DOLAR

16,3841

0.09%
EURO

17,5375

0.31%
ALTIN(gr)

971,00

-0,36%
BİST 100

%
Volkswagen Vazgeçmişti Ama Dünyanın En Büyüğü Türkiye’ye Yatırım İçin Geliyor
  • Finans 365
  • Finans
  • Volkswagen Vazgeçmişti Ama Dünyanın En Büyüğü Türkiye’ye Yatırım İçin Geliyor

Volkswagen Vazgeçmişti Ama Dünyanın En Büyüğü Türkiye’ye Yatırım İçin Geliyor

Volkswagen Manisa yatırımı için vazgeçmişti ama Airbus Türkiye'ye büyük çapta yatırım yapacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Airbus’ın yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yatırım yapılacağı müjdesini verdi. İpekyolu güzergahı üzerinde olan Türkiye dev şirketler için adeta cazibe merkezi haline geldi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:41
Volkswagen Vazgeçmişti Ama Dünyanın En Büyüğü Türkiye’ye Yatırım İçin Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin üzerinden dünyaya yayılan virüs sonrası üretimin yeni cazibe noktası Türkiye oluyor. Eksen Türkiye’ye kayıyor.

Türkiye yatırımından vazgeçen Alman otomotiv devi Volkswagen, Ekim 2019 tarihinde Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme kararı almıştı. Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi’nde yayımlanmıştı. Ama dünyanın en büyüğü geliyor…

Airbus Türkiye’ye Yatırım Yapacak!

“SON 17 YILDA ADETA BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Tarihsel geçmişinin yanında, bugünkü küresel çalkantılar, yakın bölgede yaşanan hadiseler ve dünyanın genel gidişatının, her alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da Türkiye’nin çok güçlü olmasını gerektirdiğini vurgulayan Adil Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Özellikle son 19 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirilen politikalar ve yatırımlarla, savunma sanayi alanında adeta bir devrim gerçekleştirmiş durumdayız. Bugün ülkemizde 700 ayrı savunma sanayi projesi yürütülüyor ve proje hacmi itibarıyla sektörde 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldı. Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren 5 firmamız bulunuyor. Bugüne kadar yapılanlarla savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden, yüzde 30’lara indirdik. Daha önceleri neredeyse yok denecek seviyede olan savunma sanayindeki araştırma-geliştirme harcamaları bugün 1,5 milyar dolara yaklaştı. ‘Peki ne oldu’ diye soracak olurlarsa en basitinden şunları sayabilirim; bugün Türkiye, ATAK adı altında kendi savaş helikopterlerini üretiyor, İHA’lar ile düşmanını gözetliyor. Silahlandırılmış İnsansız Hava Uçakları ile belirlediği hedeflerini vuruyor. ALTAY tanklarını, milli piyade tüfeğini yapıyor. Milgem Projesi ile yine kendi savaş gemisini üretiyor. Üstelik Türkiye, bugün dünyada bir savaş gemisini milli imkanlarıyla tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olmuştur. Bu tabloyla ne kadar gurur duysak azdır.”

Savunma sanayi alanında gerçekleştirilen tüm bu başarıların artarak devam edeceğini ve savunma sanayinde dışa bağımlılığın ortadan kalkacağını kaydeden Turhan, bugün hayata geçecek anlaşmayla da bu hedefe ulaşmada çok önemli bir adım atılacağını dile getirdi.

Airbus ile sivil ve askeri havacılıkta iş birliği temelinde yaklaşık 30 yıldır başarılı çalışmalar yürütttüklerini aktaran Bakan Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Hava Yolları filosunda bulunan 344 uçağın 170 tanesi Airbus firması tarafından üretilmiştir. Ayrıca Airbus firmasına sipariş verilen ve önümüzdeki yıllarda teslim alınması planlanan 84 adet A321 NEO ve 5 adedi opsiyon olmak üzere toplam 30 adet A350-900 uçağı bulunmaktadır. 2024 yılına kadar parça parça teslim alınacak olan toplam 114 uçağın 2021 değeri ile liste fiyatı yaklaşık 20,9 milyar ABD dolarıdır. Airbus, THY’de olduğu gibi diğer bir stratejik kuruluşumuz olan TÜRKSAT ile de önemli ilişkiler içindedir. 2017 yılında, Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uyduları ana sözleşmesi Türksat ile Airbus arasında imzalandı. Airbus, Eurostar E3000 platformunun en yeni elektrikli yörünge yükseltme sürümüne dayanan Türksat 5A ve 5B telekomünikasyon uydularını, sırasıyla 2022 ve 2023’in ilk çeyreklerinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türk Uzay Ajansımızın da Airbus ile önümüzdeki dönemde, araştırma, geliştirme ve ticari konuları içeren bir iş birliği yapmasını planlamaktayız.” diyerek sözlerine son verdi.

Ekonominin zorda olduğu bu zamanlarda yaşanan bu gelişmeler ekonomi çevrelerince sevinçle karşılandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP