DOLAR

18,0799

-0.02%
EURO

18,2444

-0.19%
ALTIN(gr)

1.018,87

-0,24%
BİST 100

%
Uzmanlar Uyardı! Tavuk Dönerde Ucuzluktan Kaçının…

Uzmanlar Uyardı! Tavuk Dönerde Ucuzluktan Kaçının…

Türkiye'de hem ucuzluğu he de lezzetli ve doyurucu olması nedenleriyle sıklıkla tercih edilip tüketilen tavuk döner için Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, ucuz tavuk dönere karşı halkı uyardı. Ucuz fiyatlı tavuk dönerlerin yenmemesi ve yedirilmemesi gerektiğini söyledi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:58
Uzmanlar Uyardı! Tavuk Dönerde Ucuzluktan Kaçının…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“10 Liradan Aşağı Satan Yerlerden Yemeyin” Dedi

Talat Gözet,”Tavuk döneri 4-5 liraya yemeyin, tüketmeyin. Bugün tavuğun göğüs ve but kısımlarının kilosu 17-18 lira. 100 gram tavuk döner yiyeceksiniz. 100 gram tavuk döner için 200 gram gerçek tavuk göğsü veya butu kullanılmalı. Bu da 3-3,5 lira demek. Bunun ekmeği, yanında verilen domatesi, salatası var. Dükkan kirası, işçi maliyeti, gaz parası, su parası, telefon ücreti, temizlik parası, işletme vergisi var. Bunun için 7-8 liradan aşağı mal edilemez. 8 lira maliyeti olan bir yemeği size 5 liraya satamaz. Duyuyoruz okul yakınlarında, iş yeri çevrelerinde, gelir düzeyi düşük olan semtlerde 4 liraya tavuk döner satıyorlar ve bunun yanında ayranı da bedava veriyorlar. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; tavuk döneri 10 liradan aşağı satan yerlerden yemeyin, çocuklarınıza yedirmeyin, sağlığınızdan olmayın.” dedi.

Yenilen Yere ve Kullanılan Markaya Dikkat Edilmeli

Gözet, fiyat konusundaki uyarısını yaptıktan sonra vatandaşların döner yiyecekleri işletmenin hijyenine, belgelerine ve kullandıkları markalara dikkat etmesi, seçimini iyi yapması gerektiğini bildirerek sözleirne şöyle devam etti: “Isı derecesi pişirilme sürecinde eşit olmalı ve tavuğun dış kısmı kadar içi de pişmeli. Döner ustasının elinde devamlı hijyenik eldivenler, başında bandanalar olmalı, kesim sırasında kullanılan döner bıçakları, kaşıklar, gramaj ölçen tartılar devamlı temiz tutulmalı. Döner satılan dükkanda mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan belgeler, belediyenin vermiş olduğu ruhsatlar müşterinin göreceği şekilde konumlandırılmalı.Dükkanın resmi tabela belgelerini göz ucuyla da olsa incelemeli ve en önemlisi o dönerin ham maddesi olan tavuğun hangi marka olduğunu ve nereden temin edildiğini sormalı. Tüm bunlar yapıldıktan sonra o dönerden zehirlenen, hastanelik olan bir kişi olursa o işi orada bırakmayacak. Burada iş vatandaşımıza düşüyor, bir yanlışı gördüğü anda ilgili kurumlara şikayetlerini yapacaklar. Devletimiz de gelip gerekli müdahaleyi yapacak.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP