DOLAR

16,3806

0.06%
EURO

17,5781

0.03%
ALTIN(gr)

974,18

0,18%
BİST 100

%
Türk Lirası’nın İnanılmaz Değer Kaybı Devam Ediyor

Türk Lirası’nın İnanılmaz Değer Kaybı Devam Ediyor

Geçirdiğimiz süreç boyunca ani şekilde değer kaybeden Türk Lirası, günden güne düşüşe devam ediyor. Günden düne yaşanan kur artışı ve değer kaybı vatandaşı son derece endişelendirmekle birlikte, ülke ekonomisine de oldukça zarar veriyor. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:42
Türk Lirası’nın İnanılmaz Değer Kaybı Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Euro 10 TL’yi Buldu!

Uzun dönemlik bir süreçte Dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında hızla değer kazanması ve TL’nin son sürat değer kaybı yaşaması, ülke ekonomisini günden güne etkiliyor. 5 Kasım 2020 itibariyle 9,96 TL eden 1 Euro’yla birlikte, 1 Dolar 8,42’ye, 1 İngiliz Sterlini ise 11,06 TL sınırını vurdu. Bu artışlar sonrası 1 gram altının TL karşılığıysa 527,20 TL’yi bulmuş durumda. Vaziyet bu hali almışken, ABD seçimleri sonrası Amerikan Merkez Bankasından gelecek faiz haberleriyse son derece önem taşıyor. Seçim kazananının belirlenmiş olmamasına rağmen, verilecek faiz kararı dört gözle bekleniyor.

Amerikan Merkez Bankasından Yeni Karar!

Türkiye saatiyle saat 22.00’da açıklanması beklenen karar, ABD Dolarının Euro karşısında değer kaybetmesi sebebiyle diğer tüm ülkeler tarafından dört gözle bekleniyor. Türkiye için de durum aynı seyrediyor. Rahip Brunson vakası sonrasında yaşanan en büyük yükselişlerden birinin içerisinde bulunan Türk Lirasının değer kaybının önüne bir türlü geçilemiyor. Koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik dalgalanma sonrası, bu duruma ek olarak Dolar’ın hızla yükselmesi de göz önünde bulundurulduğundaysa iç açıcı bir tabloyla karşılaşmak mümkün değil.

FED Kararını Açıkladı! Faizler Ne Durumda?

ABD Merkez Bankası, saat 22.00’da yaptığı toplantının ardından alınan faiz kararını duyurdu. FOMC toplantısında alınan karara göre, herhangi bir değişme yaşanmadı. Politika faizi farklılaştırılmadı ve 0-0.25 oran aralığında sabitlendi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP