Merkez Bankası Önlem Amaçlı Vadeli Repo İhalelerini Durdu

Merkez Bankası önlem amaçlı vadeli repo ihalelerini durdu. İşte o karar...

Merkez Bankası Önlem Amaçlı Vadeli Repo İhalelerini Durdu

Merkez Bankası önlem amaçlı vadeli repo ihalelerini durdu. İşte o karar...

Merkez Bankası Önlem Amaçlı Vadeli Repo İhalelerini Durdu
09 Mayıs 2019 - 20:00

Türkiye Cumhiriyeti Merkez Bankası  Türk Lirası Likidite Yönetimine ilişkin basın toplantısı düzenledi ve yaptı. O toplantı da  "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır" açıklaması yapıldı.

Analistler Bu Kararın Döviz Kurunu Ne Yönde Etkileyeceğini Düşünüyor?

Para Politikası Kurulunun bu sene 16 Ocak, 6 Mart ile  25 Nisan'daki bir araya geldikleri toplantılarında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmuş. Merkez Bankasının geçmiş zamanlarda 1 hafta vadeli repo ihalelerine belli bir süreliğine ara verdiğini hatırlatan Analistler bu kararla beraber ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kademeli bir şekilde yüzde 25,50 ve üzerinde olacağını söyledi. Aynı zaman da döviz kurundaki oynaklığın da aşağıya inmesini beklendiğini vurguladılar. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  fonlamasının tamamı 14 Eylül 2018 ile 22 Mart 2019 tarihleri itibari ile bu iki tarih arasında  haftalık repo ihaleleri ile yapılırken, finansal piyasalarda yaşanan bu tür  gelişmeler dikkate alınarak 25 Mart 2019 - 8 Nisan 2019 tarihleri aralığında  haftalık repo ihalelerine ara verilmiş ve sonuç olarak  fonlama gecelik borç verme oranı olan yüzde 25,5'ten sağlanmıştı. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 8 Nisan 2019 itibari ile  haftalık repo ihalelerine tekrar  geçmişlerdi. 

Bunun sonucunda  BIST Bankalararası Repo Piyasasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası   işlemleri hariç tutularak hesaplanan ortalama faiz 25 Mart 2019 - 8 Nisan 2019 tarihleri aralığında yükseliş kaydetmiş, fakat  fonlamanın tekrar haftalık repo ihaleleri ile yapılmaya başlamasıyla beraber  tekrar politika faizinin çevresinde dalgalanma görüldü. 

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum