DOLAR

18,1143

0.15%
EURO

18,2012

-0.41%
ALTIN(gr)

1.018,49

-0,28%
BİST 100

%
Memur ve Emeklisi Açıklanacak Enflasyon Zammını Bekliyor

Memur ve Emeklisi Açıklanacak Enflasyon Zammını Bekliyor

Memurlar ve memur emeklileri yarın açıklanacak Aralık ayına ait enflasyon verilerini merakla bekliyor. Memur ve emeklilerin maaşı ne kadar olacak? Merakla beklenen enflasyon farkı ne zaman açıklanacak? Haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:24
Memur ve Emeklisi Açıklanacak Enflasyon Zammını Bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memurlar ve memur emeklileri yarın açıklanacak Aralık ayına ait enflasyon verilerini merakla bekliyor. Memur ve emeklilerin maaşı ne kadar olacak? Merakla beklenen enflasyon farkı ne kadar yarın açıklanacak.

Yüzde 4 Zam

Aralık ayına ait enflasyon rakamları, memurun ve emeklinin alacağı maaşı belirleyecek. Bu yüzden de milyonlarca emekli ve memur heyecanla yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarını bekliyor. Devlet memurları toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 4 oranında zammı kesin. Aralık ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,97’den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alınabilecek.

TÜFE Oranına Göre Zam Alınacak

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri yarın açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarını beklerken, yapılan hesaplamalara göre, Ocak ayında toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 4 zam alacak devlet memurları, TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,97’den daha fazla düşmemesi halinde enflasyon zammı alabilecek.

0,97 Oranında Enflasyon Farkı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklanan verilere göre, Kasım ayında yüzde 1,49 oranında artarak, Temmuz-Kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4,97 oranında bir yükselme kaydedildi.

Bununla birlikte maaşlara yapılacak zam oranının yüzde 4’ü aşacağı belirlenirken, bu artış maaşlara yüzde 0,97 oranında enflasyon farkının verilmesini öngördü.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının yarın açıklanması ile birlikte, “eksi yüzde 0,97” veya bu rakamdan daha düşük çıkmaması durumunda, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri enflasyon farkı almaya hak kazanacak.

15 Ocak’ta Alınacak

3 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak Aralık ayı TÜFE sabit kalsa dahi ek zammın oranı yüzde 0,97 olarak kalacak. Bu kapsamda devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklilerinin maaşına uygulanacak zam ve enflasyon farkı 15 Ocak’tan itibaren maaşlara yansıtılacak.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP