Çoçuk Parası Maddi Yardımı Nasıl Alınır? PTT Doğum Parası Sorgulama

Çoçuk Parası Maddi Yardımı Nasıl Alınır? PTT Doğum Parası Sorgulama

Çocuk parası yardımı nasıl ve nereden alınır? PTT doğum parası sorgulama ve çocuk parası ile ilgili merak edilenler.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:18
Çoçuk Parası Maddi Yardımı Nasıl Alınır? PTT Doğum Parası Sorgulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğum parası ile ilgili en fazlaca merak edilenlerden birisi de çocuk parası kimlere verilir mevzusudur. İlk bilinmesi gerek; çocuk parası her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babanın canlı olarak çocuk sahibi olmaları halinde çocuk yardımına hak kazanmaktadır. Sadece anne ya da babadan birisinin muhakkak Türk vatandaşı olması ya da 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan kişilerden olması gerekmektedir.

Kişinin hak kazanması ile beraber ilk olarak ilk olarak çocuk parası mevzusunda gerçek sahibi; sağ ve Türk vatandaşı olması halinde çocuğun annesidir. Eğer anne vefat etmiş ise; gerçek sahibi baba olacaktır. Gene annenin Türk vatandaşı olmaması halinde ise; baba sağ ise gerçek sahibi baba olacak sadece babanın sağ olmadığı hallerde ise; bu kez gerçek sahibi çocuğun kanuni temsilcisi olacaktır. Eğer çocuğun hem anası ve hem de babası sağ değil ve öldüğü hallerde çocuk parası yardımı kimlere verilir diyecek olursanız; gene bu mevzuda da yetkili şahıs çocuğun kanuni temsilcisi olacaktır. Yurt haricinde yaşayan yurttaşlarımız açısından çocuk parası kimlere verilir diye mevzuya değinecek olursak; Büyükelçiliklere ya da Konsolosluklara bizzat ya da posta yöntemiyle başvurulması ile beraber Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızla aynı prosedür uygulanmakta olup, aynı şartları taşıyan Türk vatandaşı anne, anne sağ değil ise Türk vatandaşı babaya, ya da anne Türk vatandaşı değil ise babaya yada kanuni temsilciye olacak şekilde uygulanmaktadır. Sadece yurt haricinde yaşayan yurttaşlarımıza yapılacak çocuk parası yardımı yurt içindeki hesaplarına yatacaktır.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Bilinmiş olduğu suretiyle T. C. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca son düzenleme ile beraber devletimizde canlı olarak doğan Türk vatandaşı ve 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında olan çocuklar için yardım yapmaktadır. Meydana getirilen bu düzenleme ile beraber 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında canlı olarak doğan çocuklar (Türk vatandaşı ve kanunda kapsamında olan) bu yardımdan faydalanabilmektedir. Maalesef evlatlık olan çocuklar bu yardımdan faydalanamamaktadır. Sadece sıralamada hesaba dahil edilmektedir.

Meydana getirilen başvurunun kabul edilmesi halinde çocuk yardımı; doğan çocuğun annesinin ve babasının da sağ olmaları ve Türk vatandaşı olmaları halinde anne adına, anne Türk vatandaşı değil ise veyahut vefat etmiş ise baba adına, öteki durumlarda da ilgili belgelerin de ibraz edilmesi ve kabul edilmesi suretiyle kanuni temsilciler adına ödenmektedir. Başvurulan tamamlanmasına müteakip Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü’nce sıralama halinde Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü ‘ne gönderilir. Buradan da Bakanlıkça belirlenecek tarihlerde aracı kurumlar vasıtasıyla ödemeler yapılmaktadır. Tüm bu ilgili yazışmalar yapılırken Bakanlığın DYS (Doğum Yardım Sistemi) sistemi adlı elektronik sistem kullanılarak en kısa süre içinde sonuçlandırılmaktadır.

PTT Doğum Parası Sorgulama

Çocuk parası nereden alınır nereye yatar diye soracaktır olursanız; bu mevzuda T.C. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenen kurum PTT’dir. Başvurunun yapılmasına ve onaylanmasına müteakip, çocuk parasına hak kazanan annenin (vefat etmiş ya da anne Türk vatandaşı değil ise babanın adına yatacaktır) en yakın PTT Şubesi ‘ne giderek kimliği ile müracaat etmesi sonrasında çocuk parasını alabilmektedir. Ek olarak Bakanlık ödeme yapacağı aracı kurumu değişiklik yapma ya da başka kurumları da yetkilendirme hakkına haizdir. Sadece çocuk parası ödemesi şu an için yalnız PTT vasıtasıyla yapılmaktadır. Başvurunuzun tamamlanmasından yedi gün sonrasında PTT Şubelerine giderek çocuk parasının yatıp yatmadığını denetim edebilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP