DOLAR

16,3629

-0.04%
EURO

17,4961

0.06%
ALTIN(gr)

974,47

0,88%
BİST 100

%
Genel Af ve Sicil Affı Geliyor! Adalet Bakanı Açıkladı

Genel Af ve Sicil Affı Geliyor! Adalet Bakanı Açıkladı

Af her an gelebilir. Yeni yargı paketi tüm ülkede merakla bekleniyor. Özellikle kader mahkumlarının aileleri yargı paketi içerisinde af var mı? Sorusunu sıklıkla soruyor. Adalet bakanı yakın zamanda meclise gelecek dedi. Peki yargı paketinin içerisin de neler var? Ceza infaz ve denetimli serbestlik süreleri uzatılacak mı? Af yasası 2020 ne zaman çıkacak? İşte yeni yargı paketi ile ilgili tüm merak edilenler.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:30
Genel Af ve Sicil Affı Geliyor! Adalet Bakanı Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni yargı reformu ile yaklaşık 150 bin mahkumun salı verileceği tahmin ediliyor. Çalışmaların tamamlanıp son haliyle cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmasının ardından, Başkan Erdoğan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin açıklamış ve her kesimden tam not almıştı. Peki yeni yargı paketi ne zaman çıkacak?

Adalet Bakanı Aldülhamit Gül:

Ceza infaz düzenlemesi yakın zamanda meclise gelecek

Meclisin açılması ile birlikte milletvekilleri af söylemlerini arttırmaya başladı. TBMM oturumlarında yeni yargı paketi ve af yasasının genel kurula sunulması bekleniyor. Muhalefet partilerine de sunulacak olan yeni yargı paketi ve ceza infaz yasasında gerekli görüldüğü halde değişiklikler yapılabilecek.

Yeni yargı Reformunda Af Çıkacak mı 2020?

Hazırlanan düzenlemenin içerisinde af yasası bulunmuyor ancak ceza infaz sisteminde bir dizi değişiklikler yer alıyor. Tutuklu kalınan sürenin hesaplanması, denetimli serbestlik için uygulanan sürenin 4 yıldan 6 yıla çıkarılması. Bazı dava ve hükümlerin kaldırılması gibi infaz yasalarında değişiklik öngörülüyor.

Kesinlikle af yada ceza infaz yasasından faydalanamayacak suçlar da hemen hemen belli oldu. Toplum tarafından kınanan suçlar, terör, istismar ve bunun gibi ağır suçlar için herhangi bir indirim yada af bulunmuyor.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Cins el suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

Kader mahkumları dahil birçok tutuklunun göz af yasasında kasım ayında yeni yargı reformunun yasalaşmasıyla birlikte cezaevlerinde tutuklu bulunan 150 binden fazla hükümlünün serbest kalacağı tahmin ediliyor.

75 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE EV HAPSİ

Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.

Sosyal medyada mahkum yakınları affın çıkması için milletvekilleri ve bakanları yakından takip ediyorlar. Seslerini her platformda duyurmaya çalışıyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP