TL Yüzde 20 Değer Kaybedebilir! (Küresel Riskten Kaçış Dalgası Etkisi İle)
  • Finans 365
  • Döviz
  • TL Yüzde 20 Değer Kaybedebilir! (Küresel Riskten Kaçış Dalgası Etkisi İle)

TL Yüzde 20 Değer Kaybedebilir! (Küresel Riskten Kaçış Dalgası Etkisi İle)

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığının büyük bir küresel riskten kaçış dalgasını tetiklemesi durumunda Türk Lirası'nın değer kaybedebileceği uyarısı yapıldı. Söz konusu araştırma ve TL'ye dair yapılan uyarı detayları haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:37
TL Yüzde 20 Değer Kaybedebilir! (Küresel Riskten Kaçış Dalgası Etkisi İle)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Wells Fargo dünya ekonomisi ve para piyasalarına dair bir çalışma gerçekleştirdi. Wells Fargo tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığının etkileri değerlendirildi.

Bu değerlendirmelerde kapsamında şirket Türk Lirasının değer kaybına dair analizleri de paylaştı.

TL YÜZDE 20 DEĞER KAYBEDEBİLİR

Wells Fargo tarafından yapılan çalışmaya göre ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının büyük bir küresel riskten kaçış dalgasını tetiklemesi durumunda, TL ve bazı EM paralarında yüzde 20 değer kaybı yaşabileceği bildirildi. Bloomberg’de yer alan habere göre ise konuya dair açıklamalar ise Wells Fargo stratejisti Brendan McKenna tarafından geldi.

Brendan McKenna, müşteri notunda yapmış olduğu analizlerinde, “Biz hala gelişen ülke kur krizinin yakın olduğunu düşünmüyoruz; yine de gelişen piyasa paralarına genel olarak temkinli yaklaşımımızı koruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Wells Fargo tarafından yapılan çalışma değerlendirmesindeki puan çizelgesini dört önemli kriter etkiliyor. Bu kritik noktaların dördünün üçünde ise Türkiye kırmızı alanda bulunuyor. Cari işlemler açığı, risksiz sermaye piyasası araçlarına kıyasla reel faiz, ithalatı karşılama oranı ve siyasi risk kriterlerinin değerlendirildiği bu senaryoda, Türk Lirası, Güney Afrika Randı, Meksika Pesosu, Şili Pesosu, Filipin Pesosu, Arjantin Pesosu, Macar Forinti ve Polonya Zlotisi en az %20 değer kaybedebilir.

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP