DOLAR

16,0892

1.01%
EURO

17,3437

1.46%
ALTIN(gr)

968,47

2,09%
BİST 100

%
Siirt Fıstığını Bütün Dünya Yiyecek

Siirt Fıstığını Bütün Dünya Yiyecek

Siirt'e Avrupanın en büyük fıstık işletme tesisi kuruldu. Avrupa'ya ihraç edilecek.

ABONE OL
3 Şubat 2022 20:59
Siirt Fıstığını Bütün Dünya Yiyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’nın en büyük fıstık işletme tesisi Siirt’te kuruldu. Siirt fıstığı Rusya ve Avrupa’nın geneline ihraç edilecek 9000 ailenin geçimini sağlayan fıstığın işlenmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa birliği ile birlikte bir proje yürüttüğü 10 milyon ablalık proje kapsamında Avrupa’nın en büyük fıstık işletme tesisi de Siirt’e kurulmuş oldu. Siirt fıstığı Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

Siirt’te sayısı 20 milyona ulaşan ağaçtan elde edilen 60 bin ton Siirt fıstığı yılda ortalama 750 milyon lira devlet bütçesine katkı sağlıyor. Fıstığın işlenmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile AB işbirliği yaptı ve bölgeye en büyük fıstık işletme tesisini kurdu.

Siirt organize sanayi bölgesinde toplam 35 metrekare alana Siirt fıstık işletme tesisi kuruldu. Tesiste incelemelerde bulunan bakan Varank yapmış olduğu açıklamalarda “43 milyon milyon bütçe ile Avrupa’nın en büyük fıstık işletme tesisinin Siirt’te yer aldığını söyledi.

Bakan Varank yıllık 51 ton kapasiteli tesiste işlenecek fıstıkların yurt dışına ihraç edileceğini söyledi ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Burası Avrupa’nın en büyük dünyanın 3 en büyük entegre fıstık İşletmesi diyen Varank Siirt fıstığı dünya markası haline getirmek için 10 milyon avroluk yatırım yaptık. Avrupa’nın en büyük dünyanın ise 3 büyük fıstık işletmesini bu şehre kurduk.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP