DOLAR

16,4253

0.35%
EURO

17,6195

0.77%
ALTIN(gr)

974,22

-0,04%
BİST 100

%
Dolar Alacaklar İçin Yeni Kısıtlama Getirildi! Dolarla Topyekün Mücadele Devam Ediyor
  • Finans 365
  • Finans
  • Dolar Alacaklar İçin Yeni Kısıtlama Getirildi! Dolarla Topyekün Mücadele Devam Ediyor

Dolar Alacaklar İçin Yeni Kısıtlama Getirildi! Dolarla Topyekün Mücadele Devam Ediyor

Türkiye ile birlikte gelişmekte olan ülkeler arasında gösterilen o ülke de dolar ile mücadele kapsamında sıkı önlemler alınmaya devam ediliyor. Aylık dolar alım sınırı 10 bin dolardan 200 dolara düşürüldü. Alınan ekonomik önlemler sıkılaştırılarak devam ediyor. İşte ayrıntılar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:21
Dolar Alacaklar İçin Yeni Kısıtlama Getirildi! Dolarla Topyekün Mücadele Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel resesyon ve para kaynağı sıkıntısı en çok gelişmekte olan ülkeleri vurdu. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler arasında gösterilen Arjantin, dolarla mücadele kapsamında bir dizi önlemler almaya devam ediyor.

Arjantin Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Ülkedeki mevcut belirsizlik karşısında, Arjantin Merkez Bankası, bu pazar rezervlerini korumak amacıyla bir dizi önlem almıştır. Açıklanan önlemler, 2020 Aralık ayına kadar geçerlidir. Banka hesabı olan kişiler için aylık dolar satın alımı 200, nakit dolar alımı ise 100 dolar olarak sınırlandırılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

EKONOMİDE BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ GÖRÜLMÜŞTÜ

Arjantin Merkez Bankası, ön seçimlerin düzenlendiği ağustos ayından bu yana toplamda 6 milyar dolar bozdurdu. Ülkede ağustosta düzenlenen ve bütün anket şirketlerini yanıltan ön seçimlerde Arjantin Devlet Başkanı Macri’nin, ülkenin yeni Devlet Başkanı Alberto Fernandez’den yüzde 15 daha az oy almasının ardından piyasalar çökmüş, Arjantin pezosunun dolar karşısındaki kaybı yüzde 30’u aşmış ve ekonomide büyük bir gerileme görülmüştü.

Ülkede dün düzenlenen seçimlerde ise Fernandez yüzde 96’sı açılan sandıkların geçerli oyların yüzde 48’ini alarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Macri’nin önderliğini ettiği Herkes İçin Bir Arada Koalisyonu ise yüzde 40 oranında oy aldı.

Arjantin dünya üzerinde faiz oranı en yüksek ülkeler arasında yer alıyor. Daha öncelerde de ekonomisi sallantı da olan ülke bir türlü toparlanamadı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP