DOLAR

17,9559

-0.05%
EURO

18,2678

-0.05%
ALTIN(gr)

1.015,05

0,05%
BİST 100

%
Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Karar! Salgından Dolayı Çalışma Şekilleri Değiştirildi!
  • Finans 365
  • Gündem
  • Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Karar! Salgından Dolayı Çalışma Şekilleri Değiştirildi!

Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Karar! Salgından Dolayı Çalışma Şekilleri Değiştirildi!

Sağlık Bakanlığı “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ni” güncelleyerek, yeni başlıklar ekledi. Yeni başlıklar düğün yapacak çiftleri ve yakınlarını ilgilendiriyor. Normalleşme süreci ile birlikte Temmuz ayı itibari ile düğün yapmayı bekleyen vatandaşların bu önlemlere dikkat etmesi gerekiyor. Peki, Sağlık Bakanlığınca alınan bu yeni kararlar neler? Detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:06
Sağlık Bakanlığı’ndan Yeni Karar! Salgından Dolayı Çalışma Şekilleri Değiştirildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni” güncelleyerek, yeni başlıklar ekledi. Yeni başlıklar düğün yapacak çiftleri ve yakınlarını ilgilendiriyor. Normalleşme süreci ile birlikte Temmuz ayı itibari ile düğün yapmayı bekleyen vatandaşların bu önlemlere dikkat etmesi gerekiyor. Peki, Sağlık Bakanlığınca alınan bu yeni kararlar neler? Detaylar haberimizde.

Korona virüs salgını döneminde alınan önlemler kapsamında düğünler bir süreliğine yasaklanmıştı. Sonrasında yeni kısıtlamalarla birlikte Temmuz ayında düğün yapılabileceği açıklanmıştı. Şimdi bu düğünler için yeni kurallar geldi. Buna göre; nikah salonunda, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama, sarılma yapılmayacak, yakın teması önlemek amacıyla takılar sandık ya da benzeri bir toplama kutusuna bırakılacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ güncellenerek, ‘nikah ve düğünlerde alınması gereken önlemler’ başlığını ekledi. Yeni kararlara göre;

• Nikahlar, düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.

• Genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanacak, tesisin misafir kapasitesi sosyal mesafe planına göre belirlenecek, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak.

• Nikah ve düğün salonlarına maske takılarak girilecek, tören ve kutlamalar sürecinde de takılması (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere) sürdürülecek.

• Nikah ve düğün salonlarında 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve davetli planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek.

• Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak. Kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek.

• Nikah ve düğün salonlarına gelen ziyaretçi ve çalışanların ateşi ölçülecek.

• Düğün davetiyelerinde; korona virüs nedeni ile bütün misafirlerin maskeleri ile gelmeleri ve nikah/ düğün boyunca maske kullanmaları, düğün/nikah salonu girişlerinde ateş ölçümü yapılacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenlerin salona alınamayacağı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği, düğün/nikah süresince ve giriş çıkışlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği, konularında bilgi ve uyarı yazıları bulunacak.

• Nikah ve düğün salonlarında salgın döneminde kapalı alanlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık alanlardaki çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

• Nikah salonun girişindeki karşılama töreninde tokalaşma ya da kucaklama/ sarılma yapılmayacak, sosyal mesafe korunacak.

• Nikah sonrasında uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, sosyal mesafe korunacak. Yakın teması önlemek amacıyla takılar sandık ya da benzeri bir toplama kutusuna bırakılacak.

• Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimleri sosyal mesafe kuralına uyarak çekilecek.

• Nikaha davetli tüm katılımcıların adları ve iletişim bilgileri en az 14 gün saklanacak.

Ayrıca ‘Covid-19 pandemisinin hafifleme sürecinde aile sağlığı merkezlerinde alınacak önlemler’ başlıkları da eklendi. Alınan önlemlere göre;

• Aile sağlığı merkezlerinde(ASM), triyaj sırasında başvuranların kapı önünde en az 1 metre aralıklarla beklemeleri sağlanacak, triyaj soruları sorulacak ve temassız ateş ölçer ile ölçümü yapılacak.

• Triyajdaki sorulardan herhangi birine ‘evet’ cevabı verildiğinde derhal kişiye tıbbi maske takılacak, birinci basamak sağlık tesisinin corona virüs için ayrılmış muayene odası alanına alınacak. Burada hasta tekrar değerlendirilerek, ateşi ölçülecek.

• Bu soruların hepsine ‘hayır’ cevabı verildiğinde şikayet-başvuru nedeni yönünde ASM’nin ilgili alanına alınarak değerlendirilecek.

• İhtiyacı olmayan hastaların refakatçisiz olarak kabul edilmesi önerilecek, ancak refakatçi ile geldiyse, mümkünse, hastanın ve en azından refakatçinin sırasını dışarıda açık havada beklemesi risk azaltılması için önerilecek.

• Sosyal ortamlarda, kişiler arası en az 1 metrelik mesafeyi koruyacak sayıda personelin bulunması sağlanacak ve maske takılmasına dikkat edilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP