DOLAR

16,3748

0.11%
EURO

17,5924

0.11%
ALTIN(gr)

976,10

0,38%
BİST 100

%
Emeklinin Yüzünü Güldürecek Haber Geldi! Emekli Maaşı Yüzde 70 Yükseliyor Mu?
  • Finans 365
  • Gündem
  • Emeklinin Yüzünü Güldürecek Haber Geldi! Emekli Maaşı Yüzde 70 Yükseliyor Mu?

Emeklinin Yüzünü Güldürecek Haber Geldi! Emekli Maaşı Yüzde 70 Yükseliyor Mu?

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını dönemi emekli vatandaşın ekonomisini olumsuz yönde etkiledi, emekli vatandaşlar maaşlarını arttırmaya yönelik araştırmalar yapıyor. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:15
Emeklinin Yüzünü Güldürecek Haber Geldi! Emekli Maaşı Yüzde 70 Yükseliyor Mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya üzerindeki yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını emekli vatandaşların ekonomisini olumsuz yönde etkiledi, vatandaşların aklına maaşlarını nasıl yükseltebilecekleri sorusu düştü. İşte emekli maaşınızı arttırmanın yolları;

Borçlanmayın!

Doğum yapan kadın çalışan

Askerlik yapan erkek çalışan

Yurtdışında bulunan çalışan

Yukarıdaki şartlar bulunduğu durumlarda borçlanma hakkımız bulunmakta. Emekli adayların bütçesi yeterliyse tavandan borçlanma yapma imkanı bulunmakta. Eğer borçlanmama tüyosuna uyulabilirse emekli adaylarının maaşlarında %70’lik bir artış görülebilir.

Yaş Sınırına Dikkat!

Kadın vatandaşların emeklilik yaşı 50, erkek vatandaşların emeklilik yaşı ise 55’tir. Emeklilik yaş sınırından sonra çalışmaya devam edilirse emekli maaşında yıl başına %1’lik artış görülmekte, misal emeklilik yaşı sonrası emekli vatandaş çalışmaya 10 yıl daha çalışırlarsa %10’luk bir artış yaşanır.

Avantajlı Sigorta Tipi Seçin

4A SSK sigortalıları, 4B BAĞ-KUR sigorta biçimleri arasından SSK sigortalısı olmak en avantajlı emekli olma şeklidir. Bu nedenle Bağ-kur’lular SSK’ya geçiş yapmakta. 2000 yıl öncesi BAĞ-KUR’lu vatandaş SSK’ye geçerse vatandaşın emekli maaşında %15-%20 oranında bir artış meydana gelir.

Hizmet Tespit Davası Hakkı

İşverenin çalışanına sigorta bağlamaması ya da geç bağlaması

İşverenin çalışanın kazancını tam miktarıyla SGK’ye bildirmemesi

Yukarıdaki unsurların çalışan vatandaşa uygulanması halinde vatandaş hizmet tespit davası açılabilir. Bu şekilde haksızlığa uğrayan vatandaş hizmet tespit davası açılarak emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz.

Ek İş İmkanı Emekli Maaşını Arttırabilir

Ek işle alınan sigortanın gereksiz olduğu düşünülmektedir, ek iş için belirlenen ücret için prim ödemesi yapılması durumunda SGK’ye bildirilen ücret artar ve emekli maaşınızda yükselme olur.

SGK’yi Bilgilendirmek Çok Mühim

Ek iş minvalinde maaşınızı yükseltecekseniz SGK’yi kesinlikle bilgilendirmelisiniz, çalışan vatandaşın maaşı 2000 TL ise ek işten maaş ücreti 1000 TL ise, emekli maaşınızda %50 oranında yükseliş görülmekte. SGK’yi bilgilendirmemeniz durumunda maaşınızda yükselme yaşanmaz.

Maaşın Bordroya Yansıması Çok Önemli

Çalışan vatandaş maaşlarının gerçek şekilde bordroya yansımasına dikkat etmelisiniz, çalışan vatandaşlar; kira yardımı, ikram ve prim gibi ücretler de alıyorsa bu ücretlerin de bordroya eklenmesine dikkat etmelisiniz.

Tavandan Kazanç Bildirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na tavandan kazanç bildirimini belirtmeniz durumunda emekli maaşınızda 15-20 TL artış görülebilir. Bu artış 3,5 yıl içerisinde emekli vatandaşların maaşlarına ortalama 800 TL ek ücret yansıyabilir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP