DOLAR

16,9996

0.13%
EURO

17,5234

-0.04%
ALTIN(gr)

968,19

0,58%
BİST 100

%
Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma ve İptal Kesintileri Nelerdir? BES İptali

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma ve İptal Kesintileri Nelerdir? BES İptali

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır? Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Cayma Hakkı Nedir? Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin İptali Nasıl Yapılır? Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptal Kesintileri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:51
Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma ve İptal Kesintileri Nelerdir? BES İptali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ziraat Bankası BES hesaplaması yaparken, ödenecek katkı payları ve yaş gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi için belirlenen emeklilik yaşı, en az 56 en fazla 80’dir bu yaş aralığından hangisinde emekli olunmak istendiği belirlendikten sonra, Ziraat Bankasıbireysel emeklilik sistemi üzerinden elde edilecek toplam katkı payı birikimi hesaplanabilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ziraat BES hesaplaması yapmak için belirtilen detaylar şöyledir:

 • Sözleşme Başlangıcındaki Yaş
 • Emekli Olmak İstenilen Yaş
 • Katkı Payı Ödeme Sıklığı
 • Katkı Payı Ödeme Tutarı
 • Katkı Payı Yıllık Artış Oranı
 • Başlangıçta Ödenen Toplam Katkı Payı Tutarı

Belirtilen katkı payı hesaplama bilgileri kullanılarak, emeklilik zamanında elde edilecek toplam katkı payı birikimi hesaplanabilir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Cayma Hakkı Nedir?

Ziraat BES cayma hakkı kullanılarak sözleşme tek taraflı fesih edilebilir. Sözleşmenin kullanıcılar tarafından fesih edilmesi için, sözleşme tarihinden itibaren 2 aylık cayma hakkı belirlenmiştir. Belirtilen cayma süresinin özellikleri ve bu sürede gerçekleştirilen iptal işlemlerinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bireysel emeklilik cayma hakkının devam ettiği süre içerisinde, BES sözleşmesi iptal edilebilir.
 • Cayma hakkı devam eden sözleşmeler iptal edildiği zaman, kişilerden tahsil edilen katkı payları olduğu gibi iade edilmektedir.
 • Cayma süresi dolan sözleşmelerin iptali işlemlerinde, ödenen katkı payı tutarından kesintiler alınmaktadır.
 • Cayma süresi içerisinde sözleşme iptali talep edildiği zaman, 10 iş günü içerisinde katkı payı tutarı hesaba yatırılacaktır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptal işlemleri, ziraat Bankası müşteri hizmetleri ve internet şubesi üzerinden gerçekleştirilmelidir. İnternet şubesi, SMS ya da mail yoluyla bireysel emeklilik sözleşmesinin iptal edilebilmesi için zorunlu BES modeline dahil olunması ve cayma süresinin devam etmesi gerekir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri, sabah saat 09.00 ila akşam saat 19.00 arasında hizmet vermektedir. O (850) 222 97 00 iletişim numarası kullanılarak, hafta içinde belirtilen saatlerde arama yapılabilir. Bireysel emeklilik sözleşmesinin iptal edilmesi için müşteri temsilcisine talimat verilmelidir. Müşteri temsilcisi iptal talep onayı aldıktan sonra, bireysel emeklilik sözleşmesinin iptali için işlem başlatacaktır.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptal Kesintileri

Bireysel emeklilik iptal kesintileri , sadece cayma süresi dolan BES sözleşmelerine uygulanmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmesinin iptalinde uygulanan kesintiler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik sözleşmesi iptal edildiği zaman, ödenen katkı payı tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi alınacaktır. Gelir vergisinin limiti, toplam katkı payının %15’i olarak belirlenmiştir.
 • Sistemde 3 yıldan daha az kalan kişiler, cayma süresini geçirmeleri durumunda giriş aidatı ödemek zorunda kalacaktır. Giriş aidatları, katkı payı ödemlerinin büyük bir kısmını kapsayacak limittedir.
 • Sistemde 10 yıl boyunca kalan kişiler, emekli olmadan bireysel emeklilik sözleşmesini sonlandırmaya karar verirlerse, ödedikleri katkı payı tutarının %10’u kadar gelir vergisi ödemek zorunda kalmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılırken herhangi bir kesintiyle karşılaşmamak için 56 yaşının doldurulması ve emeklilik hakkının kazanılması gerekir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat BES özellikleri aşağıda açıklandığı gibidir:

 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi, özel ve zorunlu olarak ikiye ayrılmaktadır.
 • İsteğe bağlı bireysel emeklilik sistemi, ev hanımları, çalışmayan kişiler ve öğrenciler tarafından açılabilir.
 • Zorunlu bireysel emeklilik sistemiyse, sadece 46 yaşından küçük olan SGK’lı çalışanlar adına, işverenler tarafından başlatılmaktadır.
 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl boyunca kalınması ve düzenli şekilde katkı payı ödemesi yapılması gerekir.
 • Katkı payı ödemeleri ayda bir kere, 3 ayda bir, 6 ayda bir ve yılda bir kere olacak şekilde hesaplanabilir.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde 10 yıldan daha fazla kalan ve 56 yaşını dolduran kişiler, emekli olma hakkı elde etmektedir.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP