DOLAR

17,2428

0.04%
EURO

17,6413

0.37%
ALTIN(gr)

966,58

0,43%
BİST 100

%
PTT Tek Seferde Altın Vuruş Yapacak Vatandaş Sıraya Girdi

PTT Tek Seferde Altın Vuruş Yapacak Vatandaş Sıraya Girdi

Devlet tek seferlik ödemelerin sayısını artırdı. Yapılan açıklamaya göre 600 TL tek seferde ödenecek. 600 TL almak isteyen vatandaşlar başvuru için resen sıraya girdi. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:19
PTT Tek Seferde Altın Vuruş Yapacak Vatandaş Sıraya Girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğum parası olarak adlandırılan ödeme in devlet uzun zamandır hazırlıklar yapıyordu. Yapılan hazırlıklar sonuç verdi. Ödemelerin 2 basamağı için start verildi. Anne olan kadınların başvuru yapacağı ödem için babaların bir fonksiyonunun bulunmadığı açıkladı. Ödemeleri ve ödemenin takiplerini anneler yapacak. Daha önceden ilk çocuk için 300 TL ödeme yapan devlet yeni dönemde bu uygulamayı bazı paketlerine kaldırdı ve her çocuk için 600 TL ödeme yapmayı kararlaştırdı. Periyodik olarak ödeme yapılmayacak olması vatandaşları üzerken pandeminin ortasında bu ödemenin gerçekleşiyor olması herkesi oldukça sevindirdi. Dileyen kadınlar başvuruları E Devlet üzerinden de yapabilecek. Eğer mevcut PTT şubesi oldukça uzaksa ödemeler eve gönderilecek.

Mavi Karlılara Müjde

Devletten ödem almak isteyen vatandaşlar içinde devlet birtakım şartlar ortaya koydu. Buna göre anne 18 yaşından büyük olması ve bebek canlı şekilde dünyaya gelmiş olmalı. Ölüm doğumlar doğum olarak sayılsa da ödemeler için yeterli görülmüyor. Bu ödem geriye dönük de olduğunda 2015 yılından sonra doğum yapan her kadın bu ödemeden yararlanabilecek. Buna erk olarak annenin SGK’lı olması gerekiyor. Anne SGK’lı değilse oklar babaya çevriliyor. Baba çalışıyorsa ve SGK’lı ise annenin çalışmaması gerekiyor. Ücretsiz izin kapsama dahil edilmedi annenin hiçbir şekilde çalışmamsı ve prim ödememesi gerekiyor. Mavi kartlı olan aileler için de açıklama yapıldı. Buna göre mavi kartlı aileler de ödeme alacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP