıcılar daha rahatlıkla emellerine ulaşacaklardır.Bunun yanında devlet email adresede aynı sms yi atsa daha iyi olur diye düşünüyorum.
 • Ramazan
  1 yıl önce
  Son derece güvenilir Taktire şayan bir uygulama tebrikler daha ne yapsınlar çok tşkler ediyorum
 • Ercan
  1 yıl önce
  Kamuda resmi ve bütün tapu dairelerinde eski mülk sahibinin adres ve telefon numaraları bulunmakta nasıl oluyor da hiç bir ikaz ve bilgilendirme olmadan satış yapar bu sorunu vatandaş kabul edilemez satışı yapan aracı ve noterler yükümlüdür
 • Yorum
  1 yıl önce
  Bütün bilgileri dolandırıcıların eline geçerse bunun sorumlu bu programı kişilerdir ve kurumlardır eğer sisteminde açık varsa kullanma e-devlet'ten çık
 • Adem şaşmaz
  1 yıl önce
  Sacmalık saçmalık ben evin tapusunu alana kadar ne belediye ne vergi dayiresi nede tapuda sıra kaldı bey efendi ben evde oturuken otu yerden benim evi n satışını yapıcek biz haberdar okmicez kapattırınsayfayı kardesim bu kadar basit birde halkı uyarıda bulunuyorsunuz varmi böyle saçmLık ya
 • Serap Yalçın
  1 yıl önce
  E devlette SGK kurumunda telefon bilgimiz var.Her kuruma ayrı ayrı mı? telefon bilgisi vereceğiz.E devletteki tüm kurumlar cep telefon numarasını görsün.GSM şirketindeki kişinin hattı bilgisi hazır zaten.Neden kurum kurum bilgi vereceğiz e devlette cep telefonu numaraları var vatandaşların.
 • Yusuf kurban
  1 yıl önce
  Saçma tabi adamların elinde vekalet olmadan nasıl alacaklar imza atılmadan mi verilecek tapu memur kime soracak paranı aldinmi felan yeri bu adama veriyorsun teyit ediyor
 • Ahmet Yıldız
  1 yıl önce
  Kardeşim her şey bilişim ağında olursa dolandırıcıların ekmeğine yağ sürersin bence e devlette n alım satım olmamalı sadece e devlette bilgi amaçlı olmalı çünkü teknolojide hacker lar sınır tanımıyorlar
 • Yavuz yilmaz
  1 yıl önce
  Siz e edevlete girip tasinmazinizla telefon numaranızı eleştirin zaten tapu kadastro genel müdürlüğü sizin taşınmazlarınızi en güvenilir şekilde koruyor
 • Ali TARTAR
  1 yıl önce
  İşlemi yapan memur satan satın alan ve noter memuru dahil tüm mal varlıklarına el konulup mağdur kişi nin zararı karşılanır mal da iade edilir mağdur kişi ye yani malın eski sahibine
 • BURHAN
  1 yıl önce
  Çok saçma bisey ya memurla dolandırıcı arasında satış işlemi olacak mülk sahibi madur olucak madem bu tür şeylerin olduğunu biliyorsunuz satışı işlemi ve benzeri şeyleri ipte edin e devleten kişi ayigiyla kuruma gelmeden onun adına yapılan sahtekarligin sorumlusu tapu müdürlüğü o zamn bi şifre bi bilgi bana gelmeden bnim onayım ve benim satış icin gerekli bilgilerim alınmadan evim satılırsa kuşa bakmayın siz sorumlusunuz
 • Deniz
  1 yıl önce
  E devlete giriş bir bankanın web sitesine girişi gibi olmalı. Siteye bilgilerimize girdiğimizde telefonunuza şifre gelmeli
 • İbrahim dere
  1 yıl önce
  evet güzel uygulama mj bilgisi .
 • Sadet kurt
  1 yıl önce
  Ne kadar sacma siz tapuya gidiyorsunuz kimlik isteniyor imza atiyorsunuz. Tapudakiler sahte satisi anlamoyorlasa memurlarda problem var demektir.
 • Berşan
  1 yıl önce
  Demekki memurun biriyle anlaşmalı halinde işlem yapıyorlar kısacası rüşvet
 • Arzu
  1 yıl önce
  Fotoğraflar çok geç açılıyor, programın yavaşlığı bakmaktan vazgeciriyor. Zingat gormek istemiyorum.
 • Yusufoğlu
  1 yıl önce
  Mesaj yerine şifre gönderilmeli ve şifre tapu satışına işlenerek satış sağlama bağlanmalıdır
 • Hayret
  1 yıl önce
  Tc var resim var bu sahtecilige göz yumanlar kimler onu bulsunlar
 • Embiya Akdemir
  1 yıl önce
  Ev hanımınada verecekler mi
 • Aao
  1 yıl önce
  Hiç bir ise yaramıyor mesaj geldiğinde satış çoktan bitmiş oluyor