DOLAR

20,3983

1.51%
EURO

22,0744

2.18%
ALTIN(gr)

1.283,11

2,12%
BİST 100

%
Plastik Poşete Ücret Ayarı Marketler Ne Kadara Satacak?

Plastik Poşete Ücret Ayarı Marketler Ne Kadara Satacak?

Paralı poşet kanunu gireli 3-4 ay olsa da 3 defa düzenleme geldi. AB standartlarının çok altında bir ücret sistemi var.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:10
Plastik Poşete Ücret Ayarı Marketler Ne Kadara Satacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019 yılı ile birlikte alışveriş merkezleri poşetleri parayla satmaya başlamıştı. Avrupa Birliği standart uyumu ile yeni düzenleme kapsamında bazı değişiklikler yapıldı.

Sektörün taleplerini 6 maddede özetleyen Türk plastik sanayileri araştırma geliştirme ve Eğitim Vakfı başkanı Yavuz Eroğlu 3 ayda 3 düzenleme yapıldığını aktardı. Uygulamada yapılan değişiklikler anlamlı olsa da halen daha Avrupa Birliği standartlarını çok uzağında olduklarını söyleyen Eroğlu atılacak yeni adımlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Poşetlerin ücretli bir şekilde satılmaya başladığı günden bu yana sürekli olarak tartışmaları beraberinde getirdiğini söyleyen Eroğlu poşetteki taban fiyat uygulaması kaldırıldı. 25 kuruştan daha pahalıya satılamayacak yine bakanlıkça yapılan kontroller Sonrasında da 3 ayda 3 kez değişikliğe gidildiğini söyleyen ve Avrupa Birliği standartlarına halen daha çok uzağında olduğunu söyleyen Eroğlu Avrupa’da tek kat kalınlığı 15 mikrondan ince poşetleri ile 50 Mikron üzerinde kalın ve dayanıklı poşetler ücretsiz olarak veriliyor.

Bizde de benzer uygulamalar hayata geçirilmeli bir diğer haksızlık ise plastik poşetlerden alınan 25 kuruş 10 kuruşun marketlere gidiyor olmasıdır. Marketler bu sayede çok ciddi gelir elde ediyor çevreyi korumak için vatandaştan alınan bu ücretin marketler tarafından kara çevirmesi de yanlış bir durum bunun yerine taban fiyatı 15 kuruş olarak belirlenmeli ve bu paranın bir kısmı da Çevre Bakanlığına gidebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP