DOLAR

18,0799

-0.02%
EURO

18,2444

-0.19%
ALTIN(gr)

1.018,87

-0,24%
BİST 100

%
Engelli Maaşı Nasıl Alınır? (Şartları, Başvurusu)

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? (Şartları, Başvurusu)

Engelli maaşı almak için nereye başvurulur, aranan şartlar nelerdir? Engelli maaşıyla alakalı detayları inceleyebilirsiniz.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:01
Engelli Maaşı Nasıl Alınır? (Şartları, Başvurusu)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engelli maaşının alınması ilgili Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvurular yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Engelli bireyin bağlı bulunduğu Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına müracaatta bulunması ve uygun bulunması halinde engelli maaşı alması söz konusu olmaktadır.

Engelli vatandaşların hayatlarının daha kolay hale gelebilmesi adına devlet tarafından bu vatandaşlara çeşitli hak ve hizmetler sunulmaktadır. Bu hak ve hizmetler bazı kurumların hizmetlerinden indirimli ya da ücretsiz faydalanmak olabildiği gibi, yalnızca engelli vatandaşların yararlanabileceği çeşitli hizmetleri de kapsayabilmektedir.

Ancak pek çok engelli vatandaşın çalışarak para kazanma durumu ya da kendi hayatını tek başına idare etme hâli ne yazık ki bulunmamaktadır. Bu durumlarda da engelli vatandaşların hayatlarını daha kolay hale getirebilmek adına engelli maaşları teklif edilmektedir.

Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Koşullar

Engelli kişiler, engelli maaşı verilmesi konusunda engelleri açısından sınıflandırılmamaktadırlar. Zihinsel veya fiziksel engelleri bulunan vatandaşlar engel çeşitleri her ne olursa olsun engelli maaşı alabilmektedirler. Ancak bu bireylerin engel oranlarının ilgili sağlık kurumu raporunda %40 veya daha fazla olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. Engel oranları %40’ın üzerinde olan ve bu durumlarını onaylı sağlık kurumu raporuyla kanıtlayan bireyler engelli maaşı başvurusunda bulunabilirler.

2018 engelli maaşı ne kadar?” sorusu kişinin yüzdesine göre farklı cevaplara sahiptir. Engel oranı %40 ve %69 arasında olan bireylere bağlanacak olan maaş 1.250 TL’dir. %70 ve daha üzeri engele sahip vatandaşlar içinse 1.850 TL’lik maaş bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Başvurusu

Engelli maaşı için başvuruda bulunacak olan vatandaşların onaylı sağlık raporlarının %40’ın üstünde olmasının dışında aile içi gelirlerinin de belirlenmiş olan sınırın altında olması gerekmektedir. Engelli maaşı başvurusu için bireylerin mal bildirimi, başvuru dilekçesi, sağlık kurulu onaylı raporu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve maaş almadığına ilişkin belge eşliğinde yaşadığı bölgedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına müracaatta bulunması gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusunun kabul edilmesi halinde engelli vatandaşlar maaşlarını alma hakkı elde ederler. “Engelli maaşı hangi bankadan alınır?” sorusunun cevabı ise PTT şubeleridir. Engelli vatandaşlar maaşlarını PTT şubelerinden alabilirler.

Finans365.com Özel İçerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP