SSK Girişi Olan Vatandaşa Yeni Yardım Desteği Yapılacak

SSK Girişi Olan Vatandaşa Yeni Yardım Desteği Yapılacak

SGK her kesimden vatandaşa yardımlarını sürdürmeye devam ediyor. SSK girişi olan kişi öldüğü taktirde yakınlarına 2200 TL yardım yapacağını açıkladı. Bu haktan yararlanma için ölen kişinin yakını olmak yeterli. 1. dereceden yakın olanlara yapılacak bu yardım tek seferde yapılacak. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:00
SSK Girişi Olan Vatandaşa Yeni Yardım Desteği Yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1.Dereceden Kan Bağı Olan Kişilere Yardım Verilecek

Kişi ölümünden önce yakın olduğu kişiler hakkında kuruma bilgi vermesi gerekiyor. Eğer bilgi verilmemişse ilk etapta ölen kişinin eşine yardım verilecek. Ölen kişi eşinden boşanmışsa ya da eşinden ayrılmışsa hak çocuklara geçecek. Çocuklarda hayatta değilse ya da soybağı ayrılmışsa cenaze işlemleriyle uğraşan en yakın 1. Derecedeki kişi yardımı alabilecek. Yardımdan yararlanmak için ölen kişi sigortalı olarak ölmelidir. Geçmişte sigortalı olup devamında sigortalı değilse yardım verilmeyecek. Veraset ilamı verilmeden işlemlere başlanmayacak. Verilecek olan veraset ilamının bir örneği muhakkak SGK’ya da verilmeli. Veraset ilamına ek olarak talep dilekçesi oluşturulması gerekiyor.

Yardım re ’sen verilmeyeceği için SGK talep dilekçesini önemsiyor. Cenaze masraflarının karşılanması adına verilen bu yardımı alacak kişi bunları belgelemek zorunda. Muhtar onayından geçecek olan belgeler de SGK’ya teslim edilmelidir. Cenaze yardımı yıla ve döneme göre değişiklik gösterebiliyor. Ölen kişinin bağlı olduğu sigorta kanalı da bu farklılığı oluşturuyor. Eğer kişi hem SSK’lı hem BağKur’lu ise ödenmesi gereken tutar 725 TL olarak hesaplandı. Ancak kişi Emekli Sandığına bağlı ise o zaman 2200 TL ödeme yapılması öngörülüyor. Başvurular vekalet sistemine göre yapılmayacak. Kim bu işlemlerle uğraşıyorsa doğrudan belgeleri düzenleyip SGK’ya başvurması gerekiyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP